Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kronika rok 2001 až 2003

Udalosť, ktorá otriasla svetom v roku 2001, bol teroristický útok na New York a Washington. Dve unesené americké dopravné lietadlá plne obsadené pasažiermi, ktoré štartovali z letiska v Bostone, narazili a úplne zničili dva mrakodrapy Svetového obchodného centra na newyorskom Manhattane a tretie lietadlo narazilo a zničilo časť budovy Pentagonu vo Washingtonu. Počet obetí sa odhadoval na tisíce. Tento čin bol označený ako najväčší teroristický útok v dejinách. Zábery v televízii pripomínali scény z akčných filmov. Stalo sa to v utorok 11. septembra, v dopoludňajších hodinách. Za hlavného teroristu a nepriateľa USA označili saudskoarabského milionára Usáma bin Ladína, ktorý sa skrýval pod ochranou Talibanu v Afganistane a bol označený za vodcu teroristickej organizácie Al-Kaida, ktorá mala základne a sklady zbraní v horách Afganistanu. Americký prezident George Bush vyhlásil vojnu teroristom. 7. októbra napadli američania Afganistan. 14. novembra dobili hlavné mesto Kábul, ale boje pokračovali a bin Ladín unikol.
Na Slovensku v Šaštíne 15. septembra konala sa púť a slávnostná svätá omša za účasti kardinálov Jozefa Tomka, Jána Chryzostoma Koreca, vatikánskeho vyslanca, slovenských biskupov, ktorej sa zúčastnil aj prezident Schuster, Jozef Hrušovský, Šimko a ďalší predstavitelia štátu. Cirkevní hodnostári vyzvali ľudstvo k pokoju a tolerancii.
Pozoruhodná bola návšteva sv. otca Jána Pavla II. v júni na Ukrajine vo Ľvove a Kijeve.
V júli obrátil na seba pozornosť prezident Schuster, ktorý sa vybral aj s rodinou na dovolenku do Brazílie, do dažďových pralesov, aby si mohol nafilmovať niektoré tropické zvieratá, napr. anakondu, pričom padol do zajatia amazónskych Indiánov. Výlet dobre skončil, ale slovenská verejnosť nebola nadšená. Stále sa zvyšujúca nezamestnanosť, nízke platy a zvýšenie cien elektriny, plynu, telefónnych poplatkov, cestovného, zvyšovalo napätie a nespokojnosť občanov. Prichádzalo k protestným zhromaždeniam a štrajkom. V marci odborári KOVO zablokovali hraničné prechody. Zablokovaný bol aj prechod Bratislava - Petržalka - Berg, ktorý využívajú aj niektorí Zohorania, ktorí pracujú v Rakúsku.
Príjemnou udalosťou pre Záhorie bolo otvorenie nového hraničného prechodu na slovensko-rakúskej hranici. 6. mája bola daná do prevádzky kompa cez Moravu, aby spojila dve pohraničné obce Záhorská Ves a Angern na rakúskej strane. Tieto dve dediny kedysi pred vojnou spájal most. Colnicu na našej strane posvätil náš rodák v. d. p. Stanislav Sabol, ktorý spravuje farnosť Jakubov a Záhorskú Ves.
V rámci turistického ruchu a najmä cyklistiky boli na Záhorí vyznačené cyklotrasy. Tieto smerujú do Stupavy, Borinky, Marianky, popri Morave na Devín, ale aj do Malaciek, Šaštína aj Jablonice.
Ďalšou pozitívnou udalosťou je budovanie priemyselného parku pre automobilovú výrobu Záhorie. Jeho časť Plastic Omnium už začala prevádzku. Zamestnanie tu našli aj niektorí naši občania. Pretože pre zamestnancov budú treba byty, začali sa prvé rokovania o bytovej výstavbe.
Svet neobišli ani prírodné katastrofy. Zemetrasenia v rôznych častiach sveta. V Indii tak zahynulo niekoľko tisíc ľudí, vykoľajené vlaky, lesné požiare, záplavy v Poľsku, na východnom Slovensku v Štrbe, Mníšku. Mimoriadne silné búrky v Detve, kde blesk zabil matku a dieťa, pri Nitre dvoch mladých ľudí. Na Sicílii sa prebudila sopka Etna. Jej erupcie boli také silné, že ľudia z blízkych dedín museli opustiť príbytky a prúd lávy ohrozoval mestá.
Nepokoje boli medzi Albánskom a Macedónskom, Palestínou a Izraelom a iných miestach.

POČASIE

Január: Prvé dni boli slabé nočné mrazy do -3 stupne C, cez deň teplota vystúpila na +8 stupňov C. 9. januára bolo zatmenie mesiaca. Ďalšie dni sa striedali denné teploty okolo +3 stupne C. Pre Záhorie, dediny od Cerovej cez Rohožník až po Stupavu, zostane v pamäti 24. január, kedy silný vietor s poľadovicou poškodil strechy a elektrické vedenie. Víchor polámal alebo vyvrátil asi 30 stĺpov vysokého elektrického napätia a dediny na Podhorí zostali bez elektrického prúdu. Počasie posledných januárových dní bolo podobné prvým dňom v mesiaci.
Február začal slabým snežením. Po 6.-tom sa začalo oteplovať. 15. februára denná teplota vystúpila na +12 struňov C, nočné teploty poklesli do -4 stupňov C. Koncom mesiaca bolo sychravo, občasné sneženie, sneh sa cez deň topil. 25.-ho bola nočná teplota -10 stupňov C, cez deň -5 stupňov C.
Marec: V noci slabé mrazy, cez deň okolo 0 stupňov C, zamračené, bez zrážok. Oteplenie nastalo po 8. marci. Denné teploty vystúpili na +18 stupňov C, bolo polojasno, občas prehánky. Po 20.-tom nastalo ochladenie. Cez deň okolo +4 stupne C, v noci 0 stupňov C, dážď, chladno.
Apríl: Na začiatku mesiaca sa oteplilo do +18 stupňov C. 15. apríla nastalo krátke ochladenie. Ďalšie dni sa oteplovalo, až do konca mesiaca na +24 stupňov C.
1. máj bol pekný a teplý až +25 stupňov C a 3.-ho vystúpila teplota na +27 stupňov C. V polovici mája nastalo slabšie ochladenie s občasným daždom. Druhá polovica mesiaca mala pekné a teplé dni s teplotami do +26 stupňov C až do konca.
Jún: Prvé dni boli chladnejšie. Prechodne sa 8.-ho oteplilo na +25 stupňov C, ďalšie dni boli chladné a daždivé s teplotami do +16 stupňov C. Oteplenie nastalo koncom mesiaca. 30. júna až na +33 stupňov C.
Júl: Pekne a teplo. Dni od 6.- ho až 17.-ho boli horúce, s tropickými teplotami +34 až +35 stupňov C. Potom nastalo ochladenie. 20. júla bolo iba +16 stupňov C a daždivo. 24. júla sa začalo oteplovať, bolo polooblačno a teplota na posledný deň v mesiaci vystúpila na +33 stupňov C.
Do 5. augusta bolo horúco do +34 stupňov C. Ďalšie dni sa ochladilo v rozmedzí od +20 až +30 stupňov C. Koniec mesiaca bol chladný, daždivý, okolo +20 stupňov C.
September začal dažďom, ochladením na +17 stupňov C. Takéto počasie sa udržalo skoro celý mesiac až do 28.-ho, kedy teplota dosiahla +20 stupňov C a pekné dni boli do konca mesiaca.
Október: Takmer celý mesiac bolo pekne a teplo. Denné teploty dosahovali až +24 stupňov C. Po 21. októbri sa na niekoľko dní ochladilo na +10 stupňov C, ale posledný deň v mesiaci bolo opäť +21 stupňov C.
Prvé novembrové dni sa prudko ochladilo asi na +1 stupeň C, fúkal silný vietor, ale bez nočných mrazov. Slabé nočné mrazy nastali po 10. novembri od +2 do +4 stupňov C. Prvý sneh napadol 27.-ho, ale bez mrazu. Na konci mesiaca sa ochladilo.
December začal mrazmi -4 stupne C, ktoré postupne narastali tak, že 10. decembra bolo -14 stupňov C a jasný deň. Nasledovalo 8 extrémne chladných dní. 14.-ho bol mráz -17 stupňov C. 12. decembra napadal sneh a udržal sa až do Vianoc, takže Vianoce boli krásne zasnežené už so slabým mrazom do 0 stupňov C. Posledné dva decembrové dni boli daždivé a veterné s teplotou +2 stupne C.

VEREJNÝ ŽIVOT

Začiatok roka sa niesol v znamení koledovania detí v dedine v rámci celoslovenskej charitnej akcie "Dobrá novina". Deti vyzbierali 26.000,- Sk, ktoré zaslali ako dar a pomoc africkým krajinám. Za to boli 5. januára pozvaní na audienciu k prezidentovi republiky R. Schusterovi. V prezidentskom paláci na audiencii okrem ďalších detských skupín sa zúčastnilo 6 detí zo speváckej skupiny Margarétky, ktoré viedli Zuzka Valovičová a Mária Pavlásková.
4. februára konala sa v našom kostole slávnostná sv. omša pri príležitosti 90.-tych narodením nášho bývalého p. farára ThDr. Jána Rybára. Jubilanta privítali naši občania v slávnostne vyzdobenom kostole gratuláciami a množstvom kvetov. Počas omše spieval cirkevný zbor Glória.
Akcia ROEP - pod touto skratkou v dňoch 12. februára až 13. marca prebehla celoštátna akcia - "Register obnovenia evidencie pozemkov". V tomto období mohli občania na obecnom úrade nahliadnuť do registra a skontrolovať si správnosť uvedenia vlastníctva pozemkov a nehnuteľností. Keďže v obci bolo 3.000 nevysporiadaných pozemkov, denne prichádzali občania a informovali sa o tom, ako si vybaviť vlastníctvo, ako podávať námietky, ako obnoviť dedičské konanie.
4. marca bola v kostole odhalená a posvätená socha Sedembolestnej panny Márie. Socha krásne dotvára veľký kríž. Financovaná bolo zo zbierok občanov.
Stavanie májí v predvečer 1. mája sa obmedzilo na jednu, pred hostincom "U Kratochvíla".
Oslavy sviatku 1. mája sa sústredili na štadióne FC, kde prebiehal turnaj medzi družstvami Gulla Petržalka, Devínska Nová Ves, Dúbravka a Rinkop Zohor. Zvíťazilo družstvo zo Zohora - teda naši. Počas turnaja nechýbali ani cigánske pečienky, dobré pivo a iné nápoje. Druhá časť sa preniesla do areálu kultúrneho domu, kde vyhrávala dychová hudba "Veselka" a o občerstvenie bolo tiež postarané.
5. mája na sviatok sv. Floriána, patróna hasičov, konala sa pred požiarnou zbrojnicou slávnostná sv. omša. Na omši hrala dychová hudba Zóhranka a spieval cirkevný spevácky zbor Glória.
19. mája prechádzala cez našu obec opäť trasa s kontrolným stanoviskom na priestore pred požiarnou zbrojnicou 8. ročníka Veterán rallye Malacky. Organizátorom tohoto podujatia je Veteran car club Malačan a Asociácia historických vozidiel Slovenská republika. Keďže účastníci rallye mali v Zohore oddychovú pauzu, parkovisko sa nakrátko zmenilo na výstavisko historických vozidiel, čo naša verejnosť so záujmom prijala. Celé toto podujatie hudbou spríjemňovala hudobná skupina Vega.
25. mája, po asanácii kaplnky sv. Izidora, bola opäť vysvätená.
26. mája prebehlo v celej Slovenskej republike sčítanie obyvateľov, domov a bytov.
Výsledky sčítania v našej obci:

Počet obyvateľov spolu:   3.069
Z toho ženy:   1.591
Národnosť v %    
Slovenská:   98,1%
Maďarská:   0,4%
Rómska:   0,6%
Česká:   0,5%
Náboženské vyznanie v %    
Rímskokatolícka cirkev:   88,2%
Evanjelická cirkev a. v.:   0,4%
Bez vyznania:   7,4%
Nezistené vyznanie:   3,0%
Trvale obývané domy spolu:      763
Z toho rodinné domy:   729
Trvale obývané byty:   921.

V rámci okresu Malacky, ktorý zahŕňa 26 obcí, podľa počtu obyvateľov je Zohor na piatom mieste. Malacky majú 17.773 obyvateľov, nasleduje Stupava s 8.063 obyvateľmi, potom Veľké Leváre, Rohožník a Zohor.
Celý okres Malacky ku dňu 26. mája mal 62.756 obyvateľov.
2. júna prebehli celoobecné oslavy Medzinárodného dňa detí. Organizoval ich obecný úrad so základnou školou. Na miestnom FC štadióne začal ráno futbalový turnaj. Trochu neskôr v školskom areáli zasúťažili si deti v rôznych zábavných súťažiach. Za absolvovanie dostali papierové platidlo "cibuľky", ktoré si v "Zohorskej šope" mohli vymeniť za rôzne drobnosti. Ukážky svojej zručnosti a pohotovosti predviedli miestni hasiči, sokoliari z hradu Červený Kameň, cvičitelia so psami pre nevidiacich, kúzelník, predstavila sa detská MISS Slovensko, speváci súťažili o Zohorského slávika, vystúpili mažoretky. Zároveň v kultúrnom dome prebiehala výstava žiackych prác vytvorených na základe súťaže "Zohor očami detí", ktorú vyhlásila starostka obce. Súťaž prebiehala v troch kategóriách - literárnej - povesť o historickej udalosti alebo z histórie obce, výtvarnej - téme "História, život obce", ručných prác - tá istá téma.
Záver dňa patril diskotéke s Vegou, opekačke a ohňostroju.
3. júna oslavovali deti na fare svoj sviatok.
10. júna bolo prvé sväté prijímanie.
13. júna náš rodák kňaz Stanislav Sabol, v našom kostole  slávnostnou sv. omšou oslávil 25. výročie kňazskej vysviacky a prvej sv. omše. Vystriedal farnosti - Rastislavice, Jatov, Veľké Zálužie a Jakubov so Záhorskou Vsou. Jubilejnej sv. omše sa zúčastnilo okrem našich občanov aj veľa ľudí z okolia a niekoľko kňazov. Po omši bolo pred kostolom prichystané  pohostenie - "pre Zóhranov po záhorácky".
V dňoch 30. júna a 1. júla prebehol v Jablonovom Euroregio-festival Weinviertel/Pomoravie - Sviatok Pomoravia.
V mesiaci júli v našom kostole prebehla podpisová akcia proti zavedeniu cvičení jogy na našich školách, čím občania podporili protest katolíckych a evanjelistických biskupov Slovenska.
14. a 15. júla boli letné hody. Napriek tropickým horúčavám +32 stupňov C a + 33 stupňov C, v sobotu na štadióne FC konala sa súťaž hasičských dorasteneckých družstiev Zohora a ďalších obcí. Nechýbali futbalové zápasy mužských aj ženských oddielov, "starých pánov" za účasti bývalých reprezentantov republiky Timka, Luhového a ďalších. Konala sa diskotéka a nechýbali ani kolotoče so stánkami.
31. júla bol zavretý klub dôchodcov v dôsledku prestavby budovy na poštu. Prestavba a úpravy priestorov trvali do októbra tak, že 17. októbra začala pošta svoju prevádzku v budove na Struhárovej ulici 2.
V auguste uskutočnili naši požiarnici 10-denný rekreačný pobyt v Čremošnom pri Zvolene so svojim hasičským dorastom a mladými hasičmi z Nemecka.
20. októbra konala sa slávnostná sv. omša pri príležitosti šesťdesiatych narodenín nášho p. dekana Slamku. Omše okrem našich občanov sa zúčastnilo viacero kňazov, primátor mesta Trnava, kde p. dekan dlhšie pôsobil, z jeho bývalej farnosti Vysoké-Däkýš prišli zástupcovia farníkov. Za n ašu obec blahoželela starostka p. Ľ. Havranová. Jubilantovi spieval spevácky zbor Glória. Pred kostolom čakalo na účastníkov sv. omše pohostenie.
14.-15. novembra prebehol v obci súpis hospodárskych zvierat
1. decembra boli na celom Slovensku voľby do vyšších územných celkov. Zohor je začlenený do Bratislavského samosprávneho kraja. Za predsedu VÚC Bratislavského kraja bol zvolený herec Ľubo Roman.
Na poslancov za okres Malacky do Bratislavského samosprávneho kraja kandidovalo 34 osôb, z nich prvých 5 sa stalo poslancami. Najviac hlasov získal Milan Vaškor - 2.500, Agneša Kujanová 1.872, Dušan Prokop 1.640, Ladislav Dulanský  1.637 a Pavol Hallon 1.577. Za Zohor kandidovala p. Ľubica Havranová, ktorá 1.217 hlasmi obsadila 11. miesto.
V Zohore sa volilo vo dvoch volebných obvodoch. Oprávnených voličov bolo 2.462, no voliť prišlo iba 440, čo bolo 17,9%.
V rámci okresu Malacky bolo 50.614 oprávnených voličov, no k volebným urnám prišlo iba 7.946, čo je 16%-tná účasť.
Znechutenosť z politickej, ale aj ekonomickej situácie, únava z rôznych referend, bola príčinou nízkej účasti občanov na voľbách. Volieb v našej obci sa zúčastnila česká televízia Nova. K tomu, aby mohli nakrútiť zábery voliacich občanov, museli čakať niekoľko hodín, pokým nejakí voliči prišli.
Vianočnú atmosféru v obci navodzovali dva osvetlené vianočné stromy. Jeden pred požiarnou zbrojnicou a druhý pred kultúrnym domom.

KULTÚRA

Kultúrne dianie, aj keď nie priamo v obci, začal spevácky zbor Glória 7. januára úspešným Vianočným koncertom v kostole v Gajaroch.
Okrem bežných diskoték, 17. januára konal sa fašiangový ples Obecného úradu v kultúrnom dome, na ktorom hrala kapela Ščepánkovcov.
27. februára bol posledný fašiangový deň. Tak, ako posledné roky, aj v tomto sa konal fašiangový sprievod masiek. O 14,00 hod. pohol sa sprievod od Kultúrneho domu so zastávkami v obchodoch, pohostinstvách, na Obecnom úrade, u p. Marky Fórovej, p. Anky Havlíkovej, v staničnom bufete, späť do Kultúrneho domu, kde pokračovala zábava, na konci ktorej pochovali basu. Vyhrávala Veselá muzika zo Stupavy.
15. apríla bola veľkonočná diskotéka.
1. máj - na štadióne prebehli futbalové zápasy, pri Ponorke vyhrávala dychová hudba.
13. mája konali sa v Kultúrnom dome v Zohore oslavy Dňa matiek. Program a darčeky pripravili žiaci Základnej školy a deti z Materskej školy.
25. mája mohli sme sa stretnúť so zaujímavým podujatím medzinárodného projektu Hausart - "Umenie podľa druhu domu". Od apríla do konca mája na ôsmich miestach v Rakúsku - časť Weinviertel, na južnej Morave a západnom Slovensku v súkromných priestoroch - pivniciach, prešovniach, záhradách a dvoroch, boli vernisáže a výstavy výtvarného umenia. Zo záhorských výtvarníkov svoje práce predstavovali Róbert Haček, PhDr. Štefan Zajíček, Štefan Ort a Ján Hladík. 25. mája Ján Hladík premenil svoju garáž vo dvore na výstavnú sieň, kde prezentoval svoje práce hlavne z oblasti fotografie. Vernisáže okrem priateľov a známych sa zúčastnili aj výtvarníci p. G. Laf-Wurm z Rakúska a zo Záhoria p. Róbert Haček, Štefan Ort, PhDr. Štefan Zajíček a p. Lehotský. Výstava bola inštalovaná asi 14 dní a záujemcovia si ju mohli prezrieť.
23. júna pri príležitosti marcheggského "Sviatku bociana", vo výstavných priestoroch zámku v Marcheggu, bola vernisáž výstavy fotografií J. Hladíka pod názvom "V zelenom". Na druhý deň, 24. júna, v tých istých priestoroch konal sa úspešný koncert nášho speváckeho zboru Glória. Obidva dni bol otvorený prechod cez rieku Moravu.
30. júna a 1. júla v Jablonovom sa konal Euroregio - festival Weinviertel, Záhorie, Južná Morava. Na slávnostnej sv. omši, ktorú celebroval otec biskup Štefan Vrablec a kňazi zo všetkých troch regiónov, spieval náš cirkevný zbor Glória, ktorý v poobedňajších hodinách mal aj samostatný koncert. V programe dňa účinkovala aj zohorská country skupina Vega.
Skupina Vega a kapela Ščepánkovcov účinkovali aj na Kamennom mlyne počas tretieho ročníka Záhoráckych slávností. Do programu prispela aj dychová hudba Zóhranka. Mimoriadnou udalosťou bola korunovácia prvého záhoráckeho kráľa Alojza I. - Sekulského. Stal sa ním podnikateľ Ing. Alojz Heštera.
Pri príležitosti konca školského roku 2000/2001, konala sa v kultúrnom dome akadémia, ktorú pripravili žiaci Základnej školy pod vedením učiteľov. Účasť na akadémii zo strany našich občanov bola malá, pretože sa prelínala so slávnosťami v Marcheggu a otvoreným prechodom cez rieku Moravu. Akadémia bola 24. júna.
14., 15. a 16. júl patril letným hodom. Popri tradičných kolotočoch, pri letnej horúčave +32 stupňov C, prebehla na našom štadióne krajská súťaž hasičských dorasteneckých družstiev. Nechýbalo ani futbalové stretnutie ženských družstiev a hodkový futbal za účasti futbalových osobností slovenského futbalu p. Luhového, Timka a ďalších. Večer boli diskotéky.
V rámci Kultúrneho leta nedeľné posedenia pri kultúrnom dome pri Ponorke spríjemňovali kántry kapely a dychová hudba.
Začiatkom septembra spevácky zbor Glória uskutočnil zájazd do Lúrd a Turína.
14. októbra v Kultúrnom dome sa uskutočnilo stretnutie dôchodcov 65-ročných a starších. V kultúrnom programe vystúpili deti, detský folklórny súbor Bazalička zo Sološnice, ženská spevácka skupina a dychová hudba Záhorienka.
Významnou kultúrnou udalosťou Zohora bola dňa 18. októbra inaugurácia novej poštovej známky Albína Brunovského "Svetlo duše", podľa rovnomenného grafického listu z r. 1994. Známku spracoval akad. maliar Martin Činovský, žiak A. Brunovského. Slávnosť sa konala za účasti p. Kláry Brunovskej, p. Martina Činovského, zástupcov Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií, zástupcov Slovenskej pošty, filatelistov a sponzorov podujatia. V programe p. profesorka Peterajová zhodnotila dielo A. Brunovského, odznel príhovor kunsthistorika p. Mózu, pani Brunovskú pozdravila a privítala p. starostka Ľ. Havranová a spoločne novú známku "pokrstili". Účinkovala Ľudová hudba Petra Kuštára.
Inauguráciu sprevádzalo niekoľko ďalších výstav. Vo vestibule pod názvom "Zohorské starožitnosti", bola výstava národopisných predmetov, krojov, pracovného náradia, predmetov a zariadení dávnych zohorských domácností, súbory fotografií, ktoré dokumentovali históriu hospodárskeho a spoločenského, ale aj kulltúrneho života obce. Fotogravie z ochotníckeho divadla z obdobia Slovenského štátu spôsobili radosť najmä tým starším občanom, na ktorých našli sami seba. V sále kultúrneho domu bola pozoruhodná výstavka z archeologických nálezov zo Zohora a blízkeho okolia z doby bronzovej a z bohatých hrobov z doby rímskej. Predmety zapožičalo Archeologické múzeum Slovenského národného múzea v Bratislave. Vysvetlenie k jednotlivým exponátom podával M. Vrablec. Výstava "Pozdrav III. tisícročiu" patrila dielu ďalšieho nášho rodáka, akademickému sochárovi Alojzovi Drahošovi. Výstava Dielo Albína Brunovského bola zo zbierok Zohoranov a grafických listov v obecnej kronike, ktorú niekoľko rokov písal jeho otec. Výstava trvala až do 22. októbra a naši občania si ju veľmi pochvaľovali. Zásluhu na tom má p. Juraj Štefanovič a Obecný úrad, ktorý výstavu spolu s Galériou Arias & Vanda z Modry organizoval.
30. októbra vo vestibule KD bola ďalšia výstava "O najkrajší zohorský samorast", na ktorú svoje exponáty priniesli predovšetkým deti a jej druhá časť "Zóhrané, co vám narústuo v zahrádce" - pozoruhodná zelenina. Výstava sa konala za spolupráce so Základnou školou a zakončená bola diskotékou pre deti.
17. novembra spevácky zbor Glória spieval na omši v katedrálnom chráme sv. Mikuláša v Trnave.
26. decembra sa konal v našom kostole Vianočný koncert speváckeho zboru Glória spolu s Malým dychovým orchestrom pod vedením p. Michala Ščepánka. Ten istý koncert zopakovalaa Glória a MDO 30. decembra v Plaveckom Štvrtku.
31. decembra bola tradičná Silvestrovská zábava.

ŠKOLSTVO

V školskom roku 2000/2001 Základnú školu navštevovalo 327 žiakov, z ktorých 310 prospelo - 94,81% a neprospelo 17 - 5,19%. Vymeškaných bolo 26.361 vyučovacích hodín. Priemer na žiaka bol 80,61 hod. Neospravedlnených bolo 120. Otvorených bolo 15 tried. Riaditeľka aj jej zástupkyňa sa nevymenili.
Škola pokračovala v realizácii projektu Zdravá škola. Zapojila sa aj do Enviromentálnych projektov žiakov, ďalej to boli projekty Cesta, Čas premien, projekty anglického a nemeckého jazyka, projekt Infovek, zavedený bol voliteľný predmet informatika a Fórum pedagogiky.
Náboženskú výchovu navštevovalo 90% žiakov.
V poslednom čase sa medzi mládežou začali šíriť drogy. Aj keď priamo na našej škole sa drogy nevyskytli, na škole pracovala protidrogová skupina, ktorú viedla p. uč. Križanová. Žiaci mali možnosť pracovať v 20-tich krúžkoch zameraných či už na šport, alebo kultúru. Uskutočnili sa školské kolá súťaží či už v umeleckom prednese, rôznych olympiádach, športových súťažiach, z ktorých potom žiaci postupovali do okresných kôl. Z kultúrnych akcií to boli diskotéky s Vegou, Mikuláš, Deň matiek, Šarkaniáda, záverečná akadémia. Zo športových akcií to bol lyžiarsky a plavecký výcvik, bicyklové výlety, atletika. Na konci školského roka boli školské výlety, exkurzie - ASA Zohor, Planetárium Hlohovec.
Materskú školu navštevovalo 106 detí, z toho 33 bolo v predškolskom veku. Otvorených bolo 5 tried. Na škole pracovalo 10 učiteliek. Riaditeľka bola p. Beáta Dujničová.
Deti sa zapájali programom do kultúrnych akcií v obci. Vystúpili v programe Dňa matiek, na stretnutí dôchodcov, na vianočnej besiedke pri stromčeku Pre deti bol usporiadaný karneval. Zúčastnili sa školy v prírode, aj predplaveckého výcviku, ale aj okresných prehliadok "Mám básničku na jazýčku", "Záhorácky sláviček" a olympiády.
Špeciálna škola mala 6 tried, z toho v Zohore boli 4 a 2 v Plaveckom Štvrtku. Riaditeľka bola p. Magda Pravdová. Okrem nej na škole vyučovali ďalšie 3 učiteľky. Školu navštevovalo 43 detí, takmer všetky rómske a väčšina z nich dochádzala z okolitých obcí. Školu podporovala Nadácia Milana Šimečku. Zakupovali im potrebné pomôcky a zúčastnili sa aj vianočnej besiedky na škole.

ŠPORT

V športovom diení v obci je aj naďalej na prvom mieste futbal. Zohorskí futbalisti úspešne zabojovali vo IV. lige. V jesennej časti FC Zohor A pod vedením trénera Mgr. Jána Masaroviča umiestnili sa na treťom mieste za Studienkou a Stupavou. Dorastenci v III. lige obsadili šieste miesto. Úspešní boli aj žiaci.
Okrem mužského futbalu pokračoval vo svojej činnosti aj ženský futbalový oddiel. Najčastejšími súperkami boli ženy z Lábu, Vysokej pri Morave, Plaveckého Štvrtka a Malaciek.
19. mája prebehol aj tradičný turnaj mužstiev "starých pánov", Rindkop Zohor, Matelo Gajary, Letka Přerov a Láb.
19. mája prechádzala cez našu obec trasa Veterán rallye. Kontrolné stanovište a prehliadka historických vozidiel bola pred požiarnou zbrojnicou.
V tento deň na zohorských tenisových dvorcoch konali sa majstrovstvá Bratislavy o Pohár Sibamac.
1. júna mužstvo Rindkop zúčastnilo sa na futbalovom turnaji v Přerove.
V rámci letnej aktivity v kultúrnom dome prebiehali stolnotenisové zápasy, ktoré na konci prázdnin zakončili turnajom. Cieľom tohoto prázdninového podujatia bolo pritiahnuť mládež k športu a zamedziť rôznym nežiaducim aktivitám.
Na Vianoce, 26. decembra v telocvični ZŠ konal sa Vianočný volejbalový turnaj.
Na jar boli cez Zohor vyznačené cyklotrasy. V strede dediny pri hostinci sú smerovky udávajúce aj počet kilometrov. Cez Láb, Malacky do Šaštína, cez Lozorno do Jablonice, ale aj do Stupavy, Borinky a Marianky a k Morave na Devín, alebo Záhorskej Vsi a potom kompou do rakúskeho Angru. Bol vynikajúci nápad, lebo cykloturistika je v poslednom čase veľmi obľúbená, najmä v sobotu a nedeľu, kedy nákladná doprava je obmedzená.

POĽNOHOSPODÁRSTVO

Poľnohospodárske družstvo Zohor bolo stále v konkurze. Časť pôdy bola v prenájme spoločnosti Agrovys, s. r. o. Vysoká pri Morave. Polia boli zle obrobené a zaburinené. Väčšia časť zamestnancov bola prepustená. Z plodín sa pestovala repka olejná, obilie a slnečnica. Obrobená bola tá časť pôdy, na ktorej hospodárili súkromníci. Aj tak pribúdalo úhorov. Upadol aj chov dobytka.

VÝSTAVBA A SLUŽBY

Sieť predajní sa neustále mení. Predajňa potravín "Lýdia" sa presťahovala do menších priestorov v budove na križovatke Nám. mládeže. Predajňu zobrala do prenájmu firma Família, ktorá s predajom začala v decembri. V decembri začala s predajom aj predajňa darčekov pri požiarnej zbrojnici.
15. októbrta začala prevádzku v nových priestoroch na Struhárovej ulici aj pošta. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnila starostka obce p. Ľ. Havranová, zástupcovia Slovenskej pošty a strediska poštovej prevádzky.

POHYB OBYVATEĽSTVA

Počet obyvateľov Zohora k 1. januáru 2001 bol 3.040 osôb.
Pohyb behom roku bol nasledovný:
Príhlásení   81
Odhlásení      31
Narodení   36
Zomrelí   32.

Stav k 31. decembru 2001 bol 3.094 obyvateľov. Prírastok bol 54 osôb.
V tomto roku bolo uzavretých 27 osbášov. Z toho 18 cirkevných a 9 civilných.

NEHODY A KRIMINALITA

Tragické úmrtia nás neobišli ani v tomto roku. 11. februára vo vlastnej záhrade sa polial horľavinou a upálil Fridrich Matlovič.
26. februára si siahol na život Pavol Kača, ktorý sa obesil.
1. októbra pri autonehode na križovatke Zohor, Stupava, ASA a Vysoká pri Morave zahynuli štyria mladí ľudia z Jakubova.
15. mája bol požiar v rodinnom dome Št. Kudlicu na ulici Na dieloch. Od zapálenej sviečky začala horieť kytica umelých kvetov, obrus a oheň zachvátil aj nábytok. Zasiahli naši hasiči.
25. decembra nad ránom od elektrického spotrebiča vznikol požiar v pohostinstve Ponorka. Podarilo sa ho včas uhasiť.
22. júna opäť neznámi vandali vyčíňali na cintoríne. Poškodili niekoľko hrobov a pokradli ozdobné dreviny.
8. a 9. decembra neznámi páchatelia sa vlámali do staničného bufetu a novinového stánku.

 

Rok 2002

Nový rok v štátoch Európskej únie privítali mimoriadnymi oslavami. 1. január znamenal v bankovníctve zavedenie novej európskej meny. Spoločným platidlom pre tieto štáty sa stalo "euro". Neprijala ho však Veľká Británia, Dánsko a Švédsko. Nemci sa rozlúčili s markou, Francúzi s frankom, Rakúšania so šilingom, Taliani s lírou, ako aj ďalšie krajiny z EÚ. My kupujeme 1 euro pohyblivo od 41,- Sk až 43,- Sk. Kurz sa pohyboval podľa stability politickej situácie u nás.
Rok bol rušný a nepokojný vo svete, ale aj v našej republike. Nekončiace nepokoje v Izraeli, samovražedné útoky Palestíncov, boje v Betleheme viedli Sv. otca k tomu, aby vyzval kresťanov na celom svete modliť sa za pokoj vo Svätej zemi.
V Rusku neustal boj Čečencov za slobodu. Vrcholom teroristov bolo v októbri v Moskve obsadenie divadla asi 50 ozbrojencami, ktorí držali ako rukojemníkov asi 800 ľudí. Armáda zaútočila paralyzujúcim plynom, pri ktorom prišlo o život okolo 100 ľudí.
Iná tragédia sa odohrala v Nemecku, v Erfurte, kde neúspešný študent gymnázia vtrhol do budovy školy a zastrelil 13 profesorov a 2 študentov.
To je len malý zlomok z tragických udalostí, ktoré sa denne stávajú vo svete a dozvedáme sa o nich z televízie, rozhlasu a tlače. No boli tu ešte rôzne havárie a prírodné katastrofy - obrovské lesné požiare, zemetrasenia, zobudené sopky a veľké povodne, ktoré postihli aj nás.
Na začiatku roku Slovákov znepokojil "Zákon o zahraničných Maďaroch", ktorý schválil maďarský parlament, avšak slovenský parlament ho odmietol ako diskriminačný voči Slovákom.
S blížiacimi sa voľbami do parlamentu vzrastala nervozite na našej politickej scéne. Roztržky vo vnútri politických strán viedli k ich deleniu. V marci prišlo k rozdeleniu SDĽ - Strany demokratickej ľavice. Odišli z nej M. Ftáčnik, B. Schmögnerová a P. Weis, aby založili SDA - Sociálnodemokratickú alternatívu. Nasledovala Slovenská národná strana SNS. Od A. Malíkovej odišla skupina J. Slotu a vytvorili Pravú Slovenskú národnú stranu - PSNS. Rozpad sa nevyhol ani Hnutiu za demokratické Slovensko - HZDS. Od V. Mečiara odišiel I. Gašparovič a O. Keltošová a vytvorili stranu Hnutie za demokraciu - HZD. Pred voľbami bolo na Slovensku zaregistrovaných okolo 110 politických strán a hnutí. Do volieb ich išlo 26. Demokratická strana od volieb ustúpila.
Vo voľbách zvíťazila Slovenská demokratická a kresťanská únia - SDKÚ, ktorá vytvorila koaličnú vládu so stranami - KDH - Kresťanskodemokratické hnutie, ANO - Aliancia nového občana a SMK - Strana maďarskej koalície. Do parlamentu sa dostali poslanci HZDS, SMER a prvýkrát aj komunisti KSS. Bol to dôsledok zlej ekonomickej situácie a najmä vysokej nezamestnanosti na východnom Slovensku, kde dostali najviac hlasov. Nezamestnanosť je problém celého Slovenska.
Vo februári postihla mnohých našich občanov finančná katastrofa, ktorú spôsobil krach investičných fondov. Tieto nebankové fondy sľubovali občanom pri peňažných investíciách vysoké zisky. Veľa ľudí sa dalo zlákať a vložili do nich svoje celoživotné úspory, o ktoré takto prišli. Iste boli medzi nimi aj niektorí Zohorania.
No Slovensko zažilo aj radostnú udalosť. Po neúspechu našich hokejistov na zimných olympijských hrách v kanadskom Lake Plaside, stali sa na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji vo Švédsku majstri sveta. Doslova hokejový ošiaľ zachvátil celé Slovensko - ako písali naše noviny. Oslavovalo sa všade. V mestách, na dedinách, na námestiach, uliciach, v krčmách - proste všade. Aj u nás - pri Ponorke najveselšie.

POČASIE

Slabé mrazy -3 stupne C prvých januárových dní postupne stúpali až na -17 stupňov C 4. januára. Ďalšie dni mrazy ustúpili, oteplovalo sa, občas zapršalo. Po tieto dni astronómovia objavili veľký asteroid /asi 200-400 m/, ktorý šťastne minul našu Zem. Oteplovanie pokračovalo - 22. januára +10 stupňov C a 28.-ho až na januárový rekord +18 stupňov C, v noci +9 stupňov C.
Februárové teploty sa pohybovali bez mrazu do +14 stupňov C. Sneženie sa striedalo s dažďom.
Marec bol tiež bez mrazu. 13.-ho bolo +18 stupňov C. Oteplenie prinieslo zvýšenú hladinu riek. Dunaj zaplavil časť Devína. Voda v kanáli tiež stúpala. Posledné marcové dni mali teploty +18 stupňov C.
1. apríl bol krásny s teplotou +22 stupňov C, ale po ochladení 5. apríla bol ráno mráz -2 stupne C, cez deň iba +5 stupňov C. Postupne sa oteplovalo na +14 stupňov C a posledný aprílový deň na +20 stupňov C. Občas zapršalo. Zvláštny dážď spadol 14. apríla, kedy dažďové kvapky obsahovali jemné zrnká piesku, po ktorých zostal na oblokoch jemný žltý nános. Podľa meteorológov tento úkaz označili ako "farebný dážď". Zrnká piesku mohli byť v oblakoch z piesočných pláží.
Máj bol teplý a suchý. Teploty sa pohybovali v rozmedzí +23 stupňov C až + 26 stupňov C. Zapršalo až 26. mája a ochladilo sa na +16 stupňov C. Do konca mesiaca bolo do +22 stupňov C.
10. júna s ochladením prišiel prudký dážď. 15.-ho vystúpila teplota až na +30 stupňov C. 16.-ho s prudkým dažďom prišiel silný vietor, ktorý lámal konáre stromov, v borníku pri stanici polámal niekoľko stromov. Nasledovali dni s teplotami od +30 stupňov C a 23.-ho až +36 stupňov C. Horúce, tropické noci, ráno +22 až +24 stupňov C. Trochu sa ochladilo po 24. júni na +25 stupňov C s občasnými preháňkami.
6. júla opäť začali horúčavy +30 stupňov C, 10. júla až +34 stupňov C. Niekoľko dní bolo okolo +27 stupňov C. Ochladilo sa až 23. júla. Do 29.-ho bolo okolo +22 stupňov C, 23.-ho trochu zapršalo, ale 29. júla opäť bolo +30 stupňov C.
Prvé dva augustové dni nastalo slabé ochladenie s dažďom. Potom znova +30 stupňov C. 6. a 7. nastalo ochladenie s dažďom. Pršalo takmer v celej strednej Európe. 7. august bol označený ako najdaždivejší deň v strednej Európe. Pri daždi bolo iba +20 stupňov C. Pršať u nás prestalo až 9. augusta pri +23 stupňoch C. Bolo polooblačno, alebo zamračené s dažďom v dňoch od 11. augusta do 15.-ho, kedy pršať prestalo, ale začala byť vysoká voda v kanáli. Veľké povodne postihli Nemecko, Rakúsko, Čechy aj Slovensko. Ohrozená bola aj naša obec. Od 18. augusta sa oteplilo a až do konca mesiaca sa pohybovali teploty od +26 do +29 stupňov C. Objavilo sa však veľké množstvo komárov, proti ktorým museli chemicky zasiahnuť na začiatku septembra.
Do 8. septembra bolo pekne, teploty vystúpili na +25 stupňov C. Potom sa začalo ochladzovať. 12.-ho ráno bolo iba +5 stupňov C. Cez deň +18 stupňov C. 22.-ho začalo pršať a ochladzovalo sa až na +10 stupňov C. Začalo sa v bytoch kúriť. Koniec mesiaca priniesol slabé oteplenie na +18 stupňov C a jasné dni. Podobné boli aj prvé dni mesiaca októbra. Babie leto, teploty +18 až +19 stupňov C trvali do 9. októbra, kedy bol ráno prvý prímrazok. Ochladilo sa na +10 stupňov C, počasie bolo nestále, veterné a daždivé až do konca mesiaca.
1. novembra bolo pekne, +10 stupňov C, bez ranných mrazov. Ďalšie dni sa ochladzovalo, 6.-ho ráno bolo -2 stupne C, daždivo, cez deň +6 stupňov C. Od 12.-ho nastali pekné, aj keď veterné dni. Netypické jesenné počasie s teplotami okolo +12 stupňov C, 15.-ho až +18 stupňov C, polooblačno, bez prímrazkov trvalo do konca mesiaca.
December začal sychravo s teplotami +8 až +10 stupňov C. 8.-ho sa ochladilo a začalo mrznúť -7 stupňov C, 10.-ho -11 stupňov C. Za stálych mrazov 16.-ho snežilo. Mrzlo a snežilo aj na Vianoce a neobišla nás ani poľadovica. Až 30. decembra sa oteplilo na +12 stupňov C, no v noci mrzlo.

VEREJNÝ ŽIVOT

8. marca, pri príležitosti Medzinárodného dňa žien navštívil našu základnú školu minister školstva p. Milan Ftáčnik v sprievode p. Antona Pašteku, vedúceho pracovníka odboru školstva pri Okresnom úrade v Malackách. Zablahoželal pracovníčkam školy k sviatku a obdaroval každú kvetom. Nasledovala beseda o situácii v školstve, ktorá bola čiastočne ovplyvnená reportážou z našej školy, ktorá bola odvysielaná niekoľko dní predtým v Slovenskej televízii. Hovorilo sa o finančnom zabezpečení školy, platoch učiteľov, o pracujúcich dôchodcoch v školstve, aj o nedostatku bytov pre učiteľov.
13. marca, pri príležitosti MDŽ, na obecnom úrade prijala starostka dlhoročné členky Zväzu požiarnej ochrany - hasičstva, spojenú so zápisom do pamätnej knihy obce Zohor.
Podobný zápis sa uskutočnil aj dňa 5. apríla pri príležitosti Dňa učiteľov. Pozvanie starostky prijali pedagogickí pracovníci MŠ a ZŠ. Nasledoval slávnostný prípitok a kytička.
V tom čase v Žiline prebiehal 11. ročník medzinárodného turistického veľtrhu. V spoločnej expozícii prezentácie mikroregiónu Pod Pajštúnskym hradom sa popri Stupave, Záhorskej Bystrici a Lozorna predstavil aj Zohor. Ponúkali sa možnosti turistiky, ubytovania a cykloturistických trás. O výlety do okolia Bratislavy prejavili záujem zastúpenia Poľska, Ruska aj Belgicka.
1. máj bol v znamení futbalu a občerstvenia na ihrisku. Pri Ponorke vyhrávala country kapela.
4. mája na sviatok sv. Floriána bola slávnostná sv. omša pri hasičskej zbrojnici. No najprv museli ísť hasiť požiar, ktorý vypukol v areáli hospodárskeho dvora zohorského roľníckeho družstva. Po uhasení požiaru nastúpili v slávnostných uniformách so svojou zástavou na sv. omšu. V kázni p. dekan Slamka vyzdvihol prácu hasičov ako službu lásky a pomoci blížnemu v ťažkej životnej situácii. Počas omše spieval cirkevný spevácky zbor Glória a dychová hudba Záhorienka, ktorá aj po skončení obradov postarala sa o dobrú náladu s pesničkami pri občerstvení.
V snahe obnoviť tradíciu pútí do Marianky, konala sa 11. mája púť našich občanov na toto najstaršie pútnické miesto na Slovensku. Sv. omšu celebroval o. biskup DominikTóth. Spieval náš cirkevný spevácky zbor Glória.
16. júla boli hody. Hodová zábava, futbal, posedenie pri country hudbe pri Ponorke a kolotoče a rôzne stánky s hračkami, bižutériou a sladkosťami. Kedysi kolotoče bývali na priestranstve pred Kratochvílom. Keď tu urobili park, kolotoče presťahovali za požiarnu zbrojnicu. Posledné roky zaberajú cvičné futbalové ihrisko. V minulosti mali jeden detský kolotoč, jednu reťazovku, húpačky a jednu, lebo dve strelnice. Dnes pribudli rôzne húsenková dráhy, autá, veľké húpajúce lode a iné. To všetko dopĺňa revúca hudba z ampliónov. Majitelia kolotočov z Malaciek, vraj najradšej z okolitých obcí chodia do Zohoru - tu majú najlepší "kšeft".
1. novembra uctili sme si pamiatku amerických letcov, ktorí zahynuli počas II. svetovej vojny, keď ich lietadlo zostrelili nemecké protilietadlové jednotky. Blízko čerpačky je pomník, ktorý túto udalosť pripomína. Pietnej spomienky a kladenia vencov sa zúčastnili zástupcovia Klubu leteckej histórie Bratislava a Trenčín, Zväzu vyslúžilých vojakov, gen. M. R. Štefánika na Slovensku, zástupcovia VÚ 3016 Malacky, VÚ 4990 Kuchyňa a Vojenského skúšobného ústavu Záhorie. Z Klubu leteckej histórie, hoci po ťažkej chorobe, na invalidnom vozíku, prišiel p. Ebringer, ktorý má veľké zásluhy pri vybudovaní pomníka. Vďaku za pietny akt vyjadrili zástupcovia americkej ambasády podplukovník  John P. Bryk, letecký pridelenec z Úradu pridelenca obrany USA a seržant Jerry A. Adiola, operačný poddôstojník toho istého úradu. K pomníku položili veniec kvetov. Čestnú stráž počas pietneho aktu držali príslušníci zvláštnej jednotky a členovia Veterán Clubu v dobových uniformách slovenskej armády z Plaveckého Štvrtka.
Pred kladením vencov hostí prijala vo svojej kancelárii na OÚ starostka p. Ľ. Havranová. Prítomná bola aj Slovenská televízia.

VOĽBY

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky boli v dňoch 20. a 21. septembra. Predvolebná kampaň bola veľmi pokojná. Pár letákov, nálepiek po stĺpoch.
Volilo sa vo dvoch volebných okrskoch - na obecnom úrade a v kultúrnom dome.
Zapísaných voličov bolo 2.458.
Hlasovať prišlo 1.612 osob, čo bolo  66,6%.
Počet platných hlasov bolo 1.591.

    Hlasov    Percent
SDKÚ - Slov.demokratická a kresťanská únia      450 28,28
HZDS - Hnutie za demokratické Slovensko   273 17,16
Smer   216 13,58
KDH - Kresťanskodemokratické hnutie   192 12,07
ANO - Aliancia nového občana   147 9,24
SNS - Slovenská národná strana   53 3,33
Pravá SNS   48 3,02
KSS - Komunistická strana Slovenska   45 2,83
HZD - Hnutie za demokraciu   41 2,07.

Ostatné strany získali menej ako 1%.
Komunálne voľby do orgánov samosprávy obce, teda voľby starostu a poslancov, konali sa 6. a 7. decembra.
Pre voľby starostu boli 3 kandidáti. P. Ľuba Havranová, starostka ako nezávislý kandidát - NEKA, p. Ján Masarovič, PaeDr., odborný asistent - NEKA a p. Klaudia Vlašičová, zdravotná sestra - SDKU-ANO-DS.
V predvolebnej kampani stretnutie s voličmi 1. decembra v kultúrnom dome mal p. Masarovič. Účasť občanov bola bohatá. 55-ročného odborného asistenta na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave poznajú naši občania ako trénera našich futbalistov. Predstavil svoj program a odpovedal na mnohé otázky prítomných 2. decembra v KD mala stretnutie s voličmi Klaudia Vlašičová, 30-ročná zdravotná sestra. Doprevádzal ju p. Milan Vaškor, podpredseda VÚC Bratislava. Tu bola účasť veľmi nízka. P. Ľuba Havranová, starostka, keďže je dobre známa, predstavila svoj program pomocou letáčikov.
Pre voľby poslancov obecného zastupiteľstva volilo sa 11 poslancov. Kandidátov bolo 18. Z nich 7 bolo mladších ako 35 rokov. Kandidovali: Ing. Mária Grmanová /47 r./ KDH, Anna Hrodková /55 r./ HZDS, František Hubek /39 r./ NEKA, Andrej Lacko /24 r./ KDS, Ing. Jozef Matlovič /24 r./ KDH, Vladimír Mifkovič /53 r./ HZDS, Ing. Stanislav Polakovič /54 r./ KDS, Mgr. Kornélia Rohrerová /59 r./ HZDS, Anna Schellingová /55 r./ NEKA, Ing. Miroslav Slezák /33 r./ KDH, Ľudovít Ščasný /50 r./ NEKA, Milan Vachálek /54 r./ HZDS, Andrej Valent /39 r./ KDH, Dušan Valovič /27 r./ KDH, Klaudia Vlašičová /30 r./ SDKÚ-ANO-DS a Bc Martin Zálesňák /30 r./ NEKA.
Na kandidatúru nezávislého poslanca OZ musel záujemca získať 200 podpisov od občanov v predvolebnej kampani. Na post nezáviského starostu bolo potrebných 200 hlasov.
Opäť sa volilo vo dvoch volebných okrskoch, ktoré tvorili 1 volebný obvod.
Výsledky volieb:
Za starostku bola opäť zvolená p. Ľubica Havranová s počtom hlasov 754.
Druhý bol Ján Masarovič PaeDr. s počtom 585 hlasov a tretia p. Klaudia Vlašičová s 19 hlasmi.
Za poslancov boli zvolení:

    Počet hlasov
1. Martin Zálesňák - NEKA   853
2. Ing. Mária Grmanová - KDH   740
3. Andrej Lacko - KDH   607
4. Ing. Stanislav Polakovič - KDH   598
5. František Hubek - NEKA   563
6. Dušan Valovič - KDH   554
7. Ing. Jozef Matlovič - KDH   536
8. Vladimír Mifkovič - HZDS   520
9. Anna Schellingová - NEKA   512
10. Mgr. Kornélia Rohrerová - HZDS      509
11. Ing. Miroslav Slezák - KDH   494.

Náhradníci - kandidáti, ktorí neboli zvolení za poslancov:
Andrej Valent 494 hlasov, Margita Mifkovičová 485 hlasov, Ľudovít Ščasný 378 hlasov, Milan Vachálek 350 hlasov, Anna Hrodková 327 hlasov, Monika Moravčíková 297 hlasov a Klaudia Vlašičová 271 hlasov.
Zapísaných voličov bolo 2.501. Voliť prišlo 1.375 občanov. Počet platných hlasovacích lístkov bolo 1.314. Pre voľbu starostu 1.358.
Obsadenie pracovníkov OÚ bolo nasledovné: Prednostka úradu - Ing. Ren. Baluchová, účtovníčka - p. Ž. Bertovičová, po jej odchode do dôchodku - Tat. Krajčiková, výstavba - Jozef Polakovič, miestne poplatky - Leo Križan, pozemkové - Ivana Poláková, matrika a evidencia obyvateľov - Gabriela Kafková, sekretariát a PaM Zuzana Filipová.

KULTÚRA

3. februára pri príležitosti 10. výročia Cirkevného speváckeho zboru Glória, uskutočnil sa jubilejný koncert tohoto zboru. Presnejšie - bolo to 10. výročie od oficiálneho pomenovania speváckeho zboru, ktorý vedie organistka Jana Valovičová za asistencie Ing. Oľgy Hladíkovej. Spevácka skupina, ktorá príležitostne spievala pri cirkevných obradoch v kostole vznikla ešte v r. 1933 a založil ju Pavel Šebo - správca rím.kat. ľudovej školy, neskôr viedol spevákov učiteľ - organista Karol Mifkovič. Janka Valovičová prevzala zbor r. 1983, kedy nastúpila na miesto organistky.
Na slávnostnom koncerte okrem Glórie účinkoval aj MDO pod vedením M. Ščepánka, p. A. Kubačák a Hudobnospevácky zbor pri chráme sv. Mikuláša v Trnave s dirigentom Ladislavom Vymazalom.
Po koncerte v KD sa konala recepcia.
10. februára bol detský karneval, deň predtým 9. februára v KD konal sa 5. reprezentačný ples OÚ Malacky.
10. februára Cirkevný spevácky zbor Glória uskutočnil koncert v novovybudovanom chráme rehole johanitov v Marcheggu. Po koncerte bola spoločná večera so zástupcami mesta.
12. februára - koniec fašiangov, prebehol v znemení karnevalového sprievodu cez dedinu a fašiangovou zábavou s pochovávaním basy.
15. marca na OÚ konal sa slávnostná zápis do pamätnej knihy obce. Zápis mala naša občianka p. Anna Havlíková, ktorá sa dožila 75 rokov. Pri tejto príležitosti náš OÚ vydal jej knihu "Zohor v spomienkach Anky Havlíkovej". Pani Havlíková celý život zapisovala spomienky na zvyky, kroje a udalosti, ktoré prebiehali v jej okolí a v obci. V knihe okrem zaujímavého textu je aj množstvo fotografií.
31. marca bola veľkonočná diskotéka.
13. apríla Združenie technických a športových činností zorganizovalo v KD country bál. Účinkovala Vega, hudobná skupina Blue Style a tanečná skupina Silmarion.
12. mája pri príležitosti Dňa matiek v KD bola slávnostná akadémia. Program pripravili deti s učiteľkami MŠ, ZŠ a dychová hudba Zóhranka.
31. máj a 1. jún oslavy Medzinárodného dňa detí začali na ZŠ, kde triedni učitelia sa postarali o program detí. Obecný úrad zorganizoval oslavy 1. júna. Pod dohľadom starostky, pracovníkov OÚ a niektorých poslancov sa maľovalo na ploty, súťažilo, hral futbal, spievalo. Nechýbalo divadlo, koníky a hasičský dorast, ktorý predvádzal svoju šikovnosť. Pri Ponorke bola diskotéka s Vegou, opekačka a ohňostroj.
22. júna v KD bola "Rómska diskotéka".
23. júna v rámci Kultúrneho leta pri Ponorke účinkovala hudobná skupina ATAK country z Bratislavy.
30. júna country vystriedala dychová hudba Zóhranka. V tento deň uskutočnila MŠ akadémiu.
Na záver ukončenia školského roka bolo v kostole slávnostné požehnanie - Te Deum. Žiaci ako obetné dary niesli vysvedčenie, kvety, krížik, mobil aj hračky.
7. júla na Kamennom mlyne bol IV. ročník Záhoráckych slávností. Od nás účinkovala hudobná skupina Vega.
V rím. kat. kostole v Stupave na prehliadke cirkevných speváckych zborov, pri príležitosti sviatku Cyrila a Metoda, účinkoval náš spevácky zbor Glória.
13. júla bola hodová diskotéka.
20. júla konal sa cigánsky bál.
26. júla pri Ponorke vystúpilo gitarové duo "Silent duo". Účasť na vystúpení bola veľké a vystúpenie skončilo neskoro v noci, pretože malo veľký úspech.
14. septembra bol 2. country bál. Opäť účinkovala Vega, Blue Styl a tanečná skupina Silmarion.
28. septembra bola hodová zábava.
5. októbra na stupavskom "Dni zelá" vystupoval cirkevný spevácky zbor Glória.
19. októbra mali stretnutie 50-nici.
20. októbra bolo v KD stretnutie dôchodcov. Kultúrny program doplnila dychová hudba a nechýbalo ani občerstvenie, ktoré pripravil OÚ a členovia komisií. Dôchodcov pozdravila p. starostka a k pozdravu pridal pár slov aj náš p. dekan Slamka.
26. októbra sa stretli 70-nici.
14. novembra cirkevný spevácky zbor Glória spieval v kostole sv. Mikuláša v Trnave na sv. omši, ktorú slúžil p. arcibiskup Sokol a p. biskup Filo.
8. novembra sa konali dve besedy s redaktormi časopisu Slovenka. Prvá beseda bola v škole so žiakmi 6. a 7. ročníka a redaktorom a spisovateľom p. Petrom Valom, autorom knihy pre mládež "Zlejko sa vráti" a jej televíznej adaptácii pod názvom "cik-cak-cik-cak, bum". Spisovateľa doprevádzal známy herec Viliam Pollónyi. Beseda bola veľmi úspešná, deti mali veľa otázok a nechýbala ani autogramiáda.
Druhá beseda sa konala podvečer v KD s čitateľkami Slovenky. Tejto besedy okrem spomínaných pánov P. Vala a V. Pollónyiho sa zúčastnili aj redaktorky p. Ľudmila Grodovská a p. Jana Ondrišová. Stretnutie bolo priateľské a srdečné. Rozhovor sa zameral na bežné spoločenské problémy a prácu redaktorov. Spestrením boli piesne v podaní p. Pollónyiho, ktorý pridal aj spomienky na Albína Brunovského a bývalého futbalistu - hráča Interu Bratislava Milana Hricu, ale aj na úspechy dávneho ochotníckeho divadla v Zohore. O stretnutí bola aj krátka správa v 48. čísle Slovenky, doplnená fotografiou.
8. decembra pripravil OÚ stretnutie detí s Mikulášom, ktorý v KD obdaroval deti darčekmi. Darčeky od Mikuláša dostali aj deti v kostole, keď prišli na večernú sv. omšu.
22. decembra bol v kostole adventný koncert sláčikového kvarteta Academia Camerata. Na koncerte odzneli skladby W. A. Mozarta, J. S. Bacha, A. Dvořáka, A. Vivaldiho. V kvartete účinkoval vnuk nášho rodáka, maliara Alojza Struhára, violončelista R. Pálka. Verše Phila Bosmansa recitovala Z. Grmanová a J. Hladík. Organizátorom tohoto podujatia bolo združenie Inforeg Záhorie, mikroregión Borina. Bol to koncert na vysokej úrovni a zanechal krásny umelecký zážitok.
Ďalším kultúrnym obohatením pre našich občanov bol 26. decembra Vianočný koncert cirkevného speváckeho zboru Glória, pod vedením J. Valovičovej so sólistkou O. Hladíkovou a MDO Michala Ščepánka. Spolúčinkoval aj detský spevácky zbor Margarétky pod vedením Z. Valovičovej. Spevácky zbor Glória sa zúčastnil aj na prehliadke speváckych zborov 29. decembra vo Vysokej pri Morave.
31. decembra ukončila rok silvestrovská zábava s ohňostrojom.

ŠKOLSTVO

V školskom roku 2001/2002 mala základná škola 317 žiakov v 16 triedach. Školský klub /predtým školská družina/ mal 2 oddelenia. Počas školského roka žiaci vymeškali 30.209 vyučovacích hodín. Povinnú školskú dochádzku ukončilo 37 žiakov. Z nich 36 bolo prijatých na ďalšie štúdium, 1 žiačka zostala nezaradená.
Škola aj naďalej pokračuje v projekte s prívlastkom "Škola podporujúca zdravie". Žiaci majú možnosť zakúpiť si v škole ovocné šťavy a pečivo.
V mimoškolských aktivitách sa učitelia zamerali na rôzne besedy, exkurzie, kultúrne vystúpenia na miestnych akadémiach, 60 žiakov bolo zapojených do rôznych olympiád, pytagoriády, recitačných a speváckych súťaží. V literárnej súťaži "Prečo mám rád slovenčinu" , žiačka VIII. triedy Magdaléna Mackovičová postúpila až do celoslovenského kola, kde za svoju prácu získala cenu poroty. V medzinárodnej výtvarnej súťaži "Bienále fantázie" v Martine, získal žiak VI. triedy Ľubomír Kimlička čestné uznanie.
Dobré meno škole, ale aj obci, robí detská hudobná country kapela Vega, ktorá okrem vystúpení v obci, uskutočňuje početné vystúpenia na rôznych charitatívnych akciách pre postihnuté deti a deti v detských domovoch.
Dôležitým momentom v existencii základnej školy bolo, že od 1. apríla 2002 prešla na právnu subjektivitu v riadení školy a od 1. júla pod zriaďovateľa Obecný úrad Zohor.
Bez finančnej pomoci OÚ a rôznych sponzorov ako firmy HASSIT v zastúpení Ing. Vl. Struhára, pri oprave a údržbe telocvične p. Joz. Majerníka a ďalších menších darcov miestnych podnikateľov, bola by prevádzka školy ohrozená.
Významnou udalosťou pre školu bola v marci návšteva ministra školstva p. Milana Ftáčnika. Túto udalosť som už v predchádzajúcej časti opísala.
Školu navštívila aj niekoľkokrát Slovenská televízia a zábery o problémoch boli odvysielané v správach.
Materskú školu v tomto školskom roku navštevovalo 107 detí v piatich triedach. Talentované deti pracovali vo výtvarnom, tanečnom a hudobnom krúžku a krúžku mažoretiek. Zúčastňovali sa na rôznych súťažiach. Najstaršie deti absolvovali plaveckú prípravu a školu v prírode v Obyciach. Na konci školského roka pripravili v kultúrnom dome slávnostnú akadémiu.
Zloženie učiteľov a tried na špeciálnej škole sa nezmenilo. Takmer všetci žiaci sú Rómovia z okolitých obcí. Materiálne vybavenie je veľmi dobré. Naši občania majú voči tejto škole výhrady, pretože pôvodne bola budovaná z veľkej časti z prostriedkov obce a občanov. No snahy o vrátenie budovy obci boli doteraz márne.

ŠPORT

Jarná futbalová sezóna pre zohorský futbal začala sa 17. marca zápasom Zohor ŠK - A sk. so Šenkvicami víťazstvom našich 3:2. Futbalová sezóna bola ukončená 16. júna posledným stretnutím Zohor A - Grinava 1:1. Po zápase vyhodnotili uplynulú sezónu na stretnutí hráčov ŠK Zohor a realizačného tímu, za účasti starostky p. Havranovej. Futbalové A - mužstvo obsadilo 3. miesto vo IV. lige a dorast zostal v druhej desiatke III. ligy.
8. júla prebehol futbalový turnaj RINKOP Zohor, Gajary, Letka Přerov a Láb.
3. septembra bolo futbalové stretnutie Slovan B a Zohor A.
Okrem futbalového mužstva A a dorastu je ešte žiacke družstvo a prípravka.
25. mája na tenisových kurtoch TK Zohor bola slávnosť odhalenia pamätnej dosky Ing. Ferdinandovi Matlovičovi, dlhoročnému funkcionárovi a zakladateľovi Tenisového klubu Zohor, ktorý r. 1999 vo veku 48 rokov zomrel. Bol to nadšený športovec, ktorý všetok svoj voľný čas, ale aj financie vložil do budovania tohoto objektu. Pri tejto príležitosti bol jeden z dvorcov pomenovaný jeho menom. Zároveň sa odohral prvý ročník tenisového turnaja "Memoriál Ing. Ferdinanda Matloviča".
V dňoch 19. septembra až 22. septembra uskutočnili sa už po piatykrát za sebou majstrovstvá Bratislavského regiónu mužov a žien "O pohár SIBAMAC" v tenise. Zúčastnilo sa ich 37 mužov a 16 žien. Zo Zohoru do súťaže sa zapojili František Hubek, Andrej Sabol, Daniel Valent a Andreja Hubeková. Medzi inými na turnaji sú zúčastnili Gr. Gálik, ktorý v minulosti reprezentoval Slovensko v Davis Cupe, Igor Braniš, 14. v slovenskom rebríčku, Marko Miklo, náš najlepší junior a 46. v juniorskom svetovom rebríčku.
Turnaj bol dotovaný sumou 80.000,- Sk, ktorú poskytla firma SIBAMAC. Z toho na výhry bolo určených 42.500,- Sk, ostatok peňazí išiel na náklady.
Populárnym športom v letných mesiacoch sa stal plážový volejbal, alebo "Beach - volejbal". Predchádzajúce roky si ho zohorskí nadšenci chodili zahrať na Kamenný mlyn. V tomto roku sa im podarilo vybudovať dve také ihriská v Zohore za výdatnej pomoci OÚ a sponzorov Kníhtlač Gerthofer, HASSIT - Slovakia, Alas - štrkopiesky, Rex-Tar, Lewo, spol. s r. o. a mládež, ktorá tu ochotne pracovala. Pozemok poskytla riaditeľka ZŠ Táňa Masarovičová v školskom areáli.
Slávnostné otvorenie a zároveň aj turnaj pod názvom "Rozlúčka s letom 2002" bolo dňa 24. augusta. Otvorili ho riaditeľka ZŠ T. Masarovičová a Ing. Ján Vachálek, ktorý začal organizovať skupinu mladých s heslom - "Robme co nás baví" - ROCONABA. Tento rok to bol už 4. ročník turnaja, ale prvý na vlastnom ihrisku. Zúčastnilo sa ho 25 dvojíc. Víťazmi bola dvojica Miro Mifkovič a Peter Slezák, druhé miesto obsadili Rasťo Šubjak a Leo Križan a tretí Eva Slezáková a Dano Valent. K príjemnej atmosfére prispeli početní diváci, hudba, guláš a pivo.
26. decembra v telocvični ZŠ konal sa tradičný vianočný volejbalový turnaj.
Novovytvorené zohorské hokejové mužstvo sa dňa 27. decembra zúčastnilo na hokejovom turnaji vo Velkem Meziříčí v ČR. Takejto akcie sa zúčastnili prvýkrát a hneď obsadili 3. miesto z 5.-tich družstiev, čím si získali pozvanie na ďalšie podobné akcie. V hráčskej zostave bolo aj niekoľko hráčov z iných dedín.
Hokejové nadšenie podnietilo k vytvoreniu ľadovej plochy - klziska, na bočnej ploche futbalového štadióna s umelým osvetlením. Privítali to najmä rodičia s deťmi. Slávnostné otvorenie bolo 26. decembra.
Hokejbalový turnaj sa uskutočnil dňa 26. októbra na bývalom hádzanárskom ihrisku. Bol to už 4. ročník. Zúčastnili sa ho naši domáci športovci - futbalisti, hokejisti, volejbalisti aj tenisti. Pridali sa aj záujemci zo Záhorskej Vsi.
O založenie Odboru Klubu slovenských turistov v Zohore, sa už dlhší čas usilovala skupina ľudí zameraných na turistiku. Stanovy a činnosť Odboru KST schválilo Ministerstvo vnútra SR v máji. Činnosť členov sa zamerala na pešiu a vysokohorskú turistiku, cykloturistiku a vodáctvo.
V dňoch 12.-16. júla desiati členovia sa zúčastnili na raftingu a kaňoningu na horskej rieke Soča v Slovinsku.
12.-20. júla šiesti členovia podnikli cyklotúru Levice - Vysoké Tatry - poľské Zakopané a Witów, cez Oravu, Terchovú a Topoľčany do Zohoru. Na bicykloch prešli asi 800 km.
Uskutočnili sa splavy Hrona a Moravy.
Kresťanská mládež sa združila pri našom farskom úrade. Duchovné akcie často spája so športom. Na začiatku júla sa zúčastnili pešej púte Muráň - Levoča, ktorú podnikli aj v predchádzajúcich rokoch. Nasledovali detské tábory v Bolešove.
V auguste miništranti sa zúčastnili 4. ročníka futbalového turnaja v Jarovciach. Koncom augusta to bolo stretnutie mládeže s biskupmi v Hodoch pri Galante, na ktorom sa zúčastnilo asi 1.700 mladých ľudí. Zapojili sa do športových súťaží - hrali futbal, volejbal, basketbal.
Aj v tomto roku v máji viedla cez našu obec trasa "Veterán relly Malačan" s kontrolným stanoviskom pri hasičskej zbrojnici, kde účastníkom, ale aj divákom vyhrávala Vega. Tohoročnej Relly sa zúčastnilo 67 motoristov zo Slovenska, Čiech a Rakúska. Z nich bolo 48 posádok na autách a 19 na motorkách. Videli sme prehliadku osobných áut a motoriek vyrobených v rôznych štátoch. Najstaršie auto zn. Panhard - Levassor z r. 1923 predviedol p. Vladislav Novák z Uherského Hradišťa z ČR, za ktoré získal najvyššie ocenenie. Relly sa zúčastnil aj známy slovenský herec Maroš Kramár. Zohoran Roman Višvader predviedol svoju motorku Jawa 250 z r. 1950.

VÝSTAVBA A SLUŽBY

Od 1. januára sa začal realizovať separovaný zber domového odpadu. Zvláštny kontajner raz za dva mesiace zbiera plastové fľaše. Železný šrot sa zberá raz za 3 mesiace. V lekárni bola umiestnená zberná nádoba na nepoužité lieky a v predajni drogéria ďalšia nádoba na použité batérie. Pretože kanalizácia nie je ešte v celej obci, odpad zo septikov odvážajú zvláštne cisterny. Komunálny odpad sa odváža 2-krát do mesiaca.
V rámci zveľaďovania čistoty obce dlhodobo nezamestnaní - sú to prevažne Rómovia - vykonávajú verejnoprospešné práce. Odstraňujú odpadky, pomáhajú pri oprave chodníkov, údržbe parkov a pri likvidácii čiernych skládok domového odpadu. Len z takejto čiernej skládky na Dolnom konci pri Maline odviezli 27,9 ton odpadu a Na pasienkoch až 32,8 t.
V tomto roku bola prevedená rekonštrukcia Sadovej a Obchodnej ulice, priestranstva pred kultúrnym domom, obchodom a domom služieb. Opravený bol aj chodník na Nám. mládeže. Prevedená bola rekonštrukcia elektroinštalácie KD a odkanalizovanie domu služieb. Na opravu kostolnej veže bolo zaplatených 50.000,- Sk.
Obchod "Família" zanikol 15. októbra, na jeho mieste otvorila predajňu firma "M-MARKET" z Lučenca.

POĽNOHOSPODÁRSTVO

Hospodárenie na Poľnohospodárskom družstve Zohor bolo na úpadiku, v konkurze. Pôda bola zle obrobená a zaburinená. 1. mája odkúpila akciová spoločnosť Mlyn Záhorie Senica majetok družstva a prevzala aj všetkých zamestnancov. Zároveň sa obrátili na majiteľov pôdy so žiadosťou o prenájom. Od 1. októbra začala táto rirma vykonávať poľnohospodársku výrobu na pozemkoch v katastrálnom území Zohora.

POHYB OBYVATEĽSTVA

Počet obyvateľov k 31.12.2001 bol 3.094 osôb.
V roku 2002

prihlásilo sa      71 osôb
odhlásilo sa   39 osôb
narodilo sa   37 detí
zomrelo   33 občanov.

Počet obyvateľov k 31. decembra 2002 bol 3.135 osôb, čo je o 41 viac ako v minulom roku.

NEHODY

Povodeň

"Veľká voda spája šokovanú Európu" - to je len jeden z množstva novinových titulkov, ktoré sa v auguste objavili v oznamovacích prostriedkoch. Najprv sme v televízii sledovali zábery z povodní v Nemecku. Rakúsku, Čechách a katastrofálne zaplavenej Prahy. To sme ešte netušili ako blízko sme podobnej tragédii, ktorá bola v dňoch 14.-16. augusta a hrozila našej obci.
V situácii, ktorá v týchto dňoch nastala, neohrozovala nás záplavou rieka Morava, ale Dunaj. Vysoká voda v Dunaji /16. augusta v Bratislave 990 cm/ spätne tlačila na Moravu - a tá akoby začala tiecť opačným smerom, čím sa nebezpečne začínala dvíhať hladina vody v našom kanáli Malina do takej výšky, že regionálne noviny "Záhorák" priniesli článok pod názvom "Dvadsať centimetrov od katastrofy" s podtitulom "Obdiv patrí Zohorčanom a všetkým ich pomocníkom". V tomto článku okrem iného sa píše: "V zadokumentovanej histórii takýto vysoký stav Dunaja ešte zaznamenaný nebol. Situácia uplynulých dní postavila všetkých zainteresovaných pred úplne nové špecifikum povodňového ohrozenia, pri ktorom bolo potrebné výrazne prehodnotiť všetky doterajšie skúsenosti s vysokou vodou v tejto oblasti. V súlade s princípom spojených nádob sa tentoraz zachoval potok Malina. Vďaka hrádzam, ktoré vodu uzavreli medzi svojimi stenami, sa jej hladina dostala vysoko nad okolitý terén. Pokiaľ by ktorákoľvek z jej stien nápor nevydržala, voda by sa rozliala do šíreho okolia a v súlade s princípom spojených nádob by sa snažila vyrovnať svoju hladinu s výškou hladiny Dunaja. Tu by totiž nešlo len o vodu, ktorá bola medzi hrádzami. Nakoľko by ju už nemalo čo uzavrieť, prišlo by ku skutočnej katastrofe. Voda by zaplavila oblasť po oboch brehoch hrádzí Maliny". Teda to staré našich dedov, že voda ďalej ako po kaplnku sv. Jána na dolnom konci nepríde, by v tomto prípade neobstálo.
Po správach v rakúskych médiach dňa 13. augusta o postupe záplavovej vlny na Dunaji, pracovníci Obecného úradu obrátili svoju pozornosť na hladinu vody v kanáli Malina 14. augusta - v stredu zistili stúpanie hladiny o 20 cm za 3 hodiny. Pri takomto stúpaní vody by sa do štvrtka mohla preliať cez hrádze. 14. augusta na poludnie zvolala starostka protipovodňovú komisiu, aby určili dve hlavné úlohy - vytypovali nerovnosti a znížené miesta na hrádzi a vyplnenie určených miest pieskom. Vyhlásený bol III. stupeň povodňovej aktivity, potovosť hasičov a dobrovoľníkov z radov občanov, zabezpečovanie materiálov - mechanizmov, piesku a vriec. Ešte v ten deň nasledovala o 17,00 hod. ďalšia porada miestnej protipovodňovej komisie a poslancov Obecného zastupiteľstva. Vyhlásená bola zvýšená aktivita, upozornení občania na nebezpečenstvo a prípadnú evakuáciu najviac ohrozenej časti obce. Zároveň vyzývali občanov na pomoc pri vrecovaní piesku pred hasičskou zbrojnicou. Prišli aj pracovníci Povodia Dunaja, aby zistili kritické miesta a usmernili správne spevňovanie hrádze. Keďže voda stále stúpala, o 22,00 hod. starostka zvolala ďalšiu poradu. Rozhodlo sa o nepretržitom pokračovaní navážania pieskových vriec. Počas noci dobrovoľníci naviezli na hrádze asi 8.500 vriec s pieskom na ohrozené miesta. Na pomoc prišli prví vojaci. Voda stúpala aj na druhý deň 15.8. asi 12 cm za 3 hodiny. Práce pokračovali. O 17,30 hod. pracovníci PD odvolali dobrovoľníkov, hasičov a vojsko, čomu predchádzalo mimoriadne zasadanie Obecného zastupiteľstva, ktorého sa zúčastnili členovia Okresnej povodňovej komisie a riaditeľ odštepného závodu Povodia Dunaja v Malackách.
Druhá kritická fáza nastala o 18,30 hod., kedy priesaky znova zosilneli a starostka vyzvala občanov na opätovné obnovenie zabezpečovacích prác, nakoľko hrozilo obci zatopenie. Na túto výzvu reagovalo asi 1.600 občanov, mládež, ženy, deti, aj takí čo prišli za kamarátmi zo susedných obcí. Pomôcť prišiel aj p. dekan Slamka. Hrádza sa naďalej spevňovala až do 02,00 hod. po polnoci. Keďže traktory s naloženými vrecami už na podmočené hrádze nesmeli, vrecia s pieskom nosili chlapi v tme aj niekoľko desiatok metrov na pleciach. Keďže pracovníci Povodia Dunaja v tomto čase považovali hrádzu za dostatočne zabezpečenú a dobrovoľníci a vojaci boli už veľmi unavení - veď mnohí pracovali aj viac ako 30 hodín, rozhodli práce obmedziť, ale zároveň požiadať krajskú povodňovú komisiu o výpomoc, ktorá poslala ďalších 50 vojakov a tí pracovali do 6,00 hod. rána, kedy už bol zaznamenaný prvý pokles hladiny o 2 cm. Nie veľmi šťastnou bola návšteva ministra vnútra Ivana Šimka, ktorý prišiel na hrádze a do obce niekedy okolo 04,00 hod. nad ránom a pretože v tom čase už bolo o všetkom rozhodnuté a po dvoch napätých dňoch a nociach si mohla konečne väčšina predstaviteľov obce oddýchnuť, nie veľmi lichotivo sa v televízii o nás vyjadril. Neospravedlnil sa obci ani potom, ako mu situáciu vysvetlili.
Po upokojení a zažehnaní nebezpečenstva starostka, poslanci a miestna protipovodňová komisia poďakovala občanom a všetkým priateľom, ktorí v čase od 14.8. do 18.8.2002 svojou prácou prispeli k záchrane obce pred pretrhnutím ochrannej hrádze. Zvlášť Dobrovoľnému požiarnemu zboru Zohor, pracovníkom Povodia Dunaja, HaZZ Malacky a Žilina, 71. zboru CO Malacky, VÚ Kuchyňa, civilnej obrane a armáde SR, Polícii SR. Za dary na občerstvenie počas prác - OD Tesco, SOLE Slovakia Malý Krtíš, SČK, miestnym podnikateľom p. Milanovi Kupkovi, p. Miroslavovi Bertovičovi, manželom Miroslavovi a Kataríne Valovičovým, rodine Petra Dudeka a ďalším.
Poďakovanie prišlo od Ing. Dušana Prokopa, prednostu Okresného úradu v Malackách. Patrilo Miestnej povodňovej komisii, hasičom, starostke a všetkým občanom, ktorí sa zúčstnili na prácach pri ochrane obce.
Poďakovanie veliteľovi požiarnej stanice a všetkým, ktorí sa podieľali na obetavých a náročných prácach prišlo aj od Ľuba Romana - predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.    
Iné sú osobné tragédia, keď si človek siahne na život. Neobvyklým spôsobom spáchal samovraždu v nedeľu večer, 28. apríla v Malackách, pred Daňovým úradom náš občan, 56-ročný František Lukovský, podnikateľ, klampiar, ktorý psychicky nezvládol daňové zaťaženie. Vyrobil si akúsi gilotínu, s ktorou si sám sťal hlavu. Na vrchnáku od škatule nechal odkaz: "Úradníci, zmrvil som toho dosť. Ale penále a poplatky - dane, toho má dosť aj kôň. Už nevládzem. Ak je zo mňa nejaká súčiastka dobrá, rozoberte si ma. Hrob nepotrebujem... Zbohom". - Text som prevzala z novín Nový čas zo dňa 2.5.2002.
V decembri, tesne pred Vianociami, spáchal samovraždu Miroslav Klas, ktorý sa obesil.
V marci, opätovne vyčíňali vandali na našom cintoríne. Poškodili hroby, na pomníkoch lampáše a vázy. Páchateľov nezistili.

DODATOK - J. STRUHÁR

Jozef Struhár - medzi rovesníkmi a priateľmi iba Jožko Struhár, Zohoran telom aj dušou, hoci sa 18. marca 1907 narodil v USA. Detstvo a mladosť prežil v Zohore, až keď si založil rodinu, odchádza do Bratislavy, kde 18. apríla 1970 zomrel.
Športovec - futbalista, ktorý v r. 1927 začal obliekať dres ŠK Bratislavy (dnes Slovan Bratislava/, ale hlavne atlét - samouk - ako sám spomínal, bez trénera, ktorý vynikol v hode diskom a kladivom. Významná atletická osobnosť nielen na Slovensku, ale v celej ČSR.
V r. 1946 vyšla v Prahe publikácia venovaná vynikajúcim atlétom ČSR "Slavné postavy naší atletiky" autora Alfreda Janeckého, v ktorej uvádza, že k najvýznačnejším a najzaslúžilejším slovenským atlétom patrí Jožo Struhár , ktorý bol aktívne dlho činný a svojimi výkonmi v hode diskom a kladivom sa zaradil medzi najlepších československých vrhačov. Do r. 1946 bol držiteľom československého rekordu v hode diskom obojruč z r. 1936, výkonom 81,34 m. V hode kladivom výkonom 44,12 m sa stal majstrom Slovenska a zakladateľom slovenskej kladivárskej tradície. V období Slovenského štátu bol týmto výkonom na čele najlepších slovenských kladivárov a obyčajne druhý najlepší diskár hodmi nad 40 m. V r. 1938 hod diskom obojruč ako disciplínu a atletiky vylúčili a tak československý rekord v tejto disciplíne - 81,34 m /42,04 pravou rukou a 39,30 m ľavou rukou/ natrvalo ostal Jožkovi Struhárovi.
Rudolf Holzer v publikácii "Polstoročie v belasom" - 1919 - 1969 - Pamätnica Slovana", spomína J. Struhára ako výborného futbalistu, ktorý hrával za ŠK Bratislava. Napriek tomu futbal zanechal a venoval sa atletike natrvalo. Jeho atletickú všestrannosť potvrdzovali jeho najlepšie osobné výkony - beh 100 m - 11,2 sek., skok do výšky - 175 cm, diaľka 654 cm, vrh guľou 13,2 m - výkony na tú dobu úctihodné.
Oddal sa atletike s celým svojim záhoráckym temperamentom. Vyše štvrťstoročie v rokoch 1926-1952 bol aktívne činný a neskôr ako tréner a funkcionár pomáhal zlepšovať úroveň atletiky u nás. Najprv v I. ČSSR a naposledy v Slovane CHZJD.
Na záver jeho, ako aj iných atlétov - prianie: Nech ľahká atletika zdomácni na každej dedinke. Ak sa toto raz stane, bude to žiarivý dôkaz všestrannej vyspelosti slovenského ľudu.

 

Rok 2003

Rok plný nepokoja, prírodných katastrof, teroristických útokov, nešťastí - a vojny, ale aj radosti zo športových úspechov a návštevy pápeža Jána Pavla II.
20. marca začala vojna v Iraku. USA začali bombardovať hlavné mesto Bagdad a potom aj ďalšie iracké mestá. Naša vláda súhlasila s preletom amerických lietadiel nad našim územím a ponúkla USA pre ich potreby aj tri naše letiská, medzi nimi aj letisko v Kuchyni. Súhlasila s prevozom strategického materiálu po železnici a cestách. Tým sa do tejto vojny zapojilo aj Slovensko. Neskôr odišli do Iraku slovenskí vojaci ako ženijná jednotka. Vojna trvala 21 dní, Saddám Husajn bol zvrhnutý, ale bojuje sa ďalej.
Neutíchli ani útoky teroristov. Vo februári v juhokórejskom meste Tegu pri úmyselne založenom požiari v metre zhorelo 125 ľudí, asi 500 bolo zranených. V tureckom Istambule pri útoku teroristov na synagógu a britské vyslanectvo zahynulo 52 ľudí a niekoľko sto bolo zranených. V Moskve útočili čečenské ženy. Pri výbuchu prišlo o život 14 mladých ľudí aj obe teroristky. 12. marca pri atentáte zahynul srbský premiér Zoran Djindjič a v septembri neprežila útok vraha švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová.
V auguste otriasla Slovenskom správa o havárii autobusu s pútnikmi, ktorí išli na púť do Úhornej na východnom Slovensku. V autobuse zomreli 1 chlapec a 10 žien. Tragických nehôd na našich cestách počas roka bolo veľa, ale spomínaná bola najtragickejšia.
Ničivé zemetrasenia zasiahli Čínu, Turecko, Japonsko, Mexiko, Alžírsko a na Vianoce aj Irán. Tragické bolo v máji v Alžírsku, pri ktorom zahynulo vyše 2.000 ľudí a okolo 9.000 bolo zranených.Najstrašnejšie postihlo iránske mesto Bamm a okolie, kedy o život prišlo viac ako 40.000 ľudí, pretože prišlo v noci.
Zem sa otriasala aj na Slovensku. V máji na Zemplíne otrasy zeme spôsobili niekoľkomiliónové škody na domoch a padajúca omietka zranila 11-ročné dievča.
Svet zachvátila vlna požiarov. V januári bojovali s ohňom v Kalifornii, v Európe v dôsledku dohotrvajúcich horúčav a sucha horelo v Portugalsku, Španielsku a Taliansku. Oheň zničil hektáre lesa a vyžiadal si aj ľudské životy.
Na jar horelo aj na Slovensku. Najhorší požiar bol v Národnom parku v okolí Banskej Bystrici.
Obete na životoch si vyžiadali vysoké horúčavy v Indii, kde teplomer ukazoval až +49 stupňov C. Na následky horúčav zomierali aj ľudia v Európe, kde ortuť v teplomere miestami dosahovala 40 stupňov C. Podľa tlače vo Francúzsku bolo až 14.802 obetí a v Anglicku asi 10.000.
V marci spôsobila vo svete paniku a strach vírusová epitémia SARS, choroba, ktorá vypukla v Číne a Hongkongu a rozšírila sa do 30 krajín sveta. Zomrelo 916 ľudí, infikovaných bolo 8.422. Najhoršie je, že zatiaľ vedci neobjavili žiadnu očkovaciu látku proti nej. Slovensko zasiahnuté nebolo.
Nás zastihla iná nepríjemná vlna - zdražovanie. Toto ťažko zasiahlo väčšinu domácností na Slovensku. Zdražilo takmer všetko. V januári sa zvýšila cena plynu o 47%, elektriny o 25%, cestovné o 15%, stúpla aj cena vody a zvýšilo sa nájomné. Motoristi zaplatili viac za poistenie auta. Neskôr stúpli poplatky za televíziu, rozhlas, cigarety, alkohol, reštauračné služby a pohonné látky. Toto všetko bolo zavŕšené v júli, kedy sme začali platiť v zdravotníctve. Za návštevu u lekára 20,- Sk, za recept v lekárni 20,- Sk plus doplácanie na lieky, v niektorých prípadoch aj niekoľko stoviek, v nemocnici za jeden deň 50,- Sk a 2,- Sk za každý kilometer sanitkou. Minister Zajac sľuboval kvalitnejšie služby, no zostalo len pri sľuboch. Ľudia nazvali ironicky dvadsaťkorunáčky "zajacovky".
Odpoveďou na zdražovanie bola vlna odborárskych protestov a štrajkov. V januári železničiari vyhlásili 6-hodinový štrajk, vo februári zastavili vlaky na 3 dni. Odbory blokovali hraničné prechody, diaľnice a cesty. Štrajkovali aj učitelia - aj naši zohorskí. 28. mája sa zúčastnili protestného zhromaždenia v Bratislave a 20. júna sa na škole neučilo. Dôvodom bolo neplnenie kolektívnej dohody, nízke platy učiteľov, zadĺženie škôl a nezabezpečenie riadneho chodu škôl a školských zariadení zo strany štátu.
Nesúhlas s takouto politikou sa odrazil aj na nízkej účasti občanov Slovenska na referende o vstupe našej krajiny do Európskej únie. Do poslednej chvíle hrozilo, že naň príde málo voličov a nebude úspešné. Napokon však 16. a 17. mája prišlo k urnám 52,15% slovenských voličov a z nich 92,46% povedalo "áno" Európskej únii.
Boli aj radostné udalosti. Koncom apríla zachvátila Slovensko hokejová horúčka. Vo Fínsku sa konali majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Napriek tomu, že v tomto roku vybojovali naši hokejisti 3. miesto, hovorilo sa o "zlatom bronze" a oslavovalo celé Slovensko. Zo všetkých kútov sa ozývalo radostné "Slovenskkóóó" a samozrejme aj v Zohore - nielen doma pri televízoroch, ale opäť v hostincoch a zvlášť pri "Ponorke". Slováci na chvíľu zabudli na to, čo ich najviac ťaží.
11. septembra na bratislavské letisko priletel pápež Ján Pavol II. na svoju tretiu návštevu Slovenska. Odslúžil modlitby a sväté omše v Trnave, Banskej Bystrici a Rožňave. Návšteva vyvrcholila svätou omšou v bratislavskej Petržalke, na ktorej blahorečil gréckokatolíckeho biskupa Vasiľa Hopku a rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú, ktorí boli prenasledovaní komunistami. Pobyt Svätého Otca sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Na tejto omši sa zúčastnili aj mnohí Zohorania.
Prvú Kaplnku bl. Zdenky postavili v Dolnom Ohaji a 19. septembra ju vysvätil bratislavsko-trnavský pomocný biskup Št. Vrablec. So Zohorom ju spája meno tamojšieho farára Pavla Flajžíka, ktorý určitý čas pôsobil aj v našej farnosti a sám navrhol interiér a exteriér kaplnky, ale aj meno nášho zohorského rodáka, výtvarníka Jána Hladíka, ktorý je autorom portrétu sestry Zdenky, prekrytého originálnou mrežou z väznice v Rimavskej Sobote, kde s. Zdenku väznili.
Potešilo nás aj ocenenie "Detský čin roka 2003", ktoré získala detská hudobná skupina Vega. Do 4. ročníka ankety tohoto projektu, ktorý organizuje spoločnosť Whirpool Slovakia sa zapojilo 13.145 detí z celého Slovenska. Ocenenie si prevzalo 7 detí a jeden kolektív - naša Vega. Získali ho za spoluprácu s postihnutým dievčatkom Siskou z Detského domova v Malackách. Využili jej talent a naspievali s ňou niekoľko piesní. Vyšlo im aj prvé spoločné CD s názvom "Všetci túžia po láske".

POČASIE

Január začal poľadovicou, mrazmi okolo -7 stupňov C a snežením, ktoré 10.-ho spôsobilo kalamitu. Najchladnejší bol 12. január s -18 stupňov C mrazom. Potom nastalo oteplenie, občas slabý dážď s mokrým snehom a teplotou do +7 stupňov C.
Február - v noci mráz, striedavo od -5 do -10 stupňov C. Denné teploty sa pohybovali do +11 stupňov C.
V marci nastalo postupné oteplovanie, občas slabý nočný mráz, cez deň od +5 do +17 stupňov na konci mesiaca.
Do 15.-teho apríla boli teploty do +15 stupňov C, v noci občas slabý mráz. V druhej polovici mesiaca sa oteplilo od +20 do +25 stupňov C.
Máj začal pekným počasím a teplotou +20 stupňov C. Po 5. máji začali teploty stúpať až na letné +29 a +30 stupňov C. Ochladenie nastalo 14.-ho na +12 stupňov C. Ďalšiu noc nad ránom o 3,00 hod. mohli sme sledovať čiastočné zatmenie mesiaca. 20. mája otriaslo východným Slovenskom menšie zemetrasenie. Narobilo menšie materiálne škody na rodinných domoch. Ďalšie dni sa začalo oteplovať. 24.-ho bolo už +30 stupňov C. Takéto teploty boli až do konca mesiaca.
Jún - prvé dni do +26 stupňov C. Od 4.-ho nastali tropické horúčavy nad +30 stupňov C. Extrémne teplo bolo 11.-ho +36 stupňov C, ale aj niekoľko ďalších dní. Pre takéto horúčavy boli na školách skrátené vyučovacie hodiny a lekári doporučovali viac piť. Uvažovalo sa aj o skrátení školského roka. Hoci koncom mesiaca na 3 dni sa znížili horúčavy na +26 stupňov C, posledný júnový deň bolo opäť +30 stupňov C.
1. júla už ráno bolo +22 stupňov C, cez deň +34 stupňov C. Nasledujúce dni sa ochladilo, občas spŕchlo. 15.-ho už bolo +26 stupňov C, 17.-ho výdatne napršalo, ale na konci mesiaca opäť boli teploty +30 až +34 stupňov C.
August bol naďalej horúci +32, +34 stupňov C a 13.-ho až +37 stupňov C. S tým spojené sucho si vyžiadalo zákaz vstupu do lesa, aby sa predišlo možným požiarom. 18.-ho po horúcom dni prišla búrka a výdatný dážď. Ďalšie dni sa zmiernili teploty na +27, +29 až +30 stupňov C. Posledné dni cez noc popršalo. 26. augusta sa planéta Mars najviac priblížila k Zemi na posledných niekoľko desiatok rokov. Keďže noci boli jasné, dlho patrila k najžiarivejším hviezdam na oblohe.
September sa prejavil ako jesenný. Ochladilo sa a teploty neprekročili +20 stupňov C, iba 20.-ho bolo +28 stupňov C, ale len tento jeden deň.
V októbri nastalo skutočné ochladenie. Od 13.-ho začali slabé nočné mrazy. 24.-ho napadlo snehu, ktorý na horskom prechode Baba nad Pernekom nastala snehová kalamita. Do konca mesiaca teploty boli nižšie ako +16 stupňov C.
November bol sychravý, teploty v rozmedzí +12 až +17 stupňov C.
Aj december začínal podobne. 7.-ho začali nočné mrazy od -2 do -7 stupňov C. V polovici mesiaca nastalo slabé sneženie a denné teploty okolo +2 stupne C trvali do Vianoc, kedy 25.-ho sa ochladilo na -13 stupňov C a na Silvestra snežilo.

VEREJNÝ ŽIVOT

Nový rok začal príhovorom starostky p. Ľubice Havranovej, ktorá v miestnom rozhlase zablahoželala občanom a zaželala všetkým zdravie, pokoj a úspešný rok.
V januári v Bratislave sa konala výstava turistického rochu "Slovakiatour", na ktorej bola aj expozícia "Región Záhorie", v rámci ktorej bola propagácia oblasti pod Pajštúnskym hradom, teda obce Stupava, Zohor a Záhorská Bystrica. Záštitu nad touto spoločnou expozíciou prevzalo Združenie obcí Záhorskej oblasti. Pri našom stánku sa zastavil aj prezident SR p. Rudolf Schuster s manželkou. Obaja obdržali pas Záhoráckeho kráľovstva. Pri príležitosti výstavy boli vydané kalendáriky s motívom Stupava - Deň zelá, Zohor a Záhorská Bystrica, aj Podpajštúnske zvesti. Jedným zo sponzorov výstavy bol aj p. Jozef Gerthofer - Kníhtlač Gerthofer Zohor.
28. marca, pri príležitosti Dňa učiteľov, uskutočnilo sa na obecnom úrade stretnutie učiteľov základnej a materskej školy so starostkou a slávnostným zápisom do pamätnej knihy obce. Pri slávnostnom prípitku zablahoželala p. starostka všetkým učiteľom a obdarovala každého kvetom. Riaditeľka ZŠ p. Tatiana Masarovičová poďakovala za prijaatie aj za pomoc škole zo strany OÚ.
14. apríla neznámy muž ohlásil polícii, že v kostole je umiestnená bomba. Pyrotechnici nič nenašli.
V tomto roku pred 1. májom nebola postavená mája. Aj 1. máj prebehol pri futbale a stánku s občerstvením.
3. mája pri príležitosti sviatku sv. Floriána - patróna hasičov, konala sa slávnostná sv. omša v kostole. Zúčastnili sa jej hostia, hasiči zo Záhorskej Vsi. Pre zlé počasie nekonala sa pri požiarnej zbrojnici. Na omši spieval spevácky zbor Glória. Po omši pred kostolom ponúkali manželky hasičov zákusky. Pri požiarnej zbrojici sa konalo posedenie, pre chladné a nepríjemné počasie prišlo veľmi málo ľudí.
V dňoch 16.-17. mája konalo sa na Slovensku referendum o vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie. Účasť občanov - voličov na referende bola na celom Slovensku nízka. O jeho platnosti rozhodlo iba 52,15% slovenských voličov.
V Zohore z celkového počtu 2.514 občanov oprávnených hlasovať, prišlo k urnám 1.449 občanov, čo bolo 57,6%. Z celkového počtu odovzdaných platných hlasov bolo:

za vstup SR do EÚ   1.365 hlasov, čo je   96,5%
proti vstupu SR do EÚ      50 hlasov, čo je   3,5%.

V Malackom okrese celková účasť bola 51,53%, za vstup bolo 93,27%, proti 5,27%.
28. mája navštívila našu obec delegácia 32 nemeckých občanov. Privítala ich starostka na obecnom úrade. Zaujímali sa o rozvoj obce, sociálnu starostlivosť, riešenie menšinových otázok a aktivity obce. Prezreli si náš kostol, čističku odpadových vôd a kultúrny dom.
31. máj - sobota, patrila deťom. Obecný úrad pripravil oslavu Medzinárodného dňa detí. Dopoludnia pri Ponorke sa maľovalo na plot a vyhrávala hudobná skupina "Vyprážané nohy z gauča". Poobedňajší program pokračoval na ihrisku. Z Malých Levár prišli s vycvičenými psami, predstavili sa mladí požiarnici, jazdilo sa na koni, na voze po dedine, merali sa sily a k tomu bolo pripravené občerstvenie. Pred večerom pri Ponorke vystúpili fitnesky, nasledovala Vega a ohňostroj. To všetko za veľkej horúčavy +30 stupňov C.
20. júna sa na základnej škole neučilo, hoci učitelia v škole boli. Vstúpili do jednodňového štrajku, ktorý na Slovensku zorganizovala Odborová organizácia pracujúcich v školstve. Do štrajku sa zapojili takmer všetci pracovníci školy. Na Slovensku štrajkovalo 90% škôl a
školských zariadení. Štrajkujúci chceli upozorniť verejnosť na skutočnosť, že v r. 2003 chýba na prevádzku škôl a školských zariadení približne 1 mld. korún.
21. júna prebehla na našom štadióne nočná súťaž hasičských družstiev o Pohár starostky obce. Organizátorom bol zohorský Dobrovoľný hasičský zbor /DHZ/. Na tomto, už 2. ročníku sa zúčastnilo 21 družstiev, z toho boli 4 družstvá žien. Prišli nielen z okolitých obcí, ale družstvo žien bolo až z Novej Bane - Brehov a z Čiech z Dolných Kouníc. Štáb súťaže tvorili - starostka p. Ľ. Havranová, predseda DHZ  Zohor p. Valentín Partl, predseda DHZ Láb p. Marián Kovár a okresný predseda OV DHZ Malacky p. Jozef Šturdík. Veliteľom súťaže bol p. Vladimír Bojkovský, veliteľ DHZ Zohor. V kategórii mužov zvíťazilo družstvo DHZ Gajary, druhí boli muži z Moravského Svätého Jána a treti  muži z Cerovej. V kategórii žien víťazkami boli ženy DHZ z Moravského Svätého Jána, druhé boli ženy z Novej Bane a tretie ženy z Kuchyne.
Na júlovom zasadnutí OZ predložila starostka p. Ľ. Havranová návrh programu osláv 690. výročia prvej písomnej správy o obci. Táto pochádza z r. 1314. Oslavy by mali prebiehať po celý rok sprievodnými akciami a vyvrcholiť by mali na Michalské hody v septembri.
1. októbra na OÚ privítali p. Jeffa Wenberga, pridelenca obrany USA na Slovensku so sprievodom - administratívnym asistentom p. Zalepom a Babinčákom z Klubu leteckej histórie. Návšteva sa týkala budúcej pietnej spomienky na padlých letcov počas II. svetovej vojny G. Haigh Martona a Johna Fassnachta, ktorí zahynuli pri zostrelení ich lietadla v našom chotári v októbri 1944.
28. novembra sa konal na OÚ slávnostný zápis do pamätnej knihy obce dobrovoľných darcov krvi, ktorý každoročne organizuje Spolok Slovenského Červeného kríža. Tento spolok má v súčasnosti 260 členov. Jeho činnosť sa zameriava predovšetkým na dobrovoľné darcovstvo krvi a osvetu. Aj napriek neutešenému stavu v zdravotníctve má asi 50 stálych darcov. Od r. 1989 bolo zohorským darcom udelených 31 bronzových, 30 strieborných, 12 zlatých a 2 diamantové plakety. Najzaslúžilejší darcovia sú p. Kamil Tomša     odberov a p. Ján Zvara 107 bezplatných odberov.
Začiatkom roka Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií zrušilo prevádzky na lokálnych tratiach Zohor - Plavecké Podhradie a Zohor - Záhorská Ves, ktorá slúžila od r. 1911. Nepomohli štrajky, protesty a podpisové akcie. Starostovia Vysokej pri Morave a Záhorskej Vsi sa nevzdali. Za podpory predstavenstva Bratislavského samosprávneho kraja vznikla Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť, ktorej vlastníkom je Bratislavský VÚC /vyšší územný celok/, aby 6. júla bola slávnostne znova otvorená prevádzka vlaku Záhorská Ves - Zohor. Vlak pri krste dostal názov "Uhranský expres". Začal premávať zo Záhorskej Vsi dod Bratislavy a späť. Cestovné je o 10% nižšie ako na vlakoch ŽSR. 24. augusta bola otvorená aj prevádzka na trati Zohor - Plavecké Podhradie.
V bývalom hospodárskom dvore Roľníckeho družstva má svoju prevádzku firma Ekotips na výrobu bionafty, ktorá svojou prevádzkou znečisťuje priľahlé pozemky. Mnohí občania si sťažovali na OÚ. Firma sľúbila urobiť nápravu.
Obecný úrad zo svojho rozpočtu prispieva na stravovanie dôchodcom nad 67 rokov sumou 25,- Sk na 1 osobu na deň. V roku 2002 to bola celková suma 226.000,- Sk. V r. 2003 tento príspevok využívalo 40 dôchodcov. Obedy sa varili v školskej jedálni pri ZŠ. Dôchodcom so zdravotnými problémami obed dovážala do domu opatrovateľská služba. Okrem týchto príspevkov na stravu obec finančne prispievala aj na autobusovú dopravu pri dvoch návštevách divadla v Bratislave a na jednodňový zájazd.
Finančný príspevok poskytla obec aj ďalším. 10.000,- Sk pre obecný Dobrovoľný hasičský zbor na vysúvací rebrík. 1.000,- Sk pre Úniu nevidiacich a slabozrakých, 5.000,- Sk Záchrannej a dopravnej službe, 3.000,- Sk občianskym združeniam a nadáciám, 8.000,- Sk pre Občianske združenie ROCONABA na letný tábor kresťanskej mládeže, 50.000,- Sk na opravu strechy kostola.
Dlhodobo nezamestnaní v našej obci pracovali na verejnoprospešných prácach pri skrášľovaní obce.

KULTÚRA

5. januára spevácky zbor Glória mal koncert v kostole v Lábe.
2. marca v kultúrnom dome sa konal detský karneval, za účasti masiek malých aj väčších detí. Bohatá bola aj tombola, do ktorej už tradične prispeli zohorskí podnikatelia svojimi darmi. Zisk z karnevalu prešiel do pokladne Združenia rodičov pri ZŠ na podporu žiackych aktivít.
Posledný fašiangový deň - 4. marca konali sa opäť "Zohorské fašiangy" so sprievodom maškár po dedine za doprovodu kapely "Juraj Štefanovič und ozembuch" so zastaveniami v obchodoch a pohostinstvách. Dôležitou zastávkou bol obecný úrad, kde návštevu privítala p. starostka, rodina p. Fórovej a p. Anky Havlíkovej. "Pochovávanie basy" pokračovalo v kultúrnom dome, kde vyhrávala "Veselá muzika" zo Stupavy a DISCO Roba Lukovského.
Diskotéka sa konala aj na Veľkú noc.
8. mája začali akcie Kultúrneho leta. Za pekného počasia pri Ponorke vyhrávala Countri - kapela z Bratislavy. Hudba a letných +29 stupňov C prilákali do areálu mnohých ľudí na posedenie pri pive a cigánskych pečienkach.
10. mája usporiadali diskotéku hasiči.
11. máj bol Deň matiek. Kultúrny program pripravili deti z MŠ a žiaci ZŠ. Tancovali, spievali a recitovali. Príhovor mal poslanec A. Lacko. Oslavu ukončila hudobná skupina Vega.
V tento deň pred večerom konal sa koncert aj v kostole. Tvorili ho skladby J. S. Bacha, J. F Händla, Gounoda, Purcela, Clarka, Karg-Elerta. Na organe hral Robert Dinuš z Vysokej pri Morave a Samuel Šimek na trubku. Bola to krásna oslava Dňa matiek.
25. mája v Malackách, v priestoroch Špeciálnej základnej školy, konal sa "krst" CD detskej hudobnej skupiny Vega so Siskou - dievčatkom z Detského domova "Všetci túžia po láske". Akciu pripravili Špeciálna škola, Praktická škola, ZŠ pri nemocnici Malacky, Detský domov a Domov sociálnych služieb pre deti v Malackách a ZŠ Zohor. Autorkou väčšiny piesní je Andrea Štefanovičová. Za túto spoluprácu s Detským domovom v Malackách a so Siskou, hudobná skupina Vega získala ocenenie "Detský čin roka 2004", čo som spomínala už v úvode.
22. júna pri príležitosti ukončenia školského r. 2002/2003, konala sa v KD slávnostná akadémia, na ktorej sa predstavili žiaci ZŠ s kultúrnym programom - spev, hudba, tanec, recitácie a čítanie z vlastnej tvorby. Sprievodne prebiehala výstava výtvarných prác žiakov.
Večer, 22. júna v KD sa predstavil novovzniknutý divadelný súbor "Šachor", ktorý je súčasťou Občianského združenia ROCONABA, divadelnou hrou - muzikálom "Dr. ALFA". Autorom a zároveň režisérom bol Andrej Lacko. Značnú časť hry dotvárala tanečná zložka, ktorá dotvárala dej. Choreografickú časť pripravila Petra Višváderová a Kristína Zálesňáková. Hra sa páčila a zaujala divákov, preto predstavenie 29. júna opakovali. Usporiadali aj zájazdy do okolia.
27. júna konala sa vernisáž výstavy z diela rakúskeho výtvarníka Gottfrieda Laf Wurma. Meno a dielo tohoto maliara je u nás známe. V rámci cezhraničnej spolupráce Euroregiónu Weinviertel Rakúsko, Južná Morava a Slovensko - Záhorie pokračuje spolupráca s Jánom Hladíkom a Inforegom Záhorie. Táto výstava bola prvou v "Margit" - denný bar v Zohore označenom ako "U Čajku", kde v tom čase vznikla galéria "Galery Ars humanus", kde sa vystriedali výstavy diel Jána Hladíka, rakúskej výtvarníčky akad. maliarky Karin Winkler-Blau pod názvom "Mandala". V decembri tu vystavovali umelci zo Záhoria a Weinviertlu pod názvom "O chvíľu príde vianočný čas" - Oľga Zálesňáková, Robert Haček, Ladislav Csurma, Štefan Orth, Martin Kellenberger a Gottfried Lav Wurm. Na túto výstavu nadväzoval adventný koncert Academia Camerata v kolstole s umelcami V. Bereník, J. Timčák, L. Maršovský a R. Pálka, ktorí predviedli skladby J. Stamitza, G. F. Händla, J. Pachelbela, J. S. Bacha, W. A. Mozarta, A. Vivaldiho a O. Respighiho. Literárny doprovod mala Z. Grmanová.
13. júla boli letné hody, podľa sv. Margity Antiochijskej, ktorej je zasvätený náš kostol. Začali sa 12. júla veľkým I. hodovým jarmokom, ktorý sa konal pred kultúrnym domom, po celej Obchodnej ulici až po poštu. Jarmok zorganizoval a zabezpečil obecný úrad a Občianske združenie Rinkop - Zohor. Bola to výborná spoločenská akcia, ktorá zaujala nielen našich občanov, ale jarmok navštívili občania z blízkeho okolia. V množstve stánkov ponúkali odevy, obuv, záclony, sedacie súpravy, hračky, domáce potreby a sladkosti. Zvláštnu časť tvorili stánky remeselníkov, ktorí ponúkali vlastné výrobky z dreva, kovu, keramiku, košikárske a perníkové výrobky. Mnohí predajcovia zaujali svoje miesta už v piatok večer a preto bolo nutné jarmočnisko celú noc strážiť. Do dobrej jarmočníckej pohody zasiahol krátky dážď, ale predaj v stánkoch s občerstvením pokračoval. K dobrej nálade pred kultúrnym domom vyhrávala dychová kapela Záhorienka.
Popoludní na štadióne prebehol medzinárodný futbalový turnaj, ktorý usporiadal Rinkop Zohor. Turnaja sa zúčastnili mužstvá z Přerova, Gajár, Vendelín a Rinkop. Zvíťazili futbalisti Vendelína.
Večer bola zábava. V nedeľu odohrali futbalový zápas Zohor A s Rohožníkom. Večer pri Ponorke vyhrávala dvojica gitaristov "Silent duo". Počas hodov nechýbali ani kolotoče a stánky.
10. augusta pri Ponorke opäť hrala skupina "Silent duo".
V tomto roku začala pracovaať výtvarná dielňa ART-štúdio pre deti, ktorú viedli manželia Oľga a Vlado Zálesňákovci. Do štúdia chodilo 7 detí. Výstavy ich prác boli inštalované vo výklade knižnice.
6. septembra bol v kostole koncert speváckeho zboru detí z Považskej Bystrice "Melódia". Prišli z vystúpenia v Marianke, kde spieval aj náš spevácky zbor Glória.
Večer pri Ponorke hrala kapela Ščepánkovcov.
27. septembra na predhodovej zábave hrala kapela Záhoráci zo Stupavy.   
V nedeľu, 28. septembra na michalské hody bola slávnostná sv. omša, na ktorej spieval náš spevácky zbor Glória. Hodovú náladu v dedine doplnili kolotoče.
5. októbra na stupavskom "Dni zelá" vystúpil náš spevácky zbor Glória.
19. októbra konalo sa stretnutie dôchodcov v kultúrnom dome spojené s kultúrnym programom, občerstvením a hudbou. V programe vystúpili deti z MŠ, hudobná skupina Vega, spevácky zbor "Nevädza" zo Stupavy a na harmonikách hrali "3 veteráni" tiež zo Stupavy.
5. decembra prišiel Mikuláš do školy a 7. decembra do kultúrneho domu aj s darčekmi pre všetky deti. Darčeky financoval OÚ.
Na vianočnej polnočnej omši spieval spevácky zbor Glória. Na rannej omši 25. decembra spieval operný spevák Simon Šomorjai. Poobede sa v kostole predstavili deti s "Jasličkovou slávnosťou".
26. decembra bol v kostole Vianočný koncert speváckeho zboru Glória. Spoluúčinkoval Malý dychový orchester pod vedením Michala Ščepánka.
31. decembra bola silvestrovská zábava v Ponorke, U Šulaja a v kultúrnom dome cigánsky bál. O pol noci bol ohňostroj.

ŠKOLSTVO

V školskom roku 2002/2003 bolo na škole 297 žiakov, z toho 120 na I. stupni základnej školy, teda v ročníkoch 1-4 a 177 žiakov na II. stupni v ročníkoch 5 až 9 základnej školy. Z nich 293 prospelo. V dochádzke bolo vymeškaných 30.610 hodín, z toho 450 hodín neospravedlnených. Riaditeľkou školy bola Mgr. Tatiana Masarovičová, zástupkyňou Mgr. Jana Smutná.
Škola pokračovala v projekte "Zdravie podporujúca škola". Počas školského roka žiaci sa zapájali do rôznych súťaží. Najúspešnejšia bola žiačka 9. A Magdaléna Mackovičová, ktorá sa zapojila do 7 súťaží a v každej obstála výborne. V krajskom kole matematickej olympiády bola druhá, v krajskom kole fyzikálnej olympiády bola desiata, v recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín v okresnom kole bola tretia, v literárnej súťaži Európa v škole bola prvá. Úspešné boli aj Lenka Kluková a Eva Chmelíková. Žiaci sa zapojili do literárnej súťaže "Prečo mám rád slovenčinu", geografickej a biologickej olympiády, pytagoriády, zapojili sa do výtvarných súťaží, rôznych športových akcií. Škola usporiadala lyžiarsky a plavecký výcvik, karneval, Mikulášsky večierok, kultúrny program ku Dňu matiek, akcie na Medzinárodný deň detí v škole, 2-krát zber papiera a akadémiu a výstavu žiackych prác na konci školského roka. Na škole pracovalo 11 záujmových krúžkov a hudobná skupina Vega, ktorá sa v auguste zúčastnila celoslovenskej akcie Medzinárodné stretnutie mládeže - Rysy vo Vysokých Tatrách a svojím vystúpením sa zapojila do kultúrneho programu. Vega v tomto roku získala aj ocenenie "Detský čin roka", čo som už na predchádzajúcich stranách spomínala.
Z výtvarných prác žiakov, ktorí sa zapojili do projektu "Moje mesto - moja obec" pre deti z nášho regiónu, do ktorého sa zapojili školy zo Stupavy, Záhorskej Bystrice, Záhorskej Vsi a Zohora, z rakúskych - Hohenau, Dürnkrut, Weihendorf, Drősing, Marchegg a Neusiedl/Zaya vznikol kalendár na r. 2004. Vydaný bol za podpory fondu PHARE CBC ako projekt pre slovensko-rakúsku cezhraničnú spoluprácu a bol výsledkom deväťmesačnej činnosti Klubu Morava - March so sídlom v Stupave.
Kameň úrazu pre školstvo sú financie. Zabezpečenie prevádzky ZŠ a MŠ prešla na obec, ale financovanie zo strany štátnej správy bolo nedostatočné. Po viacerých protestoch 20. júna väčšina škôl štrajkovala. Aj na našej ZŠ sa neučilo. Učitelia do školy prišli, ale žiaci mali voľno. So štrajkom súhlasila aj väčšina rodičov.
Na materskej škole bolo 5 tried a v nich umiestnených 114 detí. S deťmi sa zaoberalo 10 učiteliek. Riaditeľka bola p. Beata Dujničová. Ďalej na škole pracovali 2 upratovačky a kurič. Stravu zabezpečovala Školská jedáleň pri ZŠ. Počas školského roka usporiadali besiedku pre starých rodičov, pre mamičky, karneval, Mikulášske posedenie, športové dopoludnie k MDD, rozlúčku so školou "Diskotéka Šaša Maroša", opekačka pre odchádzajúce deti. Na škole pracoval tanečný krúžok, mažoretky a krúžok anglického jazyka. Deti vystupovali na kultúrnych podujatiach v obci. Prebehol plavecký výcvik a škola v prírode. Nastávajúci prváci boli na návšteve v ZŠ.
Špeciálna škola patrí do kompetencie Krajského školského úradu v Bratislave. V Zohore boli 3 triedy s 23 žiakmi a 4 pedagógovia. Riaditeľkou bola Mgr. Magda Pravdová. Do jej kompetencie patrili aj 2 triedy v Plaveckom Štvrtku so 17 žiakmi a dvoma učiteľkami.
Veľkým prínosom pri výchovnej práci s mládežou je aj náš farský úrad. Nezostávalo iba pri vyučovaní náboženskej výchovy na škole, ktoré navštevovali takmer všetci žiaci a vyučoval v. d. .p. dekan Jozef Slamka a katechétka. Deti a mládež mali možnosť stretať sa na fare na "Salaši", kde sa behom roka venovali rôznym aktivitám. Deti pracovali v 3 skupinách - "Margarétky" - najmenšie deti, stretávali sa raz v týždni, aby sa hrali, spievali, ale aj modlili a pripravovali sa na žiacke sv. omše. Boli aj na výlete na Plaveckom hrade. "Kvapky" - staršie deti, mali podobné aktivity. "Ovečky" - bola skupina mládeže. Na stretnutiach zameriavali sa na Sv. písmo, modlitbu a besedy na aktuálne témy. Zúčastnili sa bicyklových a vlakových zájazdov do Levoče, pripravili detský tábor v Častej, autobusový zájazd do Jelky a Dunajskej Stredy. Miništranti sa zúčastnili futbalových turnajov v M. Levároch a Palárikove.

ŠPORT

Futbal - FC Zohor - muži, pod vedením trénera PaeDr. Jána   Masaroviča hrali IV. B ligu Bratislavskej futbalovej súťaže. Po jesennej časti obsadili 3. miesto. Dorastenci hrali v III. lige. Bol to slabý kolektív, ktorý mal málo schopných hráčov. Zohorskí žiaci boli úspešnejší. Po jeseni ostali na 5. mieste Trénerom bol Martin Zálesňák a vedúcim Marián Kovár. Prípravka pracovala pod vedením Vojtecha Honza.
V tomto roku bol zvolený nový výbor. Prezidentom FC Zohor sa stal Jozef Braunecker. Občania Zohora sa prejavili ako skvelí fanúšikovia nielen na našom zohorskom štadióne, ale aj na ihriskách súperov.
Hokej - Hokejové družstvo Zohor, 18. januára sa zúčastnilo na hokejovom turnaji v Hurbanove. Bojovalo tu o pohár 6 družstiev z Nitry, Levíc, Galanty, Hurbanova a Bratislavy. Víťazom bol Zohor.
2. a 3. mája sa zohorskí hokejisti zúčastnili na medzinárodnom hokejovom turnaji v Prahe v Pegas Aréne. Na tomto stretnutí bojovalo niekoľko celkov z Českej republiky, jedno mužstvo z Bostonu v USA a naši Zohorania. Z 10 družstiev naši boli na 6. mieste. Novú hokejovú sezónu začali 11. októbra turnajom pod záštitou občianskeho združenia ROCONABA.
Pod záštitou tohoto združenia konal sa 5. júla 1. ročník turnaja STREETBAL 2003 - hra na kôš 3 hráčov proti 3.
9. augusta v školskom areáli za účasti 24 párov prebehol BEACHWOLEYBAL - plážový volejbal. Víťazmi sa stali manželia Eva a Peter Slezákovci.
23. augusta pod názvom "Rozlúčka s letom" konal sa opäť plážový volejbal. Bol to 4. ročník. Prvé dva boli na Kamennom mlyne. Toto podujatie podporili mnohí sponzori, ale aj mnohí diváci. Hry sa zúčastnilo asi 200 nadšencov.
11. októbra za účasti 5 družstiev konal sa turnaj novej hokejbalovej sezóny, tiež v rámci ROCONABY, ako aj tradičný Vianočný volejbalový turnaj 26. decembra v školskej telocvični.
Tenis. V apríli prebehla na našich tenisových dvorcoch súťaž družstiev. Náš tenisový klub postavil 3 družstvá - staršie žiačky, starší žiaci a muži. Staršie žiačky z 5 družstiev boli tretie, starší žiaci hrali spolu s Klubom Strojár Malacky a boli tiež tretí. Muži obsadili 5. miesto spomedzi 8 družstiev.
Tenisový klub Zohor zohral 4 turnaje. Uskutočnil sa aj turnaj veteránov nad 35 rokov. V polovici septembra prebehli Majstrovstvá Bratislavského regiónu o pohár SIBAMAC. Zúčastnilo sa 32 mužov a 24 žien.
II. ročník Memoriálu Ing. Ferdinanda Matloviča prebehol 17. mája.
V tenisovej prípravke bolo 20 detí pod vedením Andrei Hubekovej.
1. ročník šachového turnaja Open "MACEJ" cup sa uskutočnil 25. januára v Ponorke.

VÝSTAVBA

6. augusta začala ďalšia etapa výstavby kanalizácie. Vybudoval sa kanalizačný zberač na Kováčskej ulici. Napojené boli ulice Kováčska, Dolná smerom ku kanálu a na opačnú stranu po knižnicu a Vendelína, ul. Na záhumní, Alberta Hubeka, Krivá, Krátka a Námestie mládeže. Opravené boli aj cesty Dolná, Kováčska, Školská a Struhárová.
V rámci protipovodňovej ochrany obce boli spevnené hrádze kanála Malina a Nového kanála.
Na opravu strechy kostola poskytla obec 50.000,- Sk.
V obci bol zavedený separovaný zber domového odpadu. Zber papiera 2-krát do roka robila škola. Zber plastových fliaš prebiehal podľa oznámenia OÚ do zvlášť na to určených kontajnerov. Pri zbere železného odpadu občania vyložili predmety na ulicu a autami bol odvezený. Odvoz domového odpadu zabezepečuje firma A.S.A.
30. januára bola otvorená nová predajňa potravín Jednota COOP Senica.

POĽNOHOSPODÁRSTVO

Po rozpade Roľníckeho družstva Zohor poľnohospodársku pôdu a hospodársky dvor zobrala do prenájmu firma Mlyn Záhorie, a. s., Poľnohospodárska výroba Zohor so sídlom v Senici. Majitelia pôdy nájom dostali formou múky.

KNIŽNICA

Začiatky miestnej ľudovej knižnice siahajú do r. 1929. V súčasnosti má knižnica bohatý knižničný fond, ktorý tvorí 4.055 zväzkov odbornej literatúry pre dospelých, 7.860 krásnej literatúry pre dospelých, 878 odbornej literatúry pre deti a 2.567 krásnej literatúry pre deti vrátane periodík. V okrese Malacky zaberá naša knižnica medzi profesionálnymi 1. miesto v počte zväzkov kníh na jedného obyvateľa, 2. miesto v počte kníh na používateľa a 1. miesto v počte výpožičiek na obyvateľa.
Vedúcou pracovníčkou knižnice je p. Janka Ščepánková.

POHYB OBYVATEĽSTVA

Počet obyvateľov k 31. decembru 2002 bol 3.135 občanov.

V r. 2003 sa k pobytu    prihlásilo 65
  odhlásilo sa    23
  narodilo sa 29
  zomrelo 25.

Počet obyvateľov k 31. decembru 2003 bol 3.179.