Kronika rok 2007
Tak, ako minuloročná zima bola mimoriadne studená a plná snehu, opakom bola zima 2006/2007, ktorú meteorológovia označili za najteplejšiu od r. 1880.
V noci z 18. na 19. januára prehnal sa Európou silný orkán, ktorý označili menom Kyril. Slovensko zasiahol iba okrajom, ale aj tak zanechal po sebe škody. U nás sa prejavil silným nárazovým vetrom 70km/hod. Diaľnica pri Kamennom mlyne bola zatarasená vyvrátenými stromami, ktoré odstraňovali hasiči. V Zohore bol výpadok elektrického prúdu, pri požiarnej zbrojnici boli poškodené dva stĺpy a menšie škody na strechách. Noc bola mimoriadne teplá +18°C.
19. januára Európa rátala škody, ktoré po sebe tento orkán zanechal. Zabil viac než 40 ľudí a spôsobil škody za stovky miliónov eur. Podľa tlače táto víchrica bola pre Európu najhoršia za posledných 20 rokov. V Británii zanechala 13 mŕtvych, v Nemecku 11, v Čechách 4 a pod. Nasledoval dopravný kolaps, vyvrátené stromy, odnesené strechy, výpadok elektriny. Na českej Sněžke namerali rýchlosť vetra 216km/hod a na Chopku 180km/hod.
29. januára sa prehnala ďalšia víchrica. Podobná tej spred 11 dní, ale o niečo slabšia. Postihla najmä sever a východ Slovenska, ktoré po vetre zavalil sneh tak, že niektoré obce boli odrezané od sveta.
Bol to najveternejší január za desaťročia.
Podobné počasie bolo aj 21. júna. Búrka sprevádzaná silným vetrom zasiahla Bratislavu a okolie. V neďalekej Viedni jej následkom boli traja mŕtvi. U nás opäť výpadok elektrického prúdu, vyvrátené stromy, poškodené strechy, zastavená železničná doprava na trati Bratislava – Kúty a prerušené spojenie s Viedňou ako aj cesta Bratislava – Záhorská Ves – Malacky bola neprejazdná. Vietor mal silu 122km/hod.
Víchrice, záplavy, zemetrasenia, lesné požiare sužovali ľudí na mnohých miestach Zeme.
Za zimou nezaostalo ani leto. Bolo mimoriadne horúce.
20. júna v Hurbanove namerali +40,3°C. Zohor mal +39°C. Teplo pritiahlo netradičné vtáky. V júli nad neďalekou Devínskou Kobylou vyfotografovali letiaceho supa bielohlavého, ktorého rozpätie krídel dosahuje takmer 3 m a na Záhorí spozorovali aj biblickú kobylku.
Rekordne skoro prišla zima.
Prvé snehové vločky padli už v októbri. 15. novembra začalo husto snežiť a snežilo aj na druhý deň a napadlo asi 30 cm. Sneh vydržal niekoľko dní. Snehová kalamita postihla predovšetkým Rakúsko.
Veľký lesný požiar zasiahol v lete Staré Hory. Zničil 113 ha lesa a 10 dní ho hasilo 150 hasičov.
2. marca otriasla Slovenskom veľká tragédia. V areáli Vojenského opravárenského podniku v Novákoch vybuchla skladovaná munícia. Výbuch nielenže zničil celý areál, ale tragicky zahynulo 8 ľudí.
Najvýznamnejšou politickou udalosťou Slovenska bolo prijatie Slovenska do Šengenu. Od 21. decembra hranica s colnicou a pasovou kontrolou ostala iba na východe s Ukrajinou. Do krajín EÚ už nemusíme prechádzať cez kontroly. Pred 18 rokmi na hraniciach s Rakúskom sa strihali ostnaté drôty a teraz – v decembri 2007 symbolicky prepílili slovenský premiér Fico spolu s rakúskym kancelárom Gusenbauerom poslednú závoru. Na hranici sa spievalo, hrali fujary a Slovenská policajná dychovka zahrala obe štátne hymny.
Vzťahy s Maďarskom sa opäť priostrili. Najprv si v Maďarsku vytvorili rodobranu s názvom Maďarské gardy, vraj na ochranu proti cigánom, Rumunom a Slovákom. V septembri Slovenský parlament prijal uznesenie o nedotknuteľnosti tzv. Benešových dekrétov, ktorými sa po II. svetovej vojne riešilo násilné vysťahovanie Nemcov z českého pohraničia a Maďarov zo slovenského juhu a následná konfiškácia ich majetkov. Bola to odpoveď na neustále narážky niektorých maďarských politikov z SMK o autonómii na juhu Slovenska. Proti tomu protestovali maďarskí poslanci v Európskom parlamente. V októbri pobúril slovenskú vládu maďarský prezident L. Solyom, ktorý prišiel na súkromnú návštevu Slovenska a stretol sa s poslancami SMK (politická strana maďarskej menšiny na Slovensku) a v Komárne kritizoval uznesenie slovenského parlamentu, čo pobúrilo predsedu slovenskej vlády R. Fica a ten „vykázal” maďarského prezidenta slovami – „nemôžeme si dovoliť, aby sa na juhu Slovenska správali tak, akoby boli na severe Maďarska”.
V novembri predseda vlády odvolal z funkcie ministra poľnohospodárstva Jureňu (HZDS), pre nezrovnalosti pri predaji pozemkov, čo malo za následok spor medzi politickými stranami SMER a HZDS tak, že hrozila vládna kríza a nové voľby. Komicky vyznelo vystúpenie odvolaného Jureňu v televízii prenášané z kravína – rozčúlený Jureňa v pozadí s kravami. Po urovnaní sporu novou ministerkou sa stala Z. Kramplová (HZDS).
Počasie
Január – začiatok mesiaca bol daždivý s teplotou +6°C. Oteplilo sa a už 10. bolo +15°C. V noci 18.-19. bolo až +18°C a našu oblasť zasiahla silná víchrica, okraj orkánu „Kyril”. V Bratislave rýchlosť vetra dosahovala 100km/hod. Nastalo pomalé ochladzovanie, bez mrazu 23. a 24. zasnežilo. 25. ráno bol mráz -4°C a 26. -10°C. Ďalšie sa oteplilo, bolo oblačno a občasný dážď. 29. opäť bol silný vietor, víchrica, ale slabšia ako predchádzajúca, teploty do +10°C.
Vo februári pokračovalo podobné počasie s teplotami v rozpätí od +8°C do +13°C. Po 15. februári sa slabo ochladilo do +8°C. Nočný mráz -2°C bol 20. a 21. Slabé sneženie bolo 26. a 28. bola búrka.
Prvé marcové dni boli oblačné až polooblačné do +10°C. Od 7. sa otepľovalo postupne až na +19°C 13. marca. Dážď a ochladenie na +5°C prišlo 19.-ho. Na druhý deň 20. husto snežilo a napadlo asi 10 cm snehu. Nastalo pomalé otepľovanie a posledný marcový deň bolo +18°C.
1. apríla bolo pekné počasie +21°C, 13. už +23°C, potom slabé ochladenie, ale 28.-ho už +25°C.
Začiatok mája bol slnečný, ale chladný, iba +16°C, v noci na 2. mája slabý mráz -2°C. Postupne sa otepľovalo, bolo oblačno, občas slabý dážď. 14. bolo už +29°C, ale na druhý deň iba +17°C a dážď. 20. sa oteplilo na +24°C a 26. bolo už +32°C. Posledné dni boli chladné a daždivé.
Jún doniesol mimoriadne horúce leto. 1. júna +23°C, 5.-ho +26°C, 11.-ho +31°C, 20.-ho +34°C, v noci +22°C, noc na 21. júna mala až +24°C. Poobede prišla siná búrka so silným vetrom, teplota v tento deň vystúpila na +35°C. Búrka zanechala po sebe veľké škody. Po búrke a daždi prišlo ochladenie na +26°C, ale 25.-ho znova bolo +32°C. Posledné dni mesiaca bolo iba +23°C a občasný dážď.
Prvé júlové dni boli teploty +30°C. Po prechodnom ochladení 10.-ho až 12.-ho iba +20°C nastali horúce dni. 15.-ho bolo +32°C bolo +32°C, 16. +36°C, 17. už 37°C, 18. +38°C, 19. +37°C a 20. júla mimoriadnych +39°C. Nasledujúce dni sa teploty pomaly znižovali. 30. júla bolo už iba +20°C a slabý dážď.
Prvých 10 augustových dní boli teploty v rozmedzí +28°C až +30°C. 12. sa trochu ochladilo na +23°C, ale ďalší deň bolo už +30°C a 16. +34°C. Ak ďalšie dni sa pohybovali teploty v rozmedzí +28°C do +30°C. Posledné dni slabo pršalo a ochladilo sa.
Začiatok septembra bol chladný, okolo +22°C, ale výrazný pokles teploty sa prejavil 5.-ho iba +8°C. Celý týždeň bolo zamračené a pršalo. Za silného dažďa zdvihli sa hladiny Dunaja a Moravy, ktorá sa vyliala. V druhej polovici mesiaca sa oteplilo do +22°C. Občas slabo pršalo.
Aj začiatok októbra bol s teplotami +20°C. Postupne sa ochladzovalo. 14. októbra ráno bol mráz -2°C a cez deň +14°C. Prvé sneženie prišlo 20.-ho pri teplote +8°C. Do konca mesiaca bolo zamračené, hmla, dážď – typické jesenné počasie pri teplotách do +10°C.
November sa prejavil ako studený mesiac. V noci boli slabšie mrazy od -1°C do -4°C, 17. bolo -6°C a cez deň okolo +10°C. Prekvapil skorý sneh. 15. a 16. nasnežilo asi 30 cm snehu, ktorý sa udržal niekoľko dní.
December začal bez mrazu, oblačno, teploty do +8°C. V polovici mesiaca začali nočné mrazy od -2°C do -6°C do konca mesiaca. Denné teploty sa pohybovali od +4°C do -3°C. Väčšina mesiaca bolo zamračené, hmla s nepríjemnou inverziou. Na Vianoce bolo oblačno, v noci do -6°C, cez deň +1°C až -4°C.
Verejný život
Nový rok začal príhovorom novej starostky JUDr. Evy Michalinovej. Poďakovala občanom za vyslovenú dôveru a zaželala všetkým do nastávajúceho roku veľa úspechov.
6. februára sa konala výročná schôdza Miestnej organizácie Jednoty dôchodcov, na ktorej prítomní zhodnotili svoju celoročnú prácu.
28. marca oslávili naši učitelia svoj sviatok „Deň učiteľov”. Stretnutie sa konalo v reštaurácii „U Šulaja” na pozvanie Obecného zastupiteľstva a starostky obce, ktorá sa stretnutia osobne zúčastnila, pozdravila učiteľov a okrem občerstvenia každého obdarovala ružou.
31. marca občianske združenie ROCONABA uskutočnilo brigádu „Za čistý Zohor”. Čistili sa parky a verejné priestranstvá.
5. mája na sviatok sv. Floriána zohorský Dobrovoľný hasičský zbor pripravil výstavu svojej techniky pred požiarnou zbrojnicou a Deň otvorených dverí s výstavou dokumentujúcou svoju činnosť. Večer bola v kostole slávnostná sv. omša.
1. jún – Medzinárodný deň detí. Tohtoročná oslava bola rozdelená na 2 časti. Dopoludnia v KD boli vystúpenia detských folklórnych súborov a poobede v školskom areáli prebiehali rôzne športové a zábavné súťaže spojené s občerstvením a odmenou súťažiacim.
23. júna konali sa v susednej obci Lozorne primície novokňaza Vlčka, ktorý ako bohoslovec pred vysvätením viackrát miništroval pri omšiach aj v našom kostole. Primícií sa zúčastnili mnohí naši občania.
25. júna v KD prebehlo stretnutie našich občanov so zástupcami firmy ASA, ktorá prevádza likvidáciu komunálneho odpadu v priestoroch nášho chotára, bývalej „Šutrovej jamy”. Riešil sa problém rozšírenia tohto areálu. Doteraz vyrástla na tejto skládke obrovská halda, ktorú postupne zatrávňujú. Takmer všetky pripomienky občanov boli negatívne a namierené proti ďalšiemu rozširovaniu.
30. júna Dobrovoľný hasičský zbor v Zohore usporiadal VI. Ročník nočnej súťaže „O putovný pohár starostky obce Zohor”. Súťaže v disciplíne hasičský útok vodou v kategórii muži sa zúčastnilo 11 družstiev z obcí a miest Láb, Gajary, BA Jarovce, Plavecký Mikuláš, Sološnica, Malacky, Bratislava – Prievoz, BA Devín, Zohor. Po príhovoroch starostky JUDr. Evy Michalinovej a veliteľa zohorského zboru p. V. Bojkovského na miestnom štadióne začala sa súťaž. Víťazom sa stalo družstvo Gajary, na druhom skončilo družstvo Bratislava – Jarovce a tretie miesto obsadili maši – družstvo Zohor. Držiteľom Putovného pohára sa stali Gajary.
14. júla bol ďalší Hodový jarmok. Aj tento úspešný s množstvom stánkov s rôznym tovarom. Nechýbalo občerstvenie a ani hudba. Účinkovala hudobná skupina Vega a dychová hudba Prespolanka. Jarmok navštívilo veľa domácich, ale aj prespolných kupujúcich.
Na druhý deň pokračovali hody s tradičnými hodovými atrakciami a futbalom.
V rámci dlhoročnej spolupráce medzi hasičmi Zohor a hasičmi Hannover – Limmer z Nemecka v dňoch 28. júla – 5. augusta uskutočnilo sa stretnutie mladých hasičov z týchto zborov. Mladí nielen súťažili, ale uskutočnili aj zájazdy do Bratislavy, jaskyne Driny, Malaciek, absolvovali splav po rieke Morava na úseku Gajary – Vysoká p. Morave. Hostí prijala na OÚ starostka. Celé podujatie bolo veľmi priateľské a srdečné.
V auguste začali vychádzať obecné noviny „Zohorský hlas”. Vychádzajú každé dva mesiace a príspevky do nich môžu občania odovzdať v KD p. Jurajovi Štefanovičovi, ktorý je hospodárom a správcom KD a hlavným redaktorom zohorských novín. Nahradili doterajšie „Podpajštúnske zvesti”, ktoré aj naďalej vydáva Kultúrne stredisko Stupava.
V októbri zdraželi niektoré potraviny. Zvýšili sa ceny mlieka, mliečnych výrobkov, chleba a pekárenských výrobkov.
27. októbra sa uskutočnilo stretnutie rodiny Mackovičovcov pod názvom „Stretnúcí potomkú Tomáša a Júlie Mackovičú”. Podľa zozbieraných údajov do toho dňa mala rodina 325 priamych potomkov. Stretnutia sa zúčastnilo 272 členov tejto rozvetvenej rodiny. (Tomáš nar. r. 1868 – zomr. 1964, Júlia nar. 1874 – zomr. 1965)
10. novembra slovenská Televízia Markíza a česká Televízia Nova vysielali reláciu ČR proti SR. Bola to vedomostná súťaž, na ktorej sa zúčastnili družstvá novinárov, mažoretiek, celebrít, starostov, smetiarov a hasičov. V skupine 17 starostov zo Slovenska bola aj naša JUDr. Eva Michalinová. Starostovia v rámci skupín obsadili tretie miesto. Celkovo SR zvíťazila nad ČR.
2. decembra v KD konalo sa oceňovanie detí a mládežníkov starostkou obce. Na návrhy vedenia MŠ, ZŠ a spoločenských organizácií v obci bolo na odmenu navrhnutých 15 detí. Ocenení boli: S. Martinková z MŠ, zo ZŠ N. Doková, A. Kovárová, T. Kimličková, J. Suchá, D. Mackovič, J. Ščasný, S. Hanúsková, P. Lichoňová, D. Drahoš, P. Štefanovič a J. Králová. Mladí členovia Dobrovoľného hasičského zboru: M. Havlín, K. Mackovičová, M. Valent. Mimoriadne ocenenie dostala hudobná skupina Vega a jej najdlhšie hrajúce členky Andrea, Simona a Angela Štefanovičové a Lenka Sekerešová.
15. decembra v KD, ale aj na priestranstve pred ním konali sa Vianočné trhy. Tak, ako Hodový jarmok aj tieto sa tešili veľkej pozornosti občanov. Najväčší úspech mal „Grog pani starostky” a vianočné pečivo, ktoré upiekli a ponúkali členky Jednoty dôchodcov, ale aj perníčky, ktoré pripravili deti z Krúžku šikovných rúk pod vedením p. uč. Mgr. B. Štefanovičovej.
Nie všetky dni v roku boli pokojné. Obecný Dobrovoľný hasičský zbor mal v tomto roku 24 výjazdov. Najrozsiahlejší bol požiar 7. augusta, kedy horela široká trávnatá plocha. Väčšie škody boli pri iných štyroch požiaroch, kedy horeli plastové kontajnery. Hasiči zasahovali aj v januári pri odstraňovaní následkov veternej smršte, pri odstraňovaní popadaných stromov na cestách.
Zmeny na Obecnom úrade:
Po voľbách 2006, 18. decembra do úradu starostky nastúpila JUDr. Eva Michalinová. Prednostkou úradu sa stala Gabriela Kafková, ktorej aj naďalej zostalo vedenie matriky a evidencia obyvateľov. Z úradu odišli Ivana Poláková a Tatiana Krajčiová. Novou pracovníčkou sa stala Marcela Rupcová. Na úrade zostali Zuzana Filipová, Hana Slobodová, Eva Valentová a Ing. Renata Baluchová.
Kultúra
16. januára vo vestibule KD konala sa prezentácia knihy Jozefa Moravčíka Jakubovca „Hakáčové husle“. „Pjekňe zveseua a po našem – enem po záhorácky” – asi také bolo motto večera. Prezentácia sa konala v rámci projektu Duchovné, kultúrne a prírodné dedičstvo Záhoria. Vydavateľom a grafickým upravovateľom knihy bol Ján Hladík. Na podujatí sa zúčastnilo veľa osobností spoločenského a kultúrneho života Záhoria, medzi inými primátor Malaciek RNDr. Jozef Ondrejka s manželkou, starostovia z Lábu PaedDr. Monika Valúchová, Dušan Dvoran, starosta z Vysokej p. Morave, Ing. Milan Karovič, starosta z Jakubova, kultúrny pracovník, novinár a spisovateľ Pala Nemec Lelin z Gbelov, bývalý richtár Záhorákov Cyril Moravčík, prednosta Obvodného úradu vojenského obvodu Záhorie Pavol Škrha, režisér Slovenskej televízie Cyril Králik, členovia malackého Divadla na Hambálku so svojim harmonikárom p. Ružičkom, ktorý svojou hrou spríjemnil náladu. Podujatie otvoril a hostí privítal Ján Hladík, po ňom sa k prítomným prihovorila starostka JUDr. Eva Michalinová. Doterajšiu tvorbu spisovateľa Jozefa Moravčíka zhodnotil a zároveň novú knihu predstavil Ján Hladík. Podujatie spríjemnil piesňami Cirkevný spevácky zbor Glória za dirigovania Janky Magdy Valovičovej. Celý večer moderovala Ľudmila Zálesňáková. Záujemcovia o knihu mohli si ju hneď zakúpiť a dať podpísať od autora aj vydavateľa. Celé podujatie sa nieslo v znamení dobrej nálady a srdečnej besedy. Výtvarnú časť večera dotvoril J. Hladík, ktorý sa prítomným predstavil svojou tvorbou, umelecky spracovanými fotografiami – fotografikou.
A ako znie začiatok záhoráckej hymny podľa Moravčíka? „ To naše Záhorí máuo zadrímauo, pod cudzíma pánma dušu sužovauo. Z daleka aj z blíska hromy do nás túkli, a my sme čučali jak ten motýl v kukli. Záhorácka sláva drží sa Ďevína, drží sa Ďevína, Velikej Moravy, Záhorák ustúpi, ale nepolaví. Tak jak tý boriny co rostnú hrdo k ňebu, istý je Záhorák dycky sám sebú” – takto podľa knihy „Hakáčové husle” ju zaspieval spevácky zbor Glória.
19. januára v Bare Margit, podľa nových majiteľov u Tigríkov, bolo fašiangové posedenie pri obľúbenej hudbe Traja veteráni z Borinky, pri ktorej sa dobre zabávala mladšia, ale hlavne staršia generácia.
Pri príležitosti 10. výročia úmrtia nášho rodáka, grafika a akademického maliara, profesora Albína Brunovského januára, Miestnej knižnici bola inštalovaná výstava kníh, ktoré on ilustroval.
17. februára, poslednú fašiangovú sobotu, konal sa fašiangový sprievod. Masiek bolo málo. Sprievod sprevádzala kapela, ktorú viezli na traktorovej vlečke. Večer sa v KD konala zábava s pochovávaním basy. Podujatie nebolo veľmi úspešné, prišlo málo ľudí. Na ukončenie fašiangu to nebol vhodný termín. Viacej upútala fašiangová zábava s maskami a pochovávaním basy na posledný fašiangový deň 20. februára v pohostinstve „U Maroša”, bývalá sála kina u Vendelína.
25. februára v kostole bola Pôstna akadémia spojená s krížovou cestou. Účinkoval spevácky zbor Cantate Domino a Kvapky pod vedením Ing. Mackovičovej a hudobná skupina Vega. Zastavenia Krížovej cesty striedal spev, hudba a recitácie.
V tomto období divadelný súbor Šáchor uskutočnil vystúpenia s divadelnou hrou „Hrachová poléfka” v okolitých obciach Láb, Stupava, Borinka a Záhorská Bystrica.
25. marca v KD vystúpil bratislavský divadelný súbor GU-NA-GU s hrou „Maf-story”
14. apríla konal sa Farský ples, na ktorom vyhrávala „Zlatulka”, dychová hudba z Moravy. Ples bol úspešný aj návštevou, aj finančne.
26. mája v rámci kultúrneho leta v areáli cukrárne hrala a spievala skupina, manželia Červinkovci.
31. mája dôchodcovia sa zúčastnili na autobusovom výlete na trase Piešťany, Trenčín a Beckov. V Beckove okrem prehliadky hradu, zastavili sa aj na cintoríne pri hrobe nášho rodáka, profesora, františkánskeho pátra Th.Dr. Petra Esterleho, bývalého riaditeľa Gymnázia rádu sv. Františka v Malackách. Potešili sa aj stretnutiu s našim bývalým farárom v.d.p. Jánom Klimom, ktorý bol medzi veriacimi nielen v Zohore, ale aj v susednej obci Láb veľmi obľúbený. Žiaľ, bolo to posledné stretnutie, lebo zakrátko, v auguste, tento dobrý kňaz zomrel. Pochovaný je v rodnej obci Hriňová.
1. jún – Medzinárodný deň detí oslávili zohorské deti netradičným spôsobom. V KD v rámci Medzinárodného festivalu detských folklórnych súborov v Bratislave, ktorého sa zúčastnilo šesť zahraničných a sedemnásť slovenských súborov, v Zohore vystúpili Kuřátka z Chrudimi z ČR, z južného Talianska Gruppo folklorico Cervignanese, z Ruska moskovský súbor Junnyj Moskovič. Zo Slovenska Madovac z Bratislavy a Červené jabĺčko z Rovinky. Všetky vystúpenia boli na vysokej úrovni a nielen deti, ale aj niekoľko dospelých, ktorí sa na tomto vystúpení zúčastnili mali mimoriadny zážitok.
Športové podujatie poobede pokračovali v školskom areáli.
V rámci Kultúrneho leta v areáli cukrárne hrala hudobná skupina Atlantic z Rohožníka.
10. júna v KD bolo ďalšie vystúpenie bratislavského divadla GU-NA-GU „Mafiánska story”, tento krát o predstavenie bol malý záujem.
1. júla v KD vystúpila hudobná skupina AKCENT-LIVE za účasti televízie.
V auguste zohorskú kultúru a informovanosť obohatili nové obecné noviny „Zohorský hlas”, ktoré začal vydávať Obecný úrad. Noviny tlačí Kníhtlač Gerthofer, vychádzajú každé dva mesiace a do domácností ich bezplatne doručujú kolportéri.
1. september ako Deň ústavy SR a zároveň rozlúčku s prázdninami v našej obci si pripomenula skupina Vega pred KD akciou 3 x V – Vega, Vata (cukrová), Vtáčky. Pri príjemnej hudbe si návštevníci mohli prezrieť výstavu vtákov, väčšinou papagájov, ale aj iných drobných zvieratiek. Mimoriadnych zážitkom pre deti bolo vypustenie poštových holubov chovateľa MVDr. Struhára.
9. septembra uskutočnila sa púť Zohoranov do Marianky a v dňoch 15. 16. a 17. septembra do Šaštína. 17. sept., kedy sa konala púť pre starších a chorých, odišiel od nás plný autobus s dôchodcami.
29. septembra v KD bola hodová zábava, na ktorej hrala domáca kapela „Prespolanka” a v Klube Vendelín diskotéka „Under-Party”. Hody boli s obvyklými kolotočmi a futbalom.
20. októbra v KD konalo sa stretnutie s dôchodcami organizované Obecným úradom. Prítomných pozdravila p. starostka. V kultúrnom programe vystúpili deti z Materskej školy a žiaci Základnej školy, účinkovala hudobná skupina Vega a do tanca hrala kapela Ščepánkovcov a tá bola príčinou, že naši dôchodcovia sa dobre bavili, tak, že sa im nechcelo ani rozísť. Súčasťou stretnutia bolo aj blahoželanie jubilantom. 70 ročných jubilantov v tomto roku bolo 24, 80 ročných 20, 90 ročná bola jubilantka p. Mária Slobodová. Najstaršou občiankou bola p. Mária Ščepánková, ktorá sa dožila 96. Narodila sa 1. februára 1911. 60 rokov od uzavretia manželstva si v tomto roku pripomenuli dva manželské páry. Manželia Anna a Alojz Cabadajoví zo Záhradnej ulice a Ľudmila a Peter Slezákoví z ulice Na dieloch.
28. októbra divadelný súbor Šáchor bol na zájazde v Myjave.
5. novembra v KD konala sa prezentácia CD nahrávky „V polnočnom tichu” Cirkevného speváckeho zboru Glória, pod vedením Janky Valovičovej. Na podujatí sa zúčastnili početní hostia, ktorých pozdravila starostka p. Michalinová. CD požehnali vdp. Bohumil Mikula z farnosti Vysoká pri Morave a vdp. Pavol Flajžik správca farnosti v Jablonici. Náš p. dekan neprišiel. Nahrávanie sa uskutočnilo 17. augusta v kostole sv. Štefana v Stupave, ktoré povolil správca fary vdp. Felix Mikula, pretože po zmene organistky v našom zohorskom chráme, spevácky zbor Glória nemal možnosť v ňom účinkovať s výnimkou Vianočného koncertu. O nahrávaní, ako aj prezentácii CD bol uverejnený obsiahly článok v Katolíckych novinách a písalo sa o tom aj v regionálnych novinách Záhorák.
24. novembra Poľovnícke združenie Havran usporiadalo „Tradičnú poľovnícku katarínsku zábavu”. Hrala kapela Ščepánkovci a disko Borák.
2. decembra v KD uskutočnilo sa stretnutie zohorských detí s p. starostkou. Stretnutie sprevádzala hudobná skupina Vega.
7. decembra opäť v KD bolo celoobecné stretnutie detí s Mikulášom, ktorý všetky obdaril darčekmi.
9. decembra v kostole konala sa Adventná akadémia, na ktorej vystúpili deti zo speváckeho zboru Kvapky, spevácky zbor Cantate Domino a sláčikové kvarteto z Bratislavy. Súčasťou bol predaj literatúry a darčekových predmetov Spolku sv. Vojtecha.
22. decembra v KD konala sa módna prehliadka s kaderníckou show, na ktorej sa predstavili dve šikovné mladé ženy, zohoranky – módna návrhárka Tatiana Križanová s kolekciou šiat a kaderníčka Veronika Bilkovičová – Kovárová. Podujatie malo veľký úspech a prišlo veľa divákov.
26. decembra v kostole konal sa Vianočný koncert speváckeho zboru Glória za spoluúčasti Malého dychového orchestra pod vedením Michala Ščepánka.
Večer bola v KD diskotéka.
31. decembra bola Silvestrovská zábava s polnočným ohňostrojom.
Detská hudobná skupina Vega pri ZŠ pod vedením manželov Štefanovičovcov, Cirkevný spevácky zbor Glória pod vedením Janky Valovičovej a Divadelný ochotnícky súbor Šáchor pod vedením Andreja Lacku najčastejšie reprezentovali našu obec vystúpeniami mimo obce, v blízkom, ale aj vzdialenejšom okolí.
Hudobná skupina Vega si v tomto roku pripomenula 17.-te výročie. Uvádzam podstatné tohoročné vystúpenia:
Zohor – 11. febr. – Maškarný ples, 13. máj – Deň matiek, 8. júl – Zohorský jarmok, 26. aug. – záver Kultúrneho leta „3xV”, 21, okt. Deň – stretnutie dôchodcov, 2. dec. stretnutie detí, ktoré vzorne reprezentujú našu obec so starostkou.
Malacky – Deň krivých zrkadiel, mentálne postihnutí – združenie Svitanie. Akcia v rámci celého Slovenska. Vystúpenie na Vianočných trhoch.
Stupava – 18. marca a 20. mája – koncerty pre zdravotne postihnutých.
Vysoká pri Morave – vystúpenie na jazdeckej súťaži v parkúre, 23. júna – vystúpenie na Slávnosti slnovratu, jeseň – Slávnosť jesene – bosorky.
Bratislava – Kačín – 2. jún Koncert pre deti z Domu sociálnych služieb, Mokrohájska (postihnuté deti)
Jablonové – 30. júna Sviatok Pomoravia.
Rohožník – 5. aug. vystúpenie pri výročí obce.
Záhorská Ves – 1. júla vystúpenie na podujatí „Záhorský sumíc”.
Vystúpenia Cirkevného speváckeho zboru Glória:
7. jan. Vianočný koncert v Stupave za spoluúčasti MDO. Sólistka Andrea Novoveská.
29. apríla v Bratislave v kostole Jezuitov spievanie na omši, ktorú vysielalo Rádio Lumen.
20. mája účinkovanie na omši pri otvorení misií v Lábe.
5. júla účasť na Cyrilometodskej prehliadke speváckych zborov v Záhorskej Vsi.
29. júla úspešný koncert v Šenkviciach.
17. aug. nahrávanie CD „ V polnočnom tichu” – vianočné koledy v kostole v Stupave.
18. aug.- koncert a účinkovanie na hodovej omši v Plaveckom Štvrtku pri príležitosti nástupu v.d.p. dekana v Malackách.
19. aug. účinkovanie na sv. omši v Stupave.
17. nov. účinkovanie na sv. omši v Trnave počas Novény.
5. dec. Adventný koncert v kostole v Malackách.
16. dec. Adventný koncert v kostole v Jakubove.
26. dec. Vianočný koncert v našom zohorskom kostole.
30. dec. Vianočný koncert v bratislavskom kostole sv. Štefana – u kapucínov. Na koncerte bol prítomný Dr. Ján Figeľ, europoslanec SR v Európskom parlamente v Bruseli, s ktorým sa po koncerte speváci stretli pri krátkom rozhovore.
Večer zbor účinkoval na omši v Malackách.
Školstvo
Materská škola v škol. r. 2007/2008 mala 5 tried so 106 žiakmi. Na škole pracovalo 10 učiteliek, riaditeľkou bola Beáta Dujničová.
Okrem bežných aktivít vedenie MŠ zabezpečilo deťom viacero spoločenských akcií. Návšteva divadelných predstavení, besiedka pre starých rodičov, súťaž v púšťaní šarkanov, návšteva synagógy v Malackách, výstava postavičiek z dýň. Na škole pracovali krúžky anglického a nemeckého jazyka, krúžok mažoretiek a folklóru, účasť na súťažiach speváckych, recitačných a výtvarných. Pozoruhodný úspech vo výtvarnej medzinárodnej súťaži Šport vo fantázii dosiahla päťročná Svetlanka Martinková, ktorá v národnej súťaži získala 2. miesto a jej práca postúpila do ďalšieho kola v poľskom Krakove.
Základná škola školský rok 2006/07 skončila s počtom žiakov 272. Na stredné školy odišlo 30 žiakov. V tomto školskom roku sa vyučovali dva cudzie jazyky, od 7. roč. vyučoval sa predmet práca s počítačom. Žiaci reprezentovali školu v rôznych súťažiach. Na škole bolo k dispozícii 17 záujmových krúžkov, vychádzal školský časopis Dúha. Školu reprezentovala aj hudobná skupina Vega. Školský klub detí navštevovalo 52 detí v dvoch oddeleniach. V tomto šk. r. za pomoci OÚ prebiehala rekonštrukcia školy a jej zariadenia, ktoré bolo už veľmi zastaralé. Po vynovení sociálnych zariadení pokračovala výmena okien, do tried boli nainštalované nové tabule a lavice. Veľkým problémom školy je boj so záškoláctvom žiakov, ale najmä s ich rodičmi.
Školský rok 2007/08 – do školy nastúpilo 264 žiakov. Prvákov bolo 24 a v Školskom klube detí v dvoch oddeleniach 53 detí. Otvorených bolo 14 tried, vyučovalo učiteľov a 2 vychovávateľky v ŠKD. Riaditeľkou bola Mgr. Ľuba Štefanovičová, zástupkyňou Mgr. Jana Smutná.
Významným projektom pre žiakov školy bol anglický projekt „Mamička, otecko, prečítaj mi rozprávku”. Úlohou žiakov bolo pretlmočiť miestne rozprávky do anglického jazyka. V tomto smere spoluprácu nadviazali so Základnou školou v Blansku v ČR, z ktorej žiaci prišli na návštevu Zohora.
12. júna začal pracovať Klub detí a mládeže, vo vestibule KD sa deti venovali stolnému tenisu.
Špeciálna základná škola otvorila v novom šk. roku dve triedy s 12 žiakmi. Vyučovali 2 učiteľky. Riaditeľstvo školy bolo preložené do Stupavy. Riaditeľkou bola Mgr. Eva Mrázová a zástupkyňou Mgr. Magda Pravdová.
Šport
Futbal, tenis, volejbal, plážový volejbal, hokej, hokejbal, šach, paintball, všetko športy, ktorým sa venovali naši občania.
Futbalisti, muži neboli veľmi úspešní aj napriek tomu, že získali posily troch hráčov zo susedných obcí. Hrali v IV.B lige, kde zo 14 mužstiev obsadili 11. miesto.
Dorast v IV.B sk. Obsadil 10. miesto zo 14 mužstiev.
5. mája na štadióne prebehol futbalový turnaj medzi mužstvami starých pánov Rinkop Zohor, Rohožník a Láb.
7. júla konal sa ďalší futbalový turnaj starých pánov, ktorého sa zúčastnili okrem zohorských mužstiev Rinkop a Vendelín aj mužstvá z Gajar a Přerova z ČR.
V auguste, 15.-17. hral sa v Zohore 9. ročník Miništrantského turnaja. Stretli sa miništranti z farností Šulekovo, Palárikovo a Zohor. Súperili vo futbale, basketbale, stolnom tenise, ale aj v náboženskom kvíze. Zohorskí miništranti 2 krát obsadili prvé miesto.
30. júna OZ ROCONABA uskutočnilo hokejbalový turnaj za účasti 6 tímov.
18. a 19. augusta konal sa hokejbalový turnaj, ktorého sa zúčastnili tímy A,B zo Stupavy, Záhorská Ves, Jabloňové, Malacky, Ružinov Bratislava a Zohor.
11. augusta konal sa plážový volejbal MIX.
30. augusta bol turnaj v plážovom volejbale – Rozlúčka s letom.
Na tenisových kurtoch prebehlo niekoľko turnajov. V novembri otvorili novú tenisovú nafukovaciu halu.
26. decembra v telocvični ZŠ konal sa tradičný Vianočný volejbalový turnaj.
V januári bol šachový turnaj „Macej cup” v Ponorke.
V apríli si mládež založila Paintballový klub. Pre svoju činnosť získali miesto na bývalej strelnici, ktoré si brigádami upravili. Usporiadali niekoľko turnajov za účasti mnohých hráčov. V lete sa zúčastnili na prvom paintballovom turnaji na festivale Rudava a obsadili prvé miesto.
Už niekoľko rokov sa skupina našich občanov venuje netradičnému športu – rafting, splav divokých horských riek. Splavili rieky v Rakúsku, Slovinsku a Rumunsku.
Výstavba
V tomto roku boli urobené stavebné úpravy čakárne a sociálnych zariadení v zdravotnom stredisku na Staničnej ulici, ďalej bola zbúraná nadzemná časť nedokončeného kúpaliska na Požiarnickej ulici, vybudovaná bola druhá etapa Čističky odpadových vôd, čím sa umožnilo budovanie ďalšej etapy kanalizácie v obci, prebehla oprava strechy pošty, na Obchodnej ulici boli zabudované betónové zábrany, na parkovisku pri požiarnej zbrojnici bol vybudovaný prístrešok pre trhovníkov, skolaudované a dané do prevádzky nové zdravotné stredisko všeobecnej lekárky na Struhárovej ulici (október), vymenené okná na oboch pavilónoch ZŠ, vybudovaná a daná do prevádzky nafukovacia hala na tenisovom ihrisku a pokračovala oprava strechy na Dome smútku. Zreštaurované boli socha sv. Floriána na mieste bývalej požiarnej zbrojnice a kríž na Kvetnej ulici.
Pohyb obyvateľstva
Prihlásených osôb bolo | 51 |
Odhlásených | 36 |
Narodených | 36 |
Zomrelo | 22 |
Stav obyvateľstva k 31. 12. 2007 bol 3253 osôb.