Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Socha sv. Vendelína (1841)

Socha sv. Vendelína v obci nemá na podstavci žiadny zakladateľský nápis. V roku 2020 sa realizátori prebiehajúcej obnovy sochy pokúsili vyhľadať historické fakty, aby verifikovali už publikované údaje o soche svätca. Farár Miroslav Komorný našiel v účtovnej knihe zohorskej fary z roku 1935 nateraz jediný známy prameň, ktorý datuje vznik sochy a to do roku 1841. V roku 2001 A. Havlíková publikovala asi ústne poskytnutú informáciu, podľa ktorej prarodičia Vendelína Pavlačiča postavili sochu sv. Vendelína v roku 1843. Zosnulí Vendelín Pavlačič s manželkou Margitou sa dlhodobo starali o sochu, v tomto smere je predpoklad o rodinnom predkovi ako zakladateľovi sochy veľmi pravdepodobný. Spomínanými prastarými rodičmi dohľadanými Jozefom Pavláskom v matričných záznamov sú Imrich Pavlačič (*1817) a Barbora (*1823), rod. Slobodová, ktorí sa zosobášili 23. novembra 1842. Zosúladiť informáciu o predpokladanej dvojici zakladateľov sochy s datujúcim údajom sochy z účtovnej knihy, keď ešte neboli manželmi, bez dohadov nevieme. Iný publikovaný údaj, že sochu dali postaviť Anna a Eva Hricové, je pravdepodobne mylný, obe sa narodili v Zohore až v neskoršom období.
V minulosti sa vo sviatok sv. Vendelína konali procesie veriacich od kostola k soche. V roku 1998 bola socha opravená (natretá). V poslednom období sa o priestor okolo nej stará Dušan Augustiny a počas sviatočných dní osádzajú Róbert a Andrea Pavlačovičovci na jej podstavci rozsvietený lampáš.
Iniciátorom obnovy sochy a koordinátorom prác na jej obnove v roku 2020 bol Roman Šimoník, predseda občianskeho združenia Zohor včera a dnes. Sochu a podstavec sanovali reštaurátori: Peter Gregvorek, Rudolf Igaz a Michal Mišáni. Podľa posúdenia P. Gregvorka bol stav samotnej pieskovcovej sochy pred obnovou veľmi zlý. Pre pokročilú degradáciu kameňa sa zo sochy odlamovali kusy hmoty, na viacerých miestach držala hmota vcelku len zásluhou náterov a stvrdnutej krusty na povrchu. Obnova sochy sa vykonala v mesiacoch júl až september 2020, sponzorsky ju podporilo viacero obyvateľov a firiem.

Anna Havlíková: Zohor v spomienkach Anky Havlíkovej. Zohor 2001, str. 75, 79;
Oľga Drahošová: Kultúrne pamiatky, in: Zohor, Zohor 2014, str. 193;
Roman Šimoník: Svätý Vendelín je so Zohorčanmi už sto sedemdesiat deväť rokov, in: Zohorský hlas 4/2020, str. 12, 13