Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kronika rok 2004

Významnou udalosťou pre našu obec v tomto roku bolo 690. výročie  Prvej písomnej zmienky o obci z r. 1314, kedy sa Zohor pod názvom Sahur spomína v darovacej listine kráľa Karola Roberta z Anjou zo dňa 25. júla 1314, ktorou kráľ potvrdzuje rytierovi Ottovi de Telesprun, synovi dolnorakúskeho šľachtica Rugeria de Telesprun vlastníctvo niekoľkých osád na Záhorí – Devín, Stupava, Mást, Borinka, Bystrica a Zohor, vtedy ešte ako Sahur. Originál tejto listiny je uložený v maďarskom oblastnom archíve v Budapešti.

V znamení tohto výročia niesli sa rôzne kultúrne, spoločenské aj športové podujatia počas celého roka. Konkrétne ich spomínam v príslušných kapitolách. Pri tejto príležitosti Obecný úrad vydal kalendár podujatí na celý rok, pamätné poštové obálky s motívom kostola, Signa richtárskej palice a náramnice z nájdeného pokladu z vykopávok rímskych hrobov v našom chotári, pamätné medaile zlaté a bronzové, na ktorých sú tie isté, už spomínané motívy, ďalej publikáciu Kultúrny a spoločenský život v obci a skladačku Zohor s leteckým pohľadom na obec. Umelecké stvárnenie medailí  ako aj obálok, previedol  umelecký výtvarník Rudolf Cigánik a publikácie vytlačil Jozef Gerthofer. Medaile razila Štátna mincovňa v Kremnici.

Pre Slovensko sa rok niesol v znamení mnohých zmien a významných úspechov, ale aj nových vládnych ekonomických reforiem, ktoré vyvolali množstvo protestov a nepokojov, najmä na východe Slovenska, kde vypukla tzv. „rómska vojna.” 8. februára začali Rómovia demonštrovať za zvýšenie a proti zníženiu sociálnych dávok. Prvá rabovačka nastala 11. februára v predajni Billa v Levoči. Ďalších 15 dní pokračovalo drancovanie v obchodoch v obciach a mestách východného a neskôr aj stredného Slovenska. Vláda musela na potlačenie rebelantov nasadiť armádu. V Zohore zaprotestovala iba jedna rómska rodina tým, že 1 -2 neposlala deti do školy.

29. marca sa Slovensko stalo členom vojenského paktu NATO. Oslavy sa konali v Bratislave.

V apríli prebehli prezidentské voľby. O úrad slovenského prezidenta v prvom kole sa uchádzalo 12 kandidátov. Do druhého kola postúpili dvaja kandidáti. Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič. 14. apríla za slovenského prezidenta bol zvolený Ivan Gašparovič.

1. mája sa Slovensko stalo členom Európskej únie, ktorá sa tým rozšírila na 25 štátov. Oslavy vstupu boli po celom Slovensku, ale oslavovala takmer celá Európa.

S napätím sa sledovali aj Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa konali v Prahe. Slovenskí hokejisti obsadili štvrté miesto.

Na letných Olympijských hrách v Aténach slovenskí atléti získali 2 zlaté, 2 strieborné a 2 bronzové medaile.

Pohromou pre Slovensko bola veterná smršť, ktorá sa nad naším územím prehnala 19. novembra. Najväčšiu spúšť zanechala vo Vysokých Tatrách, ale zasiahla aj severnú časť Oravy a Nízke Tatry, kde víchrica na Chopku dosiahla rýchlosť 173 km/hod. Spôsobila najväčšiu ekologickú katastrofu na Slovensku za posledných 100 rokov. Vo Vysokých Tatrách zostal po nej súvislý polom v dĺžke 50 km a široký 2,5 km. Na pomoc Tatrám začali sa zbierky nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, predovšetkým v Čechách.

Čo otriaslo svetom? Minulý rok na Vianoce zemetrasenie zničilo iránske mesto Bam, tohtoročné Vianoce poznačilo katastrofálne podmorské zemetrasenie vo východnej Ázii, ktoré dosiahlo silu až 8,9 stupňa Richterovej stupnice. Zasiahlo Malajziu, Singapúr, Thajsko, Indonéziu, Indiu, Maldivy, Bangladéš, ale najviac bola postihnutá Srí Lanka a priľahlé ostrovy. Podmorské otrasy zeme a následné obrovské prílivové vlny – tsunami, zmietli do mora z pevniny všetko, čo im bolo v ceste. Zahynulo okolo 150 000 ľudí, medzi nimi veľa turistov najmä zo Švédska, Nemecka, Holandska, Rakúska a ďalších krajín. Slovenskí turisti sa všetci vrátili.

Takmer na dennom poriadku boli teroristické útoky, pri ktorých prišli o život mnohí ľudia.

V marci v Španielsku usmrtili teroristi 191 ľudí pri výbuchoch bômb umiestnených vo vlakoch na trhoch madridských staniciach.

Najväčšia dráma sa odohrala 1. septembra v škole v meste Beslan na severe Osetska na Kaukaze. Teroristi zajali asi 1200 rukojemníkov a zadržiavali ich 3 dni v školskej telocvični. Pri zásahu protiteroristického komanda zahynulo 156 detí a 238 dospelých.

Voľby prezidentov sa konali vo viacerých krajinách sveta. V USA bol znova zvolený G. Bush. Dramatické boli voľby na Ukrajine. Po veľkých protestoch občanov proti neregulérnosti, museli sa opakovať 26. decembra, kedy definitívne zvíťazil Viktor Juščenko a stal sa prezidentom Ukrajiny.

 

 

Počasie

 

Január: Do 10.-ho boli mrazy od -2°C do -14°C. 5.-ho začalo snežiť a snežilo asi 4 dni. Po mrazivých dňoch prišlo niekoľko dní daždivých. Mrznúť začalo 21.-ho a mrazy trvali do konca mesiaca. Najsilnejší mráz bol ráno 25.-ho, kedy teplota poklesla až na -15°C. Občas zasnežilo.

Február: Oteplilo sa natoľko, že 6.-ho bolo rekordných +17°C. Hovorilo sa o 150 ročnom rekorde. Mrznúť začalo po 10.-tom tak, že už na druhý deň bolo -8°C a snežilo. Do konca mesiaca boli slabé nočné mrazy a denné teploty do +6°C.

Marec: Prvé dni bol slabý nočný mráz do -2°C, iba 6.-ho bolo -7°C. Denné teploty boli do +2°C. Na začiatku mesiaca snežilo. Od 10.-ho sa otepľovalo tak, že 21.-ho vystúpila teplota na +22°C. Ďalšie dni sa ochladilo, bolo polojasno, občas slabo zasnežilo a do konca mesiaca pohybovali sa teploty do +10°C.

Apríl: Prvé dni v mesiaci boli pekné s teplotami od +10°C do +17°C. Po prechodnom ochladení s dažďom po 17.-om sa oteplilo. Posledný deň v mesiaci bolo +23°C, ale s občasnými prehánkami.

Máj: Do 6.-ho bolo polojasno s teplotami do +23°C. Ďalšie dni sa ochladilo na +17°C, počasie bolo nestále s občasným dažďom. Oteplilo sa po 17. máji na +20°C až +24°C. Koniec mesiaca bol daždivý a chladnejší.

Jún: Prvé dni teploty dosahovali do +18°C. Oteplenie prišlo po 7.-mom – na +23°C a ďalšie dni boli polooblačné s teplotami +26°C.

Júl: Na začiatku bolo polojasno  a teploty do +23°C. 8.-ho bol zatiaľ najteplejší letný deň +29°C, no 14.-ho opäť chladno – iba +15°C. Oteplenie nastalo po 17.-tom s +30°C a ďalší deň +32°C. Ku koncu mesiaca sa slabo ochladilo. Podľa meteorológov boli tieto teploty normálne, pretože posledné roky boli letá mimoriadne horúce, čakali sme aj v tomto roku vyššie denné teploty.

August: Prvá polovica mesiaca mala teploty v rozpätí od +25°C do +31°C. Dni boli polojasné, občas daždivé. Po 20.-tom sa trochu ochladilo – od +20°C do +25°C.

September: Mesiac začínal pekným počasím s dennými teplotami okolo +24°C. Po 21.-om sa ochladilo na +14°C až +10°C. Do konca mesiaca boli dni chladné a daždivé s najvyššou teplotou +17°C.

Október: Do 10.-ho boli pekné a polojasné dni s teplotou do 23°C. 11.-ho nastalo ochladenie. Dni boli daždivé a chladné. 16.-ho iba +9°C. Aj keď sa nasledujúce dni mierne oteplilo, nepríjemné počasie bolo takmer do konca mesiaca. Od 28.-ho do 31. sa oteplilo na +19°C až +21°C.

November: Stále bez nočných mrazov. Aj keď bolo zamračené, teploty cez deň sa pohybovali do +16°C. Po 7.-om sa ochladilo, ale nemrzlo. 9. nov. objavil sa prvý sneh, ale hneď prišiel dážď. Ďalšie dni denné teploty boli okolo +5°C. 19.-ho zasiahla Slovensko víchrica, ktorá narobila obrovské škody v oblasti Tatier. U nás sa prejavila veľmi silným vetrom, ktorý škody nenarobil. 26.-ho sa síce objavil prvý nočný mráz -1°C, ale ďalšie dni sa oteplilo na +8°C. 30. nov. zaznamenali v oblasti Vysokých Tatier slabé zemetrasenie, ktoré bolo bez následkov.

December: Od 1.-ho do 19.-ho bolo oblačno, občas polojasno a nepríjemná inverzia. Denné teploty nepresahovali +4°C. Mrznúť začalo až 20.-ho -5°C, 22.-ho ráno bolo -8°C a slabé sneženie. Na Vianoce sa oteplilo na +8°C až +11°C. Do konca mesiaca bolo oblačno, bez mrazu. Na Silvestra večer zapršalo, ale v noci bolo príjemných +5°C.

 

 

Verejný život

 

Príjemný a šťastný nový rok zaželala starostka obce p. Ľuba Havranová všetkým našim občanom prostredníctvom príhovoru v našich regionálnych novinách „Podpajštúnske zvesti” a zároveň oboznámila s akciami, ktoré by sa mali uskutočniť pri príležitosti osláv 690. výročia prvej písomnej zmienky o našej obci.

V rámci mikroregiónu Pod Pajštúnom (Stupava, Zohor, Záhorská Bystrica) aj tento rok sa naša obec prezentovala v slovenskej expozícii na výstave Regiontour Brno 9. januára. Koncom januára sa naša obec zúčastnila na ďalšej výstave turistického ruchu, tentokrát v Bratislave na ITF Slovakiatour, v spoločnom stánku mikroregiónu Záhorie pod názvom „Vitajte pod Pajštúnom.” Bol to už 10. medzinárodný veľtrh cestovného ruchu a na tomto ako vystavovateľ „Združenie miest a obcí Záhorskej oblasti” dostal cenu ITF Slovakiatour 2004.

V tomto roku sme niekoľkokrát volili. Najprv to bolo referendum 3. apríla v referende sme mali odpovedať na otázku: „Ste za to, aby poslanci Národnej rady Slovenskej republiky prijali ústavný zákon o skrátení III. Volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky konali v roku 2004?”

Výsledky hlasovania v našej obci:

Počet občanov zapísaných do zoznamu voličov:           2528  
Počet voličov, ktorým boli vydané obálky: 595  
Počet platných hlasov: 589  
Počet neplatných hlasov: 6  
Odpoveď: „ÁNO” „NIE”
  508 81

4. apríla  konalo sa prvé kolo voľby prezidenta Slovenskej republiky. V prvom kole na tento úrad bolo 12 kandidátov.

Výsledky hlasovania v našej obci:

Počet občanov zapísaných zo zoznamu voličov:          2526
Počet voličov, ktorým boli vydané obálky: 1036
Počet platných hlasov: 1019
Počet neplatných hlasov:  17

Počet platných hlasov pre jednotlivých kandidátov:

Bernát Stanislav Ing. 2
Bútora Martin Doc.,Ph.Dr. 110
Gašparovič Ivan Doc. JUDr.CSc.          141
Kalman Jozef RSDr. 2
Králik Ján Ing. CSc.  5
Kubík Július 2
Kukan Eduard JUDr. 347
Mečiar Vladimír JUDr., Dr.h.c. 271
Mikloško František RNDr. 110
Roman Ľubomír Mgr. Art. -
Schuster Rudolf Ing. PhDr. 29
Šesták Jozef Ing. PhDr. -

Pre porovnanie uvádzam výsledky prvého kola volieb v Malackom okrese. Platných hlasov spolu bolo 21 779. Na prvom mieste s počtom hlasov 7289 sa umiestnil Eduard Kukan, druhý Vladimír Mečiar získal 6262 hlasov, tretí Ivan Gašparovič so 3769 hlasmi, štvrtý bol Martin Bútora s 1883 hlasmi a piaty Rudolf Schuster dostal 1105 hlasov.

V rámci celého Slovenska na prvom mieste sa umiestnil Vladimír Mečiar, ktorý získal 650 242 hlasov, 32,73%, druhý bol Ivan Gašparovič so 440 564 hlasmi, 22,28% a tretí bol Eduard Kukan so 438 920 hlasmi, 22,09%. Prekvapením bolo tretie miesto Eduarda Kukana  a druhé miesto Ivana Gašparoviča. Do druhého kola postúpili Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič.

17. apríla konalo sa druhé kolo volieb prezidenta SR.

Výsledky hlasovania v našej obci:

Počet oprávnených voličov zapísaných do zoznamu: 2521
Počet oprávnených voličov, ktorým boli vydané obálky:          994
Počet platných hlasov: 986

Počet platných hlasov odovzdaných pre kandidátov:

Ivan Gašparovič Doc., JUDr., CSc.           683 – 69,3%
Vladimír Mečiar JUDr., Dr.h.c. 303 – 30,7%

V okrese Malacky sa na voľbách zúčastnilo 41,26% oprávnených voličov. Z nich Ivan Gašparovič získal 65,79% hlasov a Vladimír Mečiar 34,20% hlasov.

V rámci celého Slovenska na prvom mieste sa umiestnil Ivan Gašparovič s počtom hlasov 1 079 592, čo je 59,91%, druhý Vladimír Mečiar získal 722 368 hlasov, čo je 40,08%.

Za prezidenta bol zvolený Ivan Gašparovič.

Tretími voľbami v tomto roku boli voľby zástupcov do Európskeho parlamentu podľa politických strán, keďže od 1. mája sme sa stali členmi EÚ. Voľby sa konali 13. júna a boli poznačené malou účasťou voličov.

Výsledky hlasovania v Zohore boli nasledovné:

Kresťanskodemokratické hnutie KDH  82
Slovenská demokratická a kresťanská únia SDKÚ           73
Ľudová strana HZDS  63
SMER 36
Aliancia nového občana ANO 26
Slobodné fórum SF  13
Koalícia SNS a Pravá SNS 4
Živnostenská strana SR  3
Občianska konzervatívna strana OKS  3
Komunistická strana Slovenska KSS 2
Strana maďarskej koalície SMK 1

Z celkového počtu 2531 oprávnených voličov k voľbám prišlo 319 občanov, z nich platných hlasov bolo 312.

Vysvetlenie skratiek: HZDS – Hnutie za demokratické Slovensko

SNS – Slovenská národná strana

30. apríla sme oslavovali vstup Slovenskej republiky do Európskej únie.

V máji prišla na našu faru a do kostola skupinka maďarských študentov z cirkevného gymnázia v Budapešti, aby si položením dvoch venčekov uctila pamiatku dvoch významných kňazov, ktorí v minulosti pôsobili v našej farnosti. V r. 1848 bol to Alexander Cézar Mednyánsky, známy ako cestovateľ a Arnold Stummer-Ipoly, cirkevný spisovateľ a neskorší biskup, ktorý u nás pôsobil od r. 1849 do r. 1860.

29. mája konala sa birmovka, ktorú vysväcoval biskup ThDr. S. Zvolenský.

15. júna navštívila náš OÚ skupina nemeckých občanov, ktorí si prezreli obec a so záujmom si pozreli obraz A. Brunovského v KD.

Dobrovoľný hasičský zbor v Zohore oslavoval 125. výročie svojho vzniku. 17. júla pri tejto príležitosti konali sa celoobecné oslavy, na ktorých sa zúčastnili hostia z partnerského hasičského zboru z nemeckého mesta Hannover, mestskej časti Linden-Limmer. Delegáciu viedla starostka p. Barbara Knoke, skupinu hasičov viedol veliteľ Karsten Erbelding. Hostí doprevádzala kapela Spielmanns und Fanfarenzug s dirigentom Detlefom Zimmermannom. Návštevu prijala na OÚ starostka Ľ. Havranová. V tento deň konala sa aj slávnostná schôdza miestneho Dobrovoľného hasičského zboru, na ktorej jeho predseda p. Valentín Partl spomenul históriu a súčasnosť hasičského zboru. Jubilantov pozdravili – prezident DPO SR JUDr. Minárik, viceprezident p. Róth a okresný veliteľ DPO Malacky p. Chvíla. Starostka obce p. Ľ. Havranová bola pri tejto príležitosti ocenená medailou DPO SR „Za príkladnú prácu” so stužkou. Ocenenie dostali aj osemnásti členovia zboru a pamätnou listinou boli ocenené aj partnerské zbory z Lábu a Lozorna. Hannoverčania dostali od hasičov sochu sv. Floriána. Zohorským hasičom p. Knoke odovzdala peňažný dar a od kolegov dostali penovú prúdnicu a dve rozkladacie lôžka. Ocenenie dostal aj veliteľ zboru p. Vladimír Bojkovský.

Vo večerných hodinách bol odštartovaný tretí ročník Nočnej súťaže v požiarnom útoku o Pohár starostky obce. Na súťaži sa zúčastnilo 16 mužských družstiev, 6 ženských a jedno družstvo mládežnícke. Zvíťazili muži z Jaroviec, v súťaži žien bolo prvé ženské družstvo z Moravského Jána. Zohoranky boli druhé. Narušenie nočného cvičenia spôsobil požiar skladovaných kartónov pri predajni Jednota COOP na Záhradnej ulici, ktorý sa podarilo rýchlo zlikvidovať.

19. júla sa delegácia hasičov z nemeckého Hannoveru rozlúčila, ale časť delegácie si pobyt predĺžila.

Začiatkom leta znepokojil našich občanov, predovšetkým tých, čo bývajú v blízkosti železničnej stanice, neznesiteľný zápach, ktorý sa šíril od bývalých skladov Julius Meinl Baliarne a.s. V tomto areáli (v minulosti objekt patril JRD ako hydinárska znášková hala), sa uskladňovala a drvila mäsokostná múčka. Túto činnosť prevádzala firma ERECO Slovakia s.r.o. a NOVA FOUNDERS Slovakia s.r.o.

Na základe sťažností občanov zo dňa 11. júna na znečisťovanie ovzdušia, starostka obce poverená OÚ, obrátila sa listom na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR v Bratislave o prešetrenie dodržiavania ovzdušia, ktorá je umiestnená na voľnej ploche v spomínanom areáli. Kópia listu bola zaslaná na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Senci, ale nikto na ňu nereagoval.

21. júla na sťažnosti občanov zareagovala televízia Markíza, ktorá v správach priniesla rozhovory s našimi občanmi, ktorí si na zápach sťažovali rovno pred kamerou.

OÚ sa znova obrátil s listami aj na Obvodný úrad životného prostredia v Malackách. 29. júla konala sa úradná obhliadka miesta zdroja znečistenia za účasti viacerých štátnych orgánov, ktoré zistili porušenie viacerých zákonov vzťahujúcich sa k ochrane životného prostredia, okrem iného aj zákon o odpadoch, zákon o ochrane vôd, o ochrane zdravia ľudí a ďalšie. Na základe týchto skutočností naša obec považovala za povinnosť okamžite vykonať opatrenia na nápravu vo forme ukončenia činnosti zodpovednej spoločnosti na území obce Zohor a povinnosť uhradiť do obecnej pokladne sumu, ktorá bude stanovená na základe odborného posudku.

Činnosť prevádzky firmy bola ukončená.

Aj napriek tomu, že klub dôchodcov po premiestnení pošty v obci chýba, činnosť dôchodcov neprestala. Na výročnej členskej schôdzi bola za predsedníčku miestnej skupiny Jednoty dôchodcov na Slovensku zvolená p. Mária Ščasná. V tomto roku naši dôchodcovia podnikli výlety do Bojníc, kde si prezreli zámok a zoologickú záhradu. Na susednej Morave prezreli si zámky v Ledniciach, Valticiach a Mikulove. V máji doma uskutočnili akciu „Top Slovakia” spojenú s občerstvením. V SND v Bratislave si pozreli operu Rossiniho „Barbier zo Sevilly.” V obci Studienka sa zúčastnili I. celookresného turistického stretnutia dôchodcov. Po privítaní v obci pešo prešli na poľovnícku chatu, kde ich čakal guláš a posedenie pri harmonike. Podujatia sa zúčastnilo asi 80 dôchodcov z okolitých dedín. Zo Zohora boli 10.-ti účastníci.

 

 

Kultúra

 

Okrem bežných kultúrnych podujatí – ako diskotéky, spoločenské večierky a niekoľko zábav, veľa akcií sa nieslo v duchu 690.-ho výročia prvej písomnej zmienky o našej obci. Pri tejto príležitosti Obecný úrad vydal Kalendár celoročných podujatí na rok 2004 – 690. výročie prvej písomnej zmienky o obci Zohor. Podujatia zamerané na rozvoj mikroregiónu a cezhraničnú spoluprácu, publikáciu Kultúrny a spoločenský život v obci, farebnú skladačku Zohor s informáciami o histórii obce s reprodukciou leteckého pohľadu na obec a farebnú publikáciu k 125. výročiu hasičského zboru. Vyhotovené boli aj pamätné bronzové a zlaté medaile, Pamätnice, ako aj pamätné poštové obálky s motívom kostola, zohorského zlatého pokladu z rímskych vykopávok a Signa richtárskej palice.

Na začiatku januára starostka obce vyhlásila súťaž vo vlastnej tvorbe žiakov MŠ a ZŠ na tému „ Sme deti Európy – žiar nám európska hviezdička.” Išlo o výtvarné spracovanie témy a u starších žiakov aj literárne práce.

V rámci ekologických programov bola starostkou vyhlásená aj súťaž na tému „ Čistý Zohor” – starajme sa o čistý vzduch, udržujme a zveľaďujme si obec. Hlavným cieľom súťaže sa stala starostlivosť jednotlivých organizácií o parky, verejné priestranstvá a pamätihodnosti.

V dňoch 15.-18. januára v bratislavskej Inchebe na medzinárodnej výstave o turistickom ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2004 sa prezentovala naša obec v rámci Podpajštúnskeho mikroregiónu.

1. januára v kostole vystúpili deti v Vysokej pri Morave s predstavením „Betlehémska hra.”

4. januára v kostole konal sa koncert speváckeho zboru zo Suchej nad Parnou. Bol to koncert na vysokej úrovni a naši občania výkony zboru ocenili bohatým potleskom. Po koncerte sa stretli s našimi spevákmi zo speváckeho zboru „Glória” na spoločnom posedení v KD.

24. januára v KD (kultúrny dom) konal sa tradičný „Poľovnícky ples.” Usporiadal ho poľovnícky spolok „Havran.”

31. januára v KD Klub Rincula usporiadal „Maškarný ples.”

14. februára v KD bola Valentínska diskopárty.

21. februára začali posledné fašiangové dni a s nimi aj karnevaly. Prvý sa uskutočnil na fare v spoločenskej miestnosti „Salaš” a bol určený deťom.

22. februára v KD bol ďalší detský karneval, ktorého organizátorom bola ZŠ.

Posledný fašiangový deň – 24. február patril už tradičnému sprievodu „maškár” po dedine so zaužívanými zastávkami na Obecnom úrade, kde masky nikdy neobišli „na sucho”, pokračovali v pohostinstvách a predajniach, kde im všade prispeli fľašou alkoholu do pojazdného bufetu urobeného zo starého detského kočíka, ale neobišli ani niektoré rodiny. Zakončenie bolo v KD, kde sa konala zábava spojená s „pochovávaním basy a konzumáciou tuhého aj tekutého občerstvenia,” ktorým boli masky pri sprievode dedinou obdarované.

7. marca OZ ROCONABA v spolupráci OÚ usporiadali v KD stretnutie pod názvom „Čaj o šiestej” a besedu na tému „Obnoviteľné zdroje energií a ich aplikácia v domácnosti.” Besedovalo sa o veterných elektrárňach, o moderných koncepciách stavieb rodinných domov, aj o tepelných čerpadlách. Ďalšie témy sa týkali problematiky využitia malých vodných a veterných elektrární pre domácnosť, hovorilo sa o slnečných kolektoroch, izolačných materiáloch a iných riešeniach pre nízkoenergetické stavby. Zároveň bol oficiálne vyhlásený projekt „Čistý Zohor.” Záujem o toto podujatie zo strany občanov bol veľký.

27. marca v KD konal sa 2. ročník záhoráckeho maratónu AEROBIC. Pod vedením Adriany Bittnerovej štartovalo 50 cvičeniek v štvorhodinovom cvičení. Súčasťou bola módna prehliadka večerných šiat.

30. apríla pri príležitosti vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie, konali sa oslavy aj v našej obci. Pod názvom Zohorská mája a oslava vstupu SR do EÚ, Obecný úrad v spolupráci s INFOREG Záhorie usporiadali stretnutie s občanmi a posedenie pred KD. V programe hrala Dychová hudba Ščepánkovci, v literárnom prednese vystúpili žiaci ZŠ, spieval Spevokol Zboru pre občianske záležitosti pri OÚ pod vedením Nely Rohrerovej, odzneli príhovory, program sprestrila rozprávačka Mariš Pilná z Gajar a postavila sa mája. Zároveň vo vestibule KD bola otvorená výstava fotografií Jána Hladíka pod názvom „Z jednej strany na druhú,” kde boli zachytené momenty prechodov cez Moravu do Rakúska po otvorení hraníc r. 1989. Oslava bola zakončená ohňostrojom.

Oslavy rozšírenia EÚ boli aj v ostatných štátoch tohto spoločenstva. Po dva dni t.j. 30. apríla a 1. mája do Viedne sa cestovalo zadarmo, čo využili aj niektorí zohorskí občania. 30. apríla podvečer v rakúskom Angri, na brehu Moravy, konala sa medzinárodná svätá omša za účasti kňazov rakúskeho a slovenského Pomoravia. Celebrovania sv. omše sa zúčastnil aj náš d.p. dekan J. Slamka a náš rodák v.d.p. Stanislav Sabol z farnosti Záhorská Ves a Jakubov. Pozoruhodná bola modlitba sv. ruženca, každý desiatok v inom jazyku – nemecky, česky, slovinsky, maďarsky a slovensky. Aj na tejto omši bolo niekoľko Zohoranov.

5. mája v Malackách v Záhoráckom kultúrnom centre uskutočnila sa výstava pod názvom „Súzvuk generácií.” Na výstave sa predstavili zohorskí výtvarníci – rodičia a ich deti. Ako rodičia vystavovali svoje práce Ján Hladík, Marián Kimlička, Vladimír a Oľga Zálesňákoví. Ich deti – Marek, Barborka a Veronika Hladíkoví, Ľubor Kimlička, Kristína, Karolína a Katarína Zálesňákové a deti z ART ŠTÚDIA v Zohore, ktoré vedie Oľga Zálesňáková – Barborka Urbaničová, Radka Ščepánková, Matej Kminský, Tonko Suchý, Katka Mátrayová, Denisko a Alexander Sloboda.

8. mája spevácky zbor Glória zúčastnil sa zájazdu na koncert Slovenskej filharmónie v Bratislave, ktorý sa konal pri príležitosti vstupu Slovenska do EÚ. Odznela 9. symfónia Ludviga van Beethovena.

10. mája boli celoobecné oslavy Dňa matiek v KD. Po príhovore poslanca OÚ Andreja Lacka a p. dekana, v programe vystúpili deti z MŠ, ZŠ, hudobná skupina Vega a detský zbor Kvapky.

16. mája pod názvom „Deň matiek inak” uskutočnilo sa poobedie s Vegou a kozmetikou Oriflei pre ženy v KD spojené s country bálom.

14. mája pri príležitosti 80. výročia posvätenia a odhalenia pomníka padlým v 1. svetovej vojne konala sa slávnostná sv. omša so slávnosťou pri pomníku spojená s novoposvätením pomníka za účasti starostky obce, slávnostne nastúpeného hasičského zboru a speváckeho zboru Glória.

18. mája boli na zájazde v Bojniciach dôchodcovia.

22. mája v Gajaroch konala sa Regionálna prehliadka humorného slova. Stretli sa tu rozprávačky zo Záhoria, ktoré predniesli texty Mariš Pilnej od autora Pavla Slezáka v záhoráckom nárečí. Za Zohor sa predstavila starostka p. Havranová a medzi divákmi boli aj zohorskí dôchodcovia.

23. mája v KD v rámci akcie „Čaj o šiestej,” občianske združenie ROCONABA s partnermi, predstavilo verejnosti unikátny projekt obecnej informačnej bezdrôtovej siete Zohor Online s intranetovým webportálom a širokou ponukou služieb. Celá akcia bola mimoriadne kladne prijatá a naša obec sa tým zaradila na momentálny technologický vrchol v obecných informačných systémoch vo svojom regióne.

30. mája v kostole bol koncert vokálno – inštrumentálneho súboru Jendruchovci z Devinskej n. Vsi. Koncert bol úspešný.

V tento deň bolo aj divadelné predstavenie rozprávkovej hry „Muška Svetluška” od autora  O. Bartoša, ktorú za réžie Ľ. Zálesňákovej zahrali žiaci ZŠ. Hra mala veľký úspech. Na predstavení sa zúčastnila aj starostka p. Ľ. Havranová, ktorá si uctila najstaršie divadelné ochotníčky, ktoré sa do ochotníckeho divadla zapájali ešte v období II. svet. vojny, alebo krátko po nej. Boli to – Cecília Cabadajová, Katarína Piačková, Katarína Kostková, Anna Cabadajová, Terézia Vrábelová a o niečo mladší L. Rybár. Melánia Havranová, Helena Ščepánková, Marta Kostková, Erna Rybárová, Katarína Slezáková a Ľudovít Kimlička. Po úspešnom domácom predstavení hostovali naši žiaci aj v okolitých obciach. Hrali v Plaveckom Štvrtku, Lábe, Stupave aj vo Vysokej p. Morave  a všade sa predstavenie páčilo. Zohorským deťom hrali aj 1. júna pri príležitosti MDD.

5. júna konala sa celoobecná oslava MDD na miestnom štadióne. Usporiadateľom bol Obecný úrad. Deti sa stretli so sokoliarmi, kúzelníkom, artistami a pri súťažiach ich sprevádzali starší chlapci a dievčatá v historických kostýmoch.

20. júna pri príležitosti ukončenia školského roku 2003/2004, konala sa v KD slávnostná akadémia ZŠ spojená s výstavou prác žiakov. Po príhovore riad. školy Mgr. T. Masarovičovej, nasledovali vystúpenia žiakov.

5. júla v kostole sv. Štefana v Stupave, pri príležitosti sviatku sv, Cyrila a Metoda, konal sa 4. ročník prehliadky chrámových speváckych zborov, na ktorej sa zúčastnil aj náš Cirkevný spevácky zbor Glória. Celé podujatie malo vysokú umeleckú úroveň a náš zbor obstál znamenite. Okrem Glórie vystúpili spevácke zbory Canes z Bratislavy, Nevädza zo Stupavy, Spevácky zbor zo Suchej n. Parnou, Liturgia zo Slovenského Grobu, Nádej z Devínskej n. Vsi a Spevácky zbor z Vysokej p. Morave.

10. júla konal sa 2. Zohorský jarmok pred KD a v priľahlej Obchodnej ulici. Hoci predajných stánkov bolo o niečo menej ako v minulom roku, zato pribudli stánky umeleckých remesiel s keramikou, rezbárskymi výrobkami, ponúkali rôzne umelecké predmety z kovu, drôtu, perníky a kováčske výrobky. Nechýbali stánky s občerstvením a o dobrú náladu sa starala dychová hudba Záhorienka. Poobedie vyplnil futbalový turnaj – Starí páni, Rinkop a Starí páni zo Záhorskej Vsi.

Večer pri Ponorke hralo gitarové duo SCILENCIO.

17. júla v KD bola hasičská diskotéka.

23. júla konala sa slávnostná sv. omša, venovaná 690. výročiu prvej písomnej zmienky o našej obci, ktorú slúžil v.d.p. dekan Jozef Slamka. Na omši bola prítomná starostka obce, hasiči v slávnostných uniformách a pamätnou zástavou a k slávnostnej atmosfére prispel aj spevácky zbor Glória. Po sv. omši prišli do kostola poslovia v historických odevoch a zástavou, aby slávnostne odovzdali starostke pamätnú listinu ilustrovanú grafikou akad. maliara Eduarda Kalického. Zmysel listiny bol upravený a prednesený ako posolstvo a vízia. Uvádzam len začiatok a záver posolstva:“ Z milosti a vôle milovaného kráľa Karola Róberta z veľacteného rodu Anjou, nech milostivý Boh zachová v sláve tento rod, prinášame obci Mást, Zohor, Záhorská Bystrica (Messuch, Suhar, Pistrich) listinu kráľom podpísanú, kde po prvýkrát je zapísaná písmom, pre tú chvíľu a na večné časy. Anno Domini 1314, na svätého Jakuba to jest 25. dňa mesiaca júla bolo písmom zapísané a na večnú pamäť zaznamenané, že tu pri rieke Morave na úrodnej zemi leží obec známa ako Messuch, Suhar, Pistrich, teda Mást, Zohor a Bystrica... Nech tento ľud zostane verný sám sebe, nech odvaha a zdravý rozum sprevádzajú jeho kroky, nech každý z tu žijúcich ľudí nájde na tomto kúsku zeme silu pre svoj život a pokoj pre svoj večný odpočinok. To je vaša rodná zem, to je miesto a pevný bod pre každého, miesto radostí a žiaľu, jediné miesto vám odovzdané na celom šírom svete. Tak vám Pán Boh pomáhaj!”

Keďže v listine sa spomínajú aj obce Mást a Záhorská Bystrica, toto posolstvo bolo slávnostne odovzdané aj v týchto obciach.

V rámci Kultúrneho leta pri KD a pri Ponorke 1. augusta vyhrávala kapela zo Smrdákov, 15. augusta Kapela Ščepánkovci a 4. septembra dychová hudba Veselý zo Stupavy.

V dňoch od 13. do 17. septembra konalo sa rezbársko – sochárske sympózium.

Na priestore pred KD pracovali umelci – rezbári Peter Šrank, Rudolf Cserge, Miroslav Trnovský, Jozef Barta, ktorí pod vedením Alojza Machaja vytvorili päť plastík, ktoré boli neskôr rozmiestnené v parku pri KD. Alojz Machaj je autorom diela, ktoré nazval „Rodina”, Jozef Barta vytvoril „Akt”, Rudolf Cserge -„Chlap”, Miroslav Trnovský – „Starenka.” Peter Šrank vytvoril sochu „Svätá Margita”, ktorá sa zatiaľ nachádza v KD. Na záver sympózia bola vernisáž výstavy, na ktorej okrem už spomínaných umelcov predstavili svoje diela aj ďalší rezbári – Dušan Šarkan, Róbert Žitný a Vladimír Šimík. Súčasťou výstavy boli aj práce žiakov ZŠ a detí MŠ. Najlepšie práce boli vyhodnotené a odmenené. Ďalšiu časť výstavy tvorili pozoruhodné práce mladých zohorských výtvarníkov – študentov na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave Veroniky Cabadajovej a Andreja Šteffeka. Zaujímavé boli aj fotografie Andrei Slobodovej. Na výstave bola venovaná aj spomienka na nášho rodáka Albína Brunovského. Vkusnou súčasťou boli aranžérske práce vytvorené zo suchých kvetov a plodov p. Zuzky Bartalskej.

Na vernisáži vystúpil Spevokol Zboru pre občianske záležitosti pri OÚ pod vedením N. Rohrehovej a operný spevák Simon Šomorjai. Medzi hosťami bol podžupan BSK Milan Vaškor, manželka a sestra prof. Brunovského a zástupca sponzora podujatia spoločnosti SIBAMAC dipl. Ing. O. Závodský. Na záver sa konala recepcia v reštaurácii „U Šulaja.” Výstava bola sprístupnená po celý týždeň a bol o ňu veľký záujem nielen zo strany našich občanov, ale prišli mnohí návštevníci aj z blízkeho okolia.

26. septembra boli jesenné hody a zároveň bola ukončená výstava. V tento deň pred KD mala účinkovať detská hudobná skupina Vega, ktorá chcela predstaviť svoju novú CD platňu. Pre nepríjemné daždivé počasie táto akcia sa nekonala.

Ráno bola v kostole slávnostná sv. omša za účasti hasičov, ktorí nastúpili v slávnostných uniformách s pamätnou zástavou. Spieval spevácky zbor Glória.

Pri požiarnej zbrojnici bolo niekoľko kolotočov a predajných stánkov. Na štadióne odohrali futbalový zápas mužstvo Zohor proti mužstvu SLOVAN B. Zvíťazil SLOVAN s výsledkom 1:0, zohorskí diváci boli spokojní.

2. októbra v Stupave na „Dni zelá” vystúpil náš spevácky zbor Glória so záhoráckymi pesničkami. Napriek dažďu, pesničky sa páčili.

17. októbra v KD bolo Stretnutie dôchodcov 65-ročných a starších na pozvanie starostky obce. Po príhovore starostky p. Ľ. Havranovej, v.d.p. dekana J. Slamku a poslanca OÚ A. Lacku, s folklórnym programom vystúpil detský súbor Grbarčieta z Devínskej n. Vsi. V ďalšej časti nasledovalo blahoželanie jubilantom 70, 80 a 90 ročným, ako aj manželským párom pri príležitosti zlatej svadby Anastázie a Antona Stríbrnských, manželov Alojza a Terézie Urbaničových a diamantovej svadby manželov Alexandra a Terézie Vrábelových. Všetci boli obdarovaní kvetmi a malými spomienkovými predmetmi. Čestné uznanie a bronzovú medailu, venovanú 690. výročiu obce Zohor dostali najstarší žijúci ochotníci, bývalá vedúca Klubu dôchodcov p. Terézia Šípošová a členovia Jednoty dôchodcov. Zvláštne ocenenie dostala p. Anka Havlíková za prínos v oblasti rozvoja kultúrneho a duchovného dedičstva a za zachovanie tradícií pre budúce generácie a zviditeľnenie našej obce v jej diele. Po oficiálnej časti nasledovala zábava pri hudbe kapely Ščepánkovcov, ktorá v našj obci pôsobí už veľa rokov a väčšina jej členov je už v dôchodkovom veku.

7. novembra pri príležitosti sviatku sv. Huberta, patróna poľovníkov, bola slávnostná sv. omša za členov zohorského poľovníckeho spolku „Havran.”

20. novembra spevácky zbor Glória účinkoval na slávnostnej sv. omši v chráme sv. Mikuláša v Trnave, ktorú okrem arcibiskupa Jána Sokola celebrovalo viacero ďalších biskupov a cirkevných hodnostárov a kňazov.

V dňoch 19.-21. novembra konala sa prvá v histórii Zohora a regiónu slovensko-rakúska hospodárska výstava zameraná na prezentáciu a podporu rozvoja malého a stredného podnikania. V kultúrnom dome vznikli stánky pre 28 vystavovateľov. Z nich bolo 6 z rakúskeho regiónu Marchfeld. Javisko poslúžilo na diskusné odborné semináre podporované modernou premietacou technikou. Združenie ROCONABA malo svoj stánok ako inernetové centrum a prostredníctvom svojej intranetovej siete ZohorOnline zabezpečili priamy prenos z výstavy.

Slávnostné otvorenie výstavy moderoval p. Pavol Slezák zo Stupavy, ktorý privítal hostí – popri našej starostke p. Ľ. Havranovej, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja p. Milana Vaškora, zástupcu Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR p. Petra Udvariuho, prezidenta Slovenskej asociácie malých podnikov p. Ing. Vladimíra Sirotku, PhDr., rakúskych hostí a partnerov projektu Dr. Reného Alfonza Heidena, viceprezidenta Hospodárskej komory Rakúska a prezidenta združenia OGLV, komerčného radcu Güntera Kiermaiera, viceprezidenta Hospodárskej komory Dolného Rakúska a prezidenta združenia OGLV Dolné Rakúsko, poslanca rakúskeho parlamentu Dr. Hannesa Bauera, zástupcu Euroregio Dr. Josefa Altenburgera, prezidenta Rakúsko – slovenskej obchodnej komory, komerčného radcu Rudolfa Sollana, zástupcu združenia OGLV Weinviertel starostu a vicestarostu obce Angern/March p. Roberta Meisela a p. Ernsta Hahna, p. Williho Bindera, predsedu združenia OGLV Dolné Rakúsko a p. Rudolfa Schueleho, šéfa spolkového predstavenstva OGLV a koordinátora rakúskeho partnera pri tejto výstave. Zo slovenskej strany p. Karola Stráňaia, zástupcu Národnej agentúry na podporu malého a stredného podnikania, p. Petra Ráca, predsedu Občianskeho združenia Pre Záhorie a zástupcov a starostov obcí združených v Združení obcí Záhorskej oblasti. Po oficiálnych príhovoroch výstavu otvoril podpredseda BSK p. Milan Vaškor.

Zároveň bola otvorená výstava Mosty Pomoravia, ktorú pripravilo Záhorské múzeum v Skalici v spolupráci s Museum Hohenau/March. Exponáty približovali obchodný a spoločenský život regiónu v minulosti vďaka dnes už neexistujúcim mostom cez rieku Moravu.

Medzi vystavovateľmi boli stánky prezentujúce našu obec. ROCONABA predstavovala metropolitný informačný systém ZohorOnline, keramikár František Hubek vystavoval pozoruhodné keramické výrobky, v ďalšom stánku ponúkala svoje služby Kníhtlač Gerthofer a zaujímavý bol aj stánok p. Zuzany Bartalskej, ktorá ponúkala aranžovanie zo suchých kvetov a drobného prírodného materiálu a nechýbal aj stánok podniku na likvidáciu domáceho odpadu ASA.

Program výstavy bol zameraný aj na šírenie informácií o eurofondoch a možnostiach prístupu k nim zo strany malých a stredných podnikateľov. Odznelo niekoľko odborných prednášok a seminárov. Súčasťou bola vinotéka s premietaním dokumentárnych filmov o regiónoch. Podujatie bolo súčasťou projektu podporného fondu Phare CBC SRIA a v spolupráci s našou obcou a združením OGLV ho realizovalo OZ Pre Záhorie. Ako doplnok uvádzam vysvetlenie skratky OGLV – Österreichischer Grenzlandverein.

28. novembra poobede konal sa v kostole Adventný koncert, na ktorom účinkoval detský spevácky zbor Kvapky pod vedením Ing. Márie Mackovičovej, ktorá mala aj sprievodné slovo. V hudobnej časti sa predstavili Katka Sirotňáková – organ, Danka Valovičová – husle, Silvia Urbaničová – priečna flauta, fagot – Rastislav Šteffek. Sólo spev – Lucia Grmanová. Hovorené slovo doplnila p. katechétka a žiaci ZŠ. Súčasťou bola predajná výstava kníh SSV.

3. decembra prišiel Mikuláš do školy a poobede bolo celoobecné stretnutie s Mikulášom v KD. Deti dostali sladkosti a ovocie. Akciu financoval OÚ. Mikuláš nadeloval deťom aj v kostole po večernej sv. omši. Zároveň bol pred KD rozsvietený vianočný strom.

25. decembra na rannej sv. omši spievali speváci pod vedením Ing. M. Mackovičovej so sólovým spevom p. Simona Šomorjaia. Na druhej sv. omši spieval spevácky zbor Glória. Poobede deti predviedli „Jasličkovú pobožnosť,” na ktorej sa predstavili hrou „Dievčatko so zápalkami.”

26. decembra konal sa 13. vianočný koncert Cirkevného speváckeho zboru Glória za spoluúčasti MDO pod vedením p. Michala Ščepánka. Koncert, ako aj všetky predchádzajúce moderovala Ľudmila Zálesňáková. Cirkevný spevácky zbor vedie a diriguje Jana Valovičová.

Vešer bola v KD „Štefanská diskotéka.”

29. decembra v „Reštaurácii u Šulaja” bolo posedenie spojené s recepciou na pozvanie starostky pri príležitosti ukončenia osláv 690. výročia prvej písomnej zmienky o obci Zohor. Na tomto slávnostnom zasadnutí Obecného zastupiteľstva p. Ľ Havranová udelila pamätné zlaté a bronzové medaile a Pamätnicu obce Zohor bývalým starostom obce, bývalým i súčasným poslancom OÚ, zástupcom spoločenských a kultúrnych organizácií a spolkov a spolupracovníkom OÚ. V priebehu roka boli tieto ocenenia odovzdané alebo poštou zaslané úradom štátnej správy, väčším firmám, ktoré spolupracovali s OÚ, spolupracujúcim bankám a starostom okolitých dedín. Pamätnice obdržali aj zohorskí drobní podnikatelia.

31. december – Silvester sa oslavoval na viacerých miestach. V KD bol Cigánsky bál, v Ponorke bola uzavretá spoločnosť priaznivcov a priateľov, podobne rodinná oslava bola v „Šenku u Kratochvíla.” Spoločný bol polnočný ohňostroj.

 

 

Školstvo

 

Základná škola v šk. r. 2003/2004 mala 298 žiakov v 15. triedach a 2 oddelenia v školskom klube. Na škole pracovalo 22 pedagogických pracovníkov. Riaditeľkou školy bola Mgr. Tatiana Masarovičová a zástupkyňa riaditeľky Mgr. Jana Smutná.

Z celkového počtu 298 žiakov neprospelo 14. Počas škol. roku bolo vymeškaných 26 258 hodín, z toho 485 neospravedlnených. 10 prípadov záškoláctva sa riešilo na príslušnej komisii na OÚ a sociálnom odbore v Malackách, ale opatrenia neboli účinné. Na škole bolo 50 detí rómskych, ale pretože rodičia sa k rómskej národnosti nehlásia, ani úradne nie sú tieto deti vedené ako Rómovia.

Na škole bola zriadená počítačová trieda a žiaci sa mohli prihlásiť na voliteľný predmet Práca s počítačom.

V rámci projektu „Zdravie podporujúca škola” venovala sa pozornosť športovým akciám – volejbal, ľahká atletika, futbal, plávanie. Krúžky boli zamerané na boj proti drogám a výchove k rodičovstvu, ale aj výtvarný, dramatický, hudobný – Vega, ktorá aj v tomto roku, okrem iných vystúpení opätovne účinkovala v programe pri Medzinárodnom výstupe mládeže na Rysy v Tatranskej Lomnici, spevácky krúžok „Kvapky,” futbalový, strelecký, hasičský a zdravotnícky. Žiaci sa zapojili do rôznych vedomostných olympiád a súťaží. Dôkazom ich úspešnosti bolo 4. a 5. miesto žiakov Martina Kluku a Filipa Malého v okresnom kole matematickej olympiády. V slovenskom jazyku v súťaži „Európa v škole,” mimoriadny úspech dosiahli dve ôsmačky Angela Štefanovičová a Zuzana Grmanová, ako aj tretiak Ondrej Kimlička. Ich literárne práce postúpili do celoslovenského kola. Spolu so žiakmi zo Stupavy a Skalice zastupovali región Záhorie. Výsledkom bolo ocenenie za literárnu prácu „Koro” pre Zuzku Grmanovú a čestné uznanie za prácu venovanú Albínovi Brunovskému pre Angelu Štefanovičovú. Celkove sa do tejto súťaže zapojilo 2150 žiakov z celého Slovenska. Štvrták Tomáš Matlovič sa zúčastnil na majstrovstvách Slovenska v šachu jednotlivcov, kde obsadil 7. miesto.

Z ďalších akcií – bola šarkaniáda, karneval, Mikulášsky večierok, Vianočné trhy, súťaž v prednese – Hviezdoslavov Kubín, MDD, divadelné predstavenie „Muška Svetluška”, ktoré bolo úspešné a tak sa s ním žiaci predstavili aj v Lábe, Plaveckom Štvrtku, vo Vysokej pri Morave a v Stupave. Uskutočnili sa finančné zbierky „Panáčik pre Afganistan” – nazbieralo sa 1972,- Sk a vianočná zbierka pre deti v Detskom domove v Malackách vo výške 5600,- Sk, za ktoré sa deťom kúpili hračky.

V tomto škol. r. žiaci začali vydávať časopis „Dúha.”

V škol. r. 2003/2004 škola bola ako právny subjekt, ktorého zriaďovateľom bol Obecný úrad v Zohore. Ten poskytol aj finančné prostriedky na akcie – kniha pre prvákov, Mikulášsky večierok a MDD. Prebehla aj voľba riaditeľa školy a do funkcie bola zvolená Mgr. T. Masarovičová.

Školský rok 2004/2005 začal v septembri s počtom žiakov 294. Otvorených bolo 14 tried a 2 odd. Školského klubu detí.

Materská škola mala otvorených 5 tried. Počet detí sa pohyboval okolo 105. Na škole pracovalo 5 učiteliek vrátane riaditeľky Beáty Dujničovej.

Počas školského roka prebehlo niekoľko akcií. Deti strávili niekoľko dní v škole v prírode, zúčastnili sa na predplaveckej výchove, branných vychádzkach, videli 4 divadelné predstavenia, piekli vianočné medovníky, stretli sa so sv. Mikulášom na posedení pod stromčekom, uskutočnil sa karneval, opekačka a rozlúčka s deťmi, ktoré nastúpili do 1. tr. ZŠ. Deti sa zapojili do výtvarnej súťaže v Prešove, na ktorej Petra Ščasná za svoju prácu získala ocenenie. Počas roka sa deti zapájali do kultúrnych akcií poriadaných v obci.

Špeciálna škola mala v šk. r. 2003/2004 5 tried s počtom žiakov 40. Z toho 2 triedy so 14 žiakmi boli v Plaveckom Štvrtku a v Zohore boli 3 triedy s 26 žiakmi. Riaditeľkou bola Mgr. Magda Pravdová a vyučovali 3 učiteľky.

 

 

Šport

 

Nadšenci ľadového hokeja dokončili v januári úpravu ľadovej plochy v areáli štadióna. Počas dňa ju využívali rodičia s deťmi. Večer pri osvetlení slúžila zohorským hokejistom, ktorí 25. januára zohrali prvý zápas.

27. marca v telocvični konal sa 2. ročník volejbalového turnaja.

28. marca v KD bol pingpongový turnaj. Organizátorom oboch bola ROCONABA.

1. mája na štadióne zorganizoval RINKOP futbalový turnaj.

19. júna bol otvorený profesionálny turnaj v plážovom volejbale „Open beach Zohor Cup 2004” s medzinárodnou účasťou a mikroregionálnym zastúpením.

12. júna na tenisových kurtoch konal sa tenisový turnaj „Memoriál Ing. Matloviča”

26.-27. júna bol tenisový turnaj starších žiačok

3.-4. júla – tenisový turnaj veteránov.

19. júna na štadióne prebehol medzinárodný futbalový turnaj medzi mužstvami Letka Přerov, Gajary, Vendelín a Rinkop. V tento deň na Majstrovstvách sveta vo futbale hrali zápas Česi s Holanďanmi. Po oznámení v televízii víťazstva Čechov nad Holanďanmi, jeden z přerovských hostí v Ponorke od radosti tak vyskočil, že hlavou narazil do stropu – zamdlel. Museli ho kriesiť.

10. júla – na hody bol futbalový turnaj „ Vendelín CUP 2004” Zúčastnili sa ho mužstvá – Záhorská Ves, RINKOP, FC Vendelín a Hellabehr. Zvíťazil RINKOP. Sponzormi podujatia boli Pohostinstvo Ponorka, Pohostinstvo Vendelín, Mäsiarstvo Bertovič, RINKOP, Kníhtlač Gerthofer, Rex Tar a OÚ Zohor.

26. septembra – na jesenné hody konal sa futbalový zápas Zohor – SLOVAN B. Zvíťazil SLOVAN v pomere 1:0. Zohorania boli spokojní.

Fubalisti FC Zohor A mužstvo v tomto roku vyhrali IV. futbalovú ligu a postúpili do III.

Mužstvo dorastencov vypadlo z III. ligy do IV.

Žiacke družstvo v I. A skupine obsadilo 5. miesto.

Najmladšie deti hrali v prípravke.

V júli sa hral plážový volejbal. 31. júla hral sa Open Summer Streetball 2004. Zápasy pokračovali aj v auguste.

7. augusta – MIX plážový volejbal, ktorého sa zúčastnilo 20 dvojíc. Víťazi I. Heringová a J. Havlík.

21. augusta – plážový volejbal „Rozlúčka s letom..” Zúčastnilo sa 24 dvojíc. Víťazi M. Mifkovič a P. Slezák získali putovný pohár. Sponzori boli Kníhtlač Gerthofer, VH Cosmetics, Mäsiarstvo Bertovič, Palace Aupark, Rex Tar – D. Sloboda a Pohostinstvo Ponorka.

Počas júna Občianske združenie – OZ ROCONABA začalo aktívne rokovať s OZ Malackých hokejbalistov o organizácii hokejbalovej ligy pre okres Malacky. Výsledkom rokovania bolo založenie Zohorskej Hokejbalovej Extraligy pod vedením nášho OZ a OZ Malackých hokejbalistov. V septembri sa oficiálne spustila naša hokejbalová liga. Uskutočnil sa regionálny Hokejbalový turnaj ROCONABA CUP 2004 – 11. septembra za bohatej účasti mužstiev z regiónu. Zvíťazilo mužstvo zo Šaštína. Sponzormi boli OÚ zohor, Mäsiarstvo Bertovič a Pohostinstvo Ponorka.

Pre tento účel boli dokončené rekonštrukčné práce na novom hokejbalovom ihrisku – bývalé hádzanárske. Toto ihrisko ako jedno z mála v okolí spĺňa požiadavky na organizovanie takýchto súťaží.

31. októbra sa ukončila jesenná sezóna hokejbalovej ligy jej 6. kolom.

V októbri sa v telocvični ZŠ hrali volejbalové zápasy. OZ ROCONABA sa zapojili do Amatérskej volejbalovej mix ligy – Záhorie. 10. októbra odštartovali svoj prvý zápas.

12. novembra v Ponorke bol šachový turnaj – „Šach Macej CAP.”

26. decembra v školskej telocvični sa konal tradičný Vianočný volejbalový turnaj.

 

 

Kriminalita

 

Krádeže bicyklov, úrody z poľa, či liatinových kanalizačných poklopov, alebo iných kovových predmetov nás už pomaly neprekvapujú. Ani dílerov drog sa doposiaľ nepodarilo v našej obci zaistiť, hoci sa o nich dávno už vie.

V noci zo 16.-ho na 17.-ho júla na dvore obchodu Jednota horelo. Páchateľmi boli údajne dvaja asi 12-roční chlapci.

4. decembra v hostinci „U Vendelína,” prebehla akcia, ktorej venovali veľkú pozornosť slovenské médiá – tlač aj televízia. Pod titulkami ako „Na extrémistickom koncerte v Zohore zadržali 83 ľudí” alebo „Policajti rozprášili skínov, ” priniesli správu o udalosti, o ktorej sa naši občania dozvedeli až zo spomínaných správ. Podľa majiteľa reštaurácie neznámy mladý muž si objednal miestnosť na narodeninovú párty približne pre 200 osôb. V skutočnosti pripravoval extrémistický koncert mladých ľudí podozrivých z podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov. Z celkového počtu vyše 170 účastníkov, medzi ktorými boli prívrženci nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Maďarska a Fínska, polícia z Úradu boja proti organizovanej kriminalite zadržala 83 ľudí. Účastníci organizovali nielen koncert, ale distribuovali aj materiály a predmety s nacistickou a fašistickou tématikou. Takto nechtiac sa naša obec dostala do pozornosti aj v susedných krajinách.

 

 

Pohyb obyvateľstva

 

Počet obyvateľov k 31.12.2004                  3201
Behom roka prihlásení 59
Odhlásení 45
Narodení 45
Zomrelo    37

 

 

Dodatok – ochotnícke divadlo v Zohore

 

Ku kultúrnemu životu obce patrilo ochotnícke divadlo. Vo „Veľkom vlastivednom slovníku miest a obcí na Slovensku” pod heslom Zohor sa spomína, že prvé slovensky hrané ochotnícke divadlo v obci sa hralo v.r. 1913. Názov hry sa nespomína.

Najstaršia fotografia zohorských ochotníkov je z r. 1930 z divadelnej hry Ferka Urbánka „ Och, tie ženy!”

V r. 1933 bola to hra „Ave Maria,” pravdepodobne režisérom bol vtedajší správca školy a organista p. Viliam Schvacho a v r. 1934 vtedy už divadelný krúžok za réžie Alberta Struhára hral hru F. Urbánka „Pani richtárka” – aj tu sa zachovala fotografia.

Veľkým prínosom pre kultúrny život Zohora bola osobnosť p. V. Schvacha, ktorý prišiel s rodinou r. 1927 bývať do našej obce. Venoval sa Dobrovoľnému hasičskému zboru, spevokolu, chrámovej hudbe, kronikárstvu a v rámci školskej činnosti aj detskému divadlu. Do divadelnej aktivity bola zapojená celá rodina. Syn Ladislav ako herec a dcéry – učiteľky na našej škole aj ako režisérky. Na ne si spomína aj p. Michal Havran, teraz žijúci v Bratislave a bývalý redaktor Slovenskej televízie, ktorý ako žiak hral v rozprávkach „Soľ nad zlato,” „Keď hračky ožijú,” „Štedrý večer siroty,” „Čarovná niť” a predovšetkým na úlohu Jánošíka v rovnomennej hre.

V období I. ČSR na kultúrnej činnosti obce sa podieľali viaceré spoločenské organizácie – Sokol, Slovenský orol, RTJ – Robotnícka telovýchovná jednota, Športový klub, Katolícka jednota žien, ktorej predsedníčkou bola p. Barbora Šteffeková – Pavlicových, ale známa ako „tetka Barbora.” Bola obyčajná žena, ale veľmi inteligentná. Jej prejavy na schôdzach Jednoty mali svoj obsah i vážnosť. Do programu boli zaradené aj vystúpenia detí – básničky aj pesničky. Ona sama bola činná aj v ochotníckom divadle.

V tejto dobe sa hrávalo divadlo na dvoch miestach. Jedným bola sála u Vendelína Bertoviča, kde sa sústreďovali členovia Slovenského orla, ktorý združoval predovšetkým katolícku mládež. Táto sála sa nazývala aj „Orlovňa.” Podľa spomienok najstarších občanov, tu každú nedeľu po sv. omši, dostávali deti rožok. Druhým miestom bola sála u Martina Cabadaja na Dolnom konci, kde svoju činnosť prevádzali členovia Sokola a RTJ. Medzi týmito dvoma skupinami bola veľká rivalita a neraz prišlo aj k potýčkam. Tu musím spomenúť skutočnosť, že v tomto období žila v Zohore početná skupina Čechov, ktorá obývala časť obce okolo železničnej stanice. Kultúrnou udalosťou v obci boli občasné zájazdy českých divadelníkov, ktorým pri vystúpeniach ochotne pomáhali aj domáci ochotníci, predovetkým p. Stázka a Benedikt Klimentovci. V pamäti zostali dve hry – „Světlo jeho očí” a známa hra bratov Mrštíkovcov „ Maryša.”

Zohorskí ochotníci s obľubou hrávali hry F. Urbánka, Palárika a I. Stodolu. Divadelné predstavenia doplňovali tzv. „živé obrazy” a rôzne svetelné efekty – bengálske ohne, ktoré umocňovali ústrednú myšlienku hry. Spomienky zostali na divadelnú oponu v sále u Vendelína s obrazom maľby „ Nad Tatrou sa blýska” a živým obrazom hurbanovského bojovníka, ktorý strháva reťaze otroctva a mladého Slováka v kroji so slovenskou zástavou a s malým krojovaným dievčatkom objímajúcim slovenský znak. To všetko doplňovali svetelné efekty, pôsobivá hudba a slová: „ Slovenský brat, objím si mať, ľúb verne objatú, zem slovenská je tvoja mať, miluj tú zem svätú.” Hurbanovského bojovníka predstavoval Lenhardt Vlček, mladého Slováka J. Urbanič (Jango) a dievčatko bola Marinka Metanových. Živé obrazy s obľubou pripravoval Viliam Schvacho.

Pozoruhodnosťou zohorského ochotníckeho divadla bola aj tzv. „nemohra” – pantomíma, ktorá sa uvádzala ako doplnok hlavného predstavenia alebo jednoaktoviek. Nezabudnuteľnými predstaviteľmi boli Fero Polák a Michal Bertovič – Topeňových.

Populárne boli študentské Mikulášske večierky s recitáciami, jednoaktovkami, spevom a „kukátkami” – bola to žartovná pieseň, v ktorej sa pospomínali veselé príbehy a klebety z celého roka, ktoré sa udiali v dedine. Spievali ju štyria speváci, striedajúci sa po veršoch. Pri rôznych jubileách a slávnostiach sa konali akadémie. Jednou z nich v r. 1939 si zohorskí študenti uctili nášho rodáka Dr. Petra Esterleho, riaditeľa gymnázia v Malackách.

Z divadelných predstavení z obdobia 30-tych rokov v pamäti ešte žijúcich občanov zostala hra „Európa horí!” režiséra Alberta Struhára a hlavného predstaviteľa Tomáša Bača. Realisticky pôsobili najmä dramatické scény so svetelnými a zvukovými efektmi v protileteckom kryte a strach pred plynovými útokmi, ktoré akoby boli predzvesťou blížiacej sa vojny.

V r. 1939 študenti nacvičili hru Ivana Stodolu „Marína Havranová.” Pri nácviku a obsadzovaní úloh mali aj profesionálnu pomoc. Študentky herectva na bratislavskej Hudobnej a dramatickej akadémii Viera Zemaníková, sestra zohorského p. farára Alojza Zemaníka a Terézia Hurbanová, neskôr členka SND v Bratislave a manželka známeho herca Jozefa Krónera, alternovali postavu Maríny. Dušana Havrana predstavoval Cyril Matlovič a Viktora Žiaranského Ladislav Schvacho. V tom istom roku sa hrala aj hra „Chlapci na stráži” s podobnou tématikou hurbanovského povstania r. 1848. Réžiu mal František Hubek. Hrali – František Urbanič, Michal Bertovič, František Polák, Ladislav Schvacho, Cyril Matlovič, František Piaček a iní.

S hrou „Bože ako?” sa ochotníci zúčastnili na pretekoch divadelných krúžkov vo Vajnoroch, no väčší úspech nedosiahli.

V rokoch 1939-1945 ako režiséri sa vystriedali Albert Struhár, František Polák, Fabian Kovár, Štefan Valent a Ján Martinkovič, posledný aj ako autor hier „Keď ja budem svätú omšu slúžiť” a „Evičke srdce, vlasti život” a uviedol ich vo vlastnej réžii. V týchto rokoch sa hrali predovšetkým hry Ferka Urbánka „Rozmarín,” „Kríž pod lipami,” „Bludár”, „Škriatok”, „Žena”, „Strídža spod hája,” „Kamenný chodníček,” ale aj Palárikov „Drotár,” Stodolov „Čaj u pána senátora,” Gogoľova „Ženba,” hra Júliusa Barč – Ivana „Matka” a opereta Jarka Elena „Pozor na vlak!” Veľmi úspešná bola spomínaná „Matka” režiséra Alberta Struhára. Úlohu matky stvárnila Cilka Šteffeková – Cabadajová, synov Jana a Paľa Štefan Kovár a Tomáš Mifkovič, susedu hrala Štefka Antalová – Jurkovičová a Katku Štefka Križanová. Častými hercami boli aj súrodenci Stázka, Enuša a Benedikt Klimentovci, Mária Schlosserová, Terézia Didáková, Mária Cabadajová, Katarína Piačková, Katarína Kostková, Terézia Sabolová, Mária Slobodová, Teofil Kovár, Albert Sabol, Fabian Kovár.

Krátko po skončení vojny p. farár Zemaník nacvičil hru „Prvé a posledné sväté prijímanie,” tématicky z obdobia francúzskej revolúcie. Zomierajúca matka – hrala ju Mária Schlosserová a jej dcéra – Filka Fumačová, obe dostávajú sv. prijímanie. Matka posledné a dcéra prvé.

Nasledovali hry „Beatrice” kde hlavnú úlohu hrala Betka Kimličková, dnes žije v USA, „Ktosi je za dverami” od Hany Zelinovej v réžii Štefana Valenta. Hlavné postavy zahrali Melánia Zálesňáková – Havranová a Joachim Kovár. Peniaze získané z divadelných predstavení v rokoch 1946-48 venovali ochotníci a študenti na postavenie kríža pri ceste do Vysokej p. Morave. Kríž v obci je známy ako študentský kríž.

V tomto období sa ako herci predstavili aj zohorskí učitelia. Za réžie vtedajšieho riaditeľa školy Jána Lovásika zahrali hru Iva Vojnoviča „Ekvinokcia.”

V r. 1950 hrala sa hra Skaličana „Kozie mlieko,” r. 1951 za réžie Alberta Struhára „Divá Bára,” hudobná komédia za spoluúčasti zohorskej kapely. Herci – Ľudmila Struhárová, Ľuba Vissváderová, Oľga Mackovičová, Lýdia Kimličková, Anna Kratochvílová, Mária Kimličková, Ján Ružička, Ján Havran, Ľudovít Rybár, Miroslav Kimlička, Tomáš Valovič, Milan Ivica, Miro Ožvold a Ivan Klučka. V r. 1953 – J.G. Tajovský „Ženský zákon,” réžia A. Struhár, účinkovali Rozália Štefanovičová, Katarína Slezáková, Fefka Havranová, Ľudmila Struhárová, Ladislav Hančok, Karol Rybár a Stanislav Rybár. V tom istom roku hrala sa hra sovietskeho autora Arbuzova „Šesť zaľúbených,” r. 1954 Záborského „Najdúch,” v rokoch 1955-57 hry J. Hollý „Kubo,” F. Urbánek „Pytliakova žena,” A. Jirásek „Lampáš,” J. Palárik „Dobrodružstvo pri obžinkoch,” I. Bukovčan „Surovô drevo,” V. Egri „Večný plameň,” I. Stodola „Bačova žena,” Art. Miller „ Všetci moji synovia,” Kujda „ Keď miznú biele krvinky” a Július Zeyer „ Radúz a Mahuliena” sa divadelný krúžok zúčastnil súťaže ochotníckych divadiel v Modre, kde v okresnom kole zvíťazil a postúpil do ďalšieho, kde získal čestné uznanie. V úlohe Radúza vynikol Imrich Schlosser, Mahulienu predstavovala Helena Struhárová, Runu Mária Vasková, jej dcéry Marta Vasková a Erna Prenosilová, kráľa František Polák, v ďalších úlohách Jozef Hančok, Marta Kimličková, Justín Kostka, Alojz Sucha a i.

V tomto období okrem už uvedených do divadla sa zapájali aj Milka Rybárová, Ružena Panáková, Milan Hrica, Ján Hrica, Ján Slezák, Michal Mackovič, Jozef Ššepánek, Fero Havran, Ľudovít Havlík, Bernard Kafka, Jozef Petrík a i.

Po úspešnej inscenácii „Radúza a Mahulieny” prišiel do Zohora s našimi hercami zrežírovať hru V. Zátureckej „Za frontom,” okresný kultúrny pracovník z Modry Korčák. V hlavných úlohách účinkovali Helena Struhárová, Imrich Schlosser a Ladislav Hančok.

V réžii Imricha Schlossera v tomto čase hrala sa hra Moliérova „Chudák manžel” s hercami – Milan Hrica, Imrich Schlosser, Fero Havran.

V r. 1969 učiteľský zbor za réžie I. Schlossera zahral hru „Úklady a láska” Fridr. Schillera. V hre účinkovali František Kocian, Helena Haramiová, Imrich Schlosser, Ján Bernát, Marta Maitzová, Dáša Debnárová, Marta Makytová, Dušan Ďurík, Karol Hubina, Ľudovíť Kimlička a Peter Nerád.

Po dlhšej prestávke mladšia generácia opäť siahla po hrách F. Urbánka „Kamenný chodníček” a „Škriatok.” Z vtedajších hercov spomeniem Martu Matlovičovú, Lenku Slobodovú, Žofku a Anku Šteffekovú, Vlada Bojkovského, Vlada a Stana Kovára a Ladislava Fóru.

V rokoch 1973-75 za réžie Ľudovíta Kimličku hrali sa hry – Št. Konya „Svadobný závoj,” Ján Kedro „Kuchárky z Ovseného” a Ivan Bukovčan „Luigiho srdce.” V tejto dobe v obci úspešne účinkoval folklórny súbor pod vedením Milana Kimličku. Pre nich Ján Martinkovič napísal scenár „Zohorská svadba,” s ktorou úspešne účinkovali aj na okolí.

Oľga Zálesňáková predviedla predstavenie jarmočných príbehov a piesní „ O strašných mordoch.”

Posledné roky v obci úspešne pracuje divadelný súbor „Šáchor” pod občianskym združením ROCONABA. Súbor vedie Andrej Lacko, ktorý je autorom uvádzaných hier. V r. 2003 uviedol úspešný muzikál „ Dr. ALFA.” V tomto roku pripravuje veselohru „Hrachová poléfka.”

Herecký dorast sa vytvára už v škole. Na zohorskej škole bolo vždy dosť pedagógov, ktorí sa venovali detskému divadlu. Myslím, že nenájde sa v obci rodina, z ktorej aspoň jeden člen by si nezahral divadlo. V pamäti tých najstarších zostávajú pani učiteľky, sestry Schvachové, ktoré som spomínala na začiatku. V r. 1941 žiaci hrali rozprávku „O hviezdičke,” r. 1942 „Tajomstvo troch skál” a r. 1943 „Dlhý, Široký a Bystrozraký.” Režisérkami boli p. učiteľky Mária Očenášová a Terézia Petríková.

Po vojne postupne až po súčasnosť nasledovali hry „Živý kútik,” „Snehulienka a 7 trpaslíkov,” „Šípková Ruženka,” „Statočný valach,” „Ľubka a Kolovlad,” „Zakliati bratia,” „Rozprávka o písmenkách,” „Jolana zo 7.B,” „Muška Svetluška,” „Zlatý kľúčik,” „Vymenená princezná,” „Včielka Lienka”, „Čin - Čin”, „Detvanček a Hopsasa”, „Úbohá Anička”, „Snehová kráľovná”, „Čarovná studňa”, „Čarovný zvon”, „Nie je čert ako čert”, „Tik - Tak”, muzikál „Janko a Marienka” a posledná opäť „Včielka Lenka” a „Popoluška”. V réžii sa vystriedali učitelia Emil Jurkovič, Ľudmila Zálesňáková, Ružena Panáková, Ján Bernát, Helena Kimličková, Bibiána Štefanovičová, Mirka Hrodeková a Zita Vachálková.

Podnet k tomu, aby som sa začala viac zaujímať o históriu zohorského ochotníckeho divadla, boli slová p. Viliama Polónyho – „že zohorskí ochotníci zahrali v minulosti celú slovenskú klasiku”, ktoré povedal pred niekoľkými rokmi na besede s redaktormi „Slovenky”. Napriek tomu, že celá naša rodina sa veľa rokov venovala ochotníctvu, moje spomienky nestačili, obrátila som sa o pomoc na ďalších bývalých ochotníkov. Najviac mi pomohol list, ktorý prišiel až z USA od manželov Ladislav a Márie Schvachovcov, list p. Michala Havrana a Imricha Schlossera, ale aj spomenky p. Anky Havlíkovej a iných.