Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kronika rok 1996 až 2000

Rok 1996

Tento rok je poznačený dlhou zimou a podľa meteorológov aj najchladnejším júlom od r. 1931. Priemerná teplota v tomto mesiaci bola o 2 až 3 stupne C nižšia ako normálna.
Sneh padal aj v apríli a to tak intenzívne, že 5. apríla spôsobil snehovú kalamitu. Následkom záľahy ťažkého, mokrého snehu popadali na železničnú trať stromy, ktoré potrhali troleje a asi na pol dňa úplne prerušili želeničnú premávku medzi Zohorom a Bratislavou. 22. júna zase prišiel silný lejak s množstvom krúpov o veľkosti v priemere asi 2-2,5 cm. Zničili časť úrody na poli aj v záhradkách, predovšetkým uhorky a kukuricu. Z tej zostali miestami iba bezlisté pahýle.
Podľa vládneho vyhlásenia zo dňa 24. augusta 1996 bolo ustanovené nové územné členenie Slovenska. Vznikol okres Malacky, do ktorého bol začlenený aj Zohor.
V obci pokračovali práce na kanalizácii, takže ulice, v ktorých bolo položené kanalizačné potrubie, sa po dažďoch menili na jedno nepríjemné bahnisko. Prejsť cez tieto ulice bol problém.
V júli a auguste sa naša "stará škola" - t. č. Osobitná škola, zmenila na filmový ateliér. Na balkóne svietilo heslo "Závery XIV. zjazdu KSČ čestne splníme". Natáčal sa tu film "Čierna ovca" podľa scenára Stanislava Ščepku, ktorý si aj vo filme zahral. Ďalej sme sa tu stretli s hercami Ladislavom Chudíkom, Milanom Lasicom, Mariánom Zednikovičom a inými. Réžiu mal Milan Nvota. Film tématicky čerpal zo školského prostredia 70-tych rokov. Ako komparz potrebovali deti do úlohy pionierov, ale aj niekoľko dospelých, pohybujúcich sa po ulici, záujem bol veľký. Niektoré typy našli aj v hostincoch. Ľudia boli ochotní, veď každá koruna sa zíde, najmä keď neustále zvyšovanie cien pokračuje. Raz jeden tovar zdražie, po čase iný a tak to naoko celkom nenápadne pokračuje. Veľmi pohyblivé sú ceny mäsa. Napr. v júni r. 1995 1 kg bravčového karé stálo 90,- Sk, bravčové plece 92,- Sk, už v marci 1996 stálo bravčové plece 1 kg 120,- Sk a karé 1 kg 128,- Sk. Tieto ceny menili sa podľa dopytu a miesta nákupu. Boli občania, ktorí za nákupom lacnejších potravín cestovali na Moravu, najčastejšie do Břeclavy alebo Hodonína. Zvýšili sa síce aj dôchodky, alebo platy učiteľom asi o 8-10%, ale rástli aj výdavky na domácnosť.
Nezhody sú aj na našej domácej politickej scéne, ale i vo svete. Vzrastajú rôzne teroristické činy. 29. apríla v Bratislave-Karlovej Vsi vybuchlo auto R. Remiáša, ktorý v aute zhorel. Dáva sa to do súvisu s únosom syna prezidenta M. Kováča. Páchatelia sú neznámi. Atentáty, výbuchy, únosy ľudí sa striedali s prírodnými katastrofami alebo haváriami.
Veľa nešťastí, katastrof a ľudskej biedy je na svete. Ani Slovensko nie je výnimka. V Bratislave čoraz viac stretávame po uliciach žobrákov, najmä pri kostoloch. V podchodoch, kanáloch a na iných miestach prespávajú bezdomovci. Pomocnú ruku takýmto ľuďom okrem iných, ponúka aj Slovenská katolícka charita. 15. decembra bol otvorený "Rok Charity". Pri tejto príležitosti v kostole Sv. Trojice v Bratislave náš p. dekan Jozef Slamka slúžil sv. omšu. Slávnosť pokračovala v Dome umenia, kde bola otvorená výstava obrazov d. p. Dr. Jána Rybára, nášho bývalého kňaza a správcu fary.

POČASIE

Prvé januárové dni snežilo a postupne sa ochladzovalo až na -13 stupňov C. 8.-ho mrazy ustúpili a prišiel dážď. Mrznúť začalo po 15. januári až do konca mesiaca na -13 stupňov C.
Aj vo februári mrzlo. 6.-ho bolo až - 17 stupňov C. Po 14.- tom asi týždeň sa teploty pohybovali asi do +9 stupňov C. Daždivé dni sa striedali s jasnými, ale chladnými.
Marec bol od začiatku veľmi studený. Sneženie alebo dážď so snehom a mrazy až do -6 stupňov C. V polovici mesiaca sa oteplilo do +15 stupňov C. Posledné dni boli opäť studené s teplotou -2 až -4 stupne C.
Apríl priniesol snehovú kalamitu. 5.- ho napadalo veľa snehu, ktorý bol mokrý a ťažký. Spôsobil prerušenie železničnej dopravy do Bratislavy. Potom sa začalo oteplovať, ale v strede mesiaca zase bolo niekoľko chladných dní. Znova sa po 18.-tom začalo oteplovať až na +26 stupňov C. Posledný deň bola búrka.
Prvé májové dni bolo pekne. 8. mája prišla búrka a niekoľko daždivých dní. Ani zmrzlí svätí nepriniesli mrazy. 15.-ho sa oteplilo až na +29 stupňov C. Po 24. máji bolo chladno, búrky, veterno. Noci boli chladné. No posledný deň v mesiaci už bolo +29 stupňov C.
Začiatok júna bol teplý. 3.-ho bolo až +30 stupňov C. Po 17.-tom sa ochladilo. Ráno bolo asi +11 stupňov C. Počasie bolo nestále. Striedavo dážď a slnečno. Nedalo sa kúpať. Oteplilo sa až na konci mesiaca na +28 stupňov C.
Prvé tri augustové dni bolo pekne a teplo +29 stupňov C, no na druhý deň - 4. augusta nastalo ochladenie iba na +18 stupňov C, daždivo. Od 19.-ho oteplenie. Denné teploty sa pohybovali od 24 stupňov C po 26 stupňov C.
Celý september bol chladný a daždivý. Veľmi chladno bolo 7. septembra - asi +8 stupňov C. Začalo sa v bytoch kúriť. Teploty cez deň sa pohybovali v rozpätí +14 až +17 stupňov C.
Október bol podobný septembru. Chladno, dážď, občas polojasno. Iba v polovici mesiaca asi 3 dni s teplotou +18 stupňov C.
1. novembra bolo pekne +12 stupňov C. Prvé dva týždne boli teploty do +18 stupňov C. Občas bol slabý dážď. Po 20.- tom sa ochladilo. Prišli nočné mrazy do -5 stupňov C, cez deň sa oteplilo na +4 stupne C.
Decembrové dni boli sychrané, teploty +1 až 13 stupne C. Po 20.-tom začalo mrznúť. 27.-ho bolo až -21 stupňov C.

VEREJNÝ ŽIVOT

Nový rok začal príhovorom s novoročným vinšom starostky p. Havranovej k našim občanom.
21. januára konalo sa stretnutie záujemcov o občianske združenie Inforeg Záhorie. Ján Hladík oboznámil s cieľom a činnosťou združenia. Cieľom je prezentácia a propagácia regiónu Záhorie. Toto sa má prevádzať v oblastiach turistiky, kultúre a umení, v poľnohospodárstve, v ľudovoumeleckých remeslách, budovaním cyklotrás, v oživovaní regionálnych tradícií Záhoria a pod.
19. februára sa uskutočnila schôdza Základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska. Doteraz má 108 členov.
28. apríla pred kostolom sa konala podpisová akcia na podporu "Vyhlásenia slovenských biskupov proti zákonu o republike".
V týždni od 18.-24. mája v našom kostole prebehli Malé misie. Pri slúžení omše v tomto týždni sa vystriedali kňazi z Malaciek, Marianky, Jakubova, Lozorna, Plaveckého Štvrtka a Kuchyne.
2. júna bolo Prvé sv. prijímanie.
9. júna sa svätil sviatok Božieho tela. Na trase, kade prechádzala procesia s Oltárnou sviatosťou, bola cesta vyzdobená zelenými ratolesťami. Na štyroch miestach boli postavené oltáre a v oblokoch boli zažaté svetielka.
14. júna pri Morave, Marcheggu sa konal sviatok Letného slnovratu s púšťaním svetielok po vode. Z našej strany bola malá účasť.
19. júna bolo slávnostné otvorenie skládky odpadov triedy osobitného určenia ASA Zohor. Z obce premával ku skládke autobus, ktorý dovážal záujemcov o prehliadku areálu.
Pôvodne na slávnostnom otvorení mal byť prítomný aj minister životného prostredia SR Ing. Jozef Zlocha. Pri otváracom akte ho zastúpil Ing. Záhorský, ktorý po príhovore prestrihol pásku. Slávnosti sa zúčastnili aj zástupcovia Rakúska a Maďarska. Pre všetkých návštevníkov bolo prichystané občerstvenie - cigánska pečienka, malinovka alebo pivo.
Kultúrny program vyplnila dychová hudba Záhorienka a detská hudobná skupina Vega.
V areáli, hneď pri vstupe, bola pripravená výstavka arecheologických nálezov. Boli to rímske mince asi z 2. storočia n. l. a zvyšky hlinených nádob - údajne z doby laténskej.
Slávnosť prerušila búrka s prudkým lejakom. V dedine padali aj krúpy. Pri návrate domov cesty boli plné vody.
12. júla pod Devínom bol otvorený Informačný náučný chodník v povodí rieky Moravy. Skladá sa zo 16 tabúľ. Prvá je pod hradom a posledná na začiatku obce Vysoká pri Morave. Tabule informujú o geologických, geografických a biologických zvláštnostiach Pomoravia. Žije tu 180 druhov vtákov. Na vybudovanie tohoto projektu prispela Nadácia Daphne, Americký mierový zbor, CHKO Záhorie a obce tohoto regiónu. Náš OÚ prispel sumou 3.000,- Sk.
17. augusta sa uskutočnila púť do Mariazellu. Bol o ňu veľký záujem a tak na ňu odišlo 5 autobusov s pútnikmi. Doprevádzal ich p. dekan Slamka a dychová hudba Zóhranka. Púť sa vydarila. Sv. omšu slúžil p. dekan a zahrala pri nej aj naša dychová hudba, ktorá zahrala aj po omši na námestí. Cestou domov 4 autobusy prišli dobre, iba piaty sa oneskoril. Na ceste mu zlyhali brzdy a autobus sa rútil dolu svahom. V poslednej chvíli zadné koleso zablokoval kus plechu, ktorý odpadol z autobusu a ten zostal visieť v kroví. Šokovaným pútnikom poskytla pomoc rodina p. Schustera, majiteľa Sporthotela v Seewiesene. Na šťastie nikto nebol zranený a všetci sa na druhý deň vrátili domov. Na poďakovania za Božiu pomoc bola v našom kostole odslúžená sv. omša.
V septembri sa v kultúrnom dome konala "Trilaterárna konferencia" CHKO Záhorie, ktorej organizátor bol Inforeg Záhorie.
27.12. bolo vo Svadobke stretnutie pri kapustnici, ktoré na záver roka usporiadala p. starostka a OÚ.

KULTÚRA

Z tanečných zábav najčastejšie boli mládežnícke diskotéky. Najobľúbenejšie boli diskotéky FUN-rádia.
27. januára sa konala školská zábava. Večierok, poriadaný rodičovským združením.
20. februára na konci fašiangu bola fašiangová zábava. Prvý raz koniec fašiangov bol staronový. Vrátili sme sa k starým zvykom. Tak ako kedysi sa chodilo po dedine s drevenou šabľou a pesničkou "Pod šable, pod šable, muj milý pane, šecko my bereme, aj hrušky plané..." a chodili mládenci poobliekaní za maškare", aby potom na poslednej zábave pochovali basu. Lebo na druhý deň, na Popolcovú stredu začínal 40-dňový pôst, kedy sa zábavy nesmeli konať.
Tak to bolo aj po tieto fašiangové dni.
Najprv, 19. februára, sa konal školský karneval. Bolo na ňom asi 150 masiek. Vyhrávala detská hudobná skupina Vega.
Na druhý deň, 20. februára, v utorok poobede, pred kultúrnym domom sa stretlo asi 10 masiek. Boli to väčšinou muži poobliekaní do ženských šiat. Doprevádzal ich harmonikár a bubeník. Sprievod uzatváral ovenčený voz ťahaný koňom. Voz bol plný detí, z ktorých niektorí mali drevené šabličky a na nich napichnuté šišky.
Sprievod od kultúrneho domu pokračoval Kováčskou ulicou k Obecnému úradu, kde ich občerstvením ponúkla p. starostka. Neobišli ani potraviny a mäsiarstvo "U Milana". Pokračovali zastávkou u p. A. Havlíkovej, neobišli ani hostince a ďalšie predajne v obci. Keďže v sprievode tisli aj starodávny "tragač", na ktorom bol dosť veľký "krumpolový koš", v koši sa nazbieralo dostatok fliaš s alkoholom a nechýbali ani klobásy a šišky. Zakončenie bolo na zábave v kultúrnom dome, kde o polnoci pochovali basu.
Pochovanú basu narušilo iba niekoľko diskoték FUN-rádia. Zábava bola až na Veľkú noc.
1. máj. Zábava sa preniesla pred KD. Pre dobrú náladu a pohodu vyhrávala tu "Veselá muzika" zo Stupavy a hudobná skupina Vega.
12. mája sa oslavoval Deň matiek. Na tento deň pripravila program detská spevácka skupina "Kvapky", pod vedením p. Ing. Márie Mackovičovej. Predviedli program pod názvom "Mama je mama". V programe vystúpila aj tanečná skupina CRAZY & COOL a hudobná skupina Vega. Nechýbali ani najmenšie deti z materskej školy.
V rámci "Kultúrneho leta 1996", 14. júna sme sa stretli na brehu Moravy pri slávnosti letného slnovratu. Aj keď účasť na našej strane bola menšia, na oboch brehoch rieky sa rozhoreli vatry a na vodu bolo spustených množstvo svetielok.
21. júna mali žiaci končiaci povinnú školskú dochádzku rozlúčkový večierok.
23. júna konala sa slávnostná akadémia ZŠ pri príležitosti ukončenia školskej dochádzky žiakov ôsmej triedy a konca školského roka.
30. júna žiaci ZŠ, za réžie p. Ing. M. Mackovičovej, zahrali divadelné predstavenie - muzikál "Janko a Marienka", za spoluúčinkovania hudobnej skupiny Vega. Hra mala veľký úspech nielen u detí, ale aj medzi dospelými.
13. júla bola hodová zábava.
14. júla boli hody. Okrem kolotočov, futbalového zápasu a rôznych hodových atrakcií, pred KD vyhrávala stupavská dychová hudba "Veselá muzika".
V KD bola aj výstava obrazov rakúskeho maliara Gottfrieda Laf Wurma.
V tomto letnom období boli aj asi 3 diskotéky FUN-rádia.
12. júla v KD usporiadalo občianske združenie INFOREG Záhorie a vydavateľstvo DAJAMA oficiálnu prezentáciu občianskeho združenia INFOREG Záhorie a prezentáciu publikácie "Slovensko-rakúske Pomoravie". Organizátorom podujatia spolu s Obecným úradom bol Ján Hladík, ktorý rozvíja myšlienku spojenia záujmov obyvateľov oboch brehov rieky Moravy - Dolného Rakúska, Moravského Slovácka a Slovenska - Záhoria. Veľkým prínosom je vybudovanie náučného chodníka pri rieke Morave. K propagácii Pomoravia má prispieť aj publikácia "Slovensko-rakúske Pomoravie". Kniha vyšla v slovenčine a nemčine. Rozdelená je na dve časti. Prvá opisuje dediny a mestá na Slovensku pri Morave, druhá rakúsku stranu. V strede knihy je mapka Pomoravia. Knihu prezentovali jej autori Daniel Kolár a Jana a Mária Ovečkové.
Na tejto slávnosti sa zúčastnila zástupkyňa rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku, starosta Marcheggu p. Rudolf Pataki, zástupca primátora Uherského Hradišťa p. Rochovanský, primátor Bratislava Dr. Peter Kresánek, akademickí maliari - rakúsky G. Laf Wurm, slovenský - František Hrtús, ktorí spolu s našim keramikom Ferkom Hubekom pripravili výstavu svojich diel.
Po príhovoroch p. J. Hladíka, starostky p. Ľ. Havranovej, p. R. Patakiho a p. Rochovanského, zaujímavo rozprávali autori ako vznikla kniha "Slovensko-rakúske Pomoravie". K dobrej nálade prispel aj Záhorák "Hoštetňan" p. Karol Polák, dlhoročný športový komentátor televízie. Kultúrny program vyplnil Zmiešaný cirkevný spevácky zbor Glória. Na záver bola voľná diskusia a občerstvenie.
V júli boli dôchodcovia na zájazde v Rožnove pod Radhoštěm a v septembri boli v divadle na predstavení "Medea".
27. októbra bolo v kultúrnom dome stretnutie dôchodcov 65-ročných a starších. K dobrej nálade hrala hudobná skupina Vega. Po príhovore starostky bol kultúrny program, ktorý pripravili žiaci ZŠ, spevácka skupina "Kvapky", ženský spevácky zbor a do tanca hrala dychová hudba "Zóhranka".
23. novembra bol v kultúrnom dome "Kantri-bál".
30. novembra "Katarínska zábava".
Na jeseň bolo iba niekoľko diskoték.
5. decembra prišiel do kultúrneho domu Mikuláš s darčekami. Deti vystúpili s programom, po ktorom bola diskotéka.
6. decembra prišiel Mikuláš do kostola, samozrejme aj tu s darčekmi. Kostol bol mimoriadne plný detí.
Na Vianoce - 25. decembra detská spevácka skupina "Kvapky" sa v kostole predstavila rozprávkovou hrou "Radosť štedrého večera". Réžiu mala p. Ing. M. Mackovičová. Hra sa páčila a deti s ňou vystúpili aj v klube dôchodcov.
29. decembra, napriek veľmi chladnému dňu, bolo -14 stupňov C, konal sa v kostole 4. vianočný koncert zmiešaného cirkevného zboru Glória. Sponzormi koncertu bolo občianske združenie INFOREG Záhorie a SQ Musik Dana Mikletiča.
Zbor spieval vianočné piesne, ale zneli aj sólové skladby na trúbke - Samuel Šimek, na flaute - Zuzka Valovičová a na organe doprevádzal profesionálny hudobník Anton Kubasák. Dirigovala Janka Valovičová.
Vystúpenie doplnilo TRIO FOLKLÓR pod vedením fujaristu a píšťalkára Alojza Bučka. Skupinu dopĺňali p. Helena Petráková, dlhoročná sólistka - speváčka SĽUK-u a p. Helena Jurasovová, dcéra známeho slovenského operného speváka Dr. Janka Blahu, teraz folkloristka a vedúca folklórneho detského súboru Vienok.
Koncert sa konal za bohatej účasti našich občanov a pozvaných hostí z Rakúska. Bol tu akad. maliar Gottfried "Laf" Wurm s manželkou, spisovateľkou p. Auguste Koller, rakúsky zástupca fi. ASA, d. p. P. Flajžík a naši duchovní d. p. dekan Slamka a d. p. Klimo, aj naša p. starostka Havranová.
Po koncerte bolo posedenie v KD.
31. decembra bola tradičná silvestrovská zábava.
V obci stále pôsobí obecná knižnica. Jej vedúcou je p. Jana Ščepánková. Knižnica má v súčasnosti 13.672 zväzkov. V r. 1995 obecný úrad zakúpil knihy v hodnote 26.000,- Sk. Knižnicu navštevuje asi 300 čitateľov, z toho 176 detí. Zápisné je 20,- Sk, deti a dôchodci 5,- Sk.

ŠKOLSTVO

Aj naďalej v obci pôsobia  3 školské zariadenia: Základná škola, Materská škola a Osobitná škola.
Na ZŠ bolo 298 žiakov. Z nich 96% prospelo. Škola pokračovala v projekte "Zdravá škola". Na škole pracovali záujmové krúžky tak ako v minulom roku.
Vo februári prebehla súťaž v prednese Hviezdoslavov Kubín /HK/, 6 detí postúpilo do Obvodného kola v Stupave. V súťaži "Literárna Senica" a "Literárny Kežmarok" bol úspešný žiak Pavol Eder s literárnou prácou "O perníkovej chalúpke".
Žiaci súťažili aj v stolnom tenise. Postúpili do okresného kola vo Sv. Jure.
25. a 26. januára pri zápise detí do 1. triedy zapísali 46 nových žiakov.
V tomto školskom roku žiaci OŠ boli v "Škole v prírode" - týždeň v Liptovskom sv. Jáne, od 16. júna do 26. júna strávili v zotavovni "Máj". Sponzormi boli Obecný úrad Zohor a Plavecký Štvrtok, Slovenská sporiteľňa, Slovenská katolícka charita, VÚB, a. s., Ministerstvo školstva SR a ďalší.
Deti z MŠ sa zúčastnili na výtvarnej súťaži a práce K. Zálesňákovej a M. Brezanskej postúpili do celoslovenského kola.

VÝSTAVBA

Koncom zimy začalo sa robiť v kostole kúrenie a zároveň osádzať dvojité okná. V máji bolo kúrenie dokončené.
Kanalizácia pokračovala.
V tomto roku bola obnovená Kvetná ulica. Bola položená zámková dlažba a zároveň inštalované nové elektrické osvetlenie. Takto sa stala najkrajšou ulicou v obci.
21.8. bol schválený návrh na zástavbu časti obce "Zohor - stred" hromadnou bytovou zástavbou.
9.11. televízia Markíza vysielala reláciu proti dobudovanej skládke odpadu ASA. Označili ju ako neekologickú, ktorá ohrozuje zásoby pitnej vody, ktoré sa v týchto oblastiach nachádzajú. Podobných útokov bolo viac, najmä v tlači.

ŠPORT

Futbalové A mužstvo získalo nového trénera Stal sa ním Milan Hrica, ktorý bol predtým 12 rokov hráčom prvoligového Interu. Vedúcim bol Martinkovič. Mužstvo v tejto sezóne vo svojej skupine obsadilo 7. miesto.
Dorast vo svojej A skupine boli na prvom mieste. Tréner bol J. Polgár, vedúci Štefanovič. Žiaci boli druhí v skupine. Tréner I. Doka, vedúci V. Honz.
Tenisti sa zapojili do súťaže ZsTZ. V súťaži mužov Zohor vyhral všetky zápasy. Súpermi boli Pezinok, Senica, Lozorno a Chocholná. Víťažstvom sa kvalifikovali do KP-I v budúcej sezóne r. 1997. Zaslúžili sa o tom Simon, Morávek, Kovár, Valent a Hubek.
Na majstrovstvách Západoslovenského kraja v Trnave sa zúčastnil  Valent, Morávek a Struhár.
Vo februári na halovom turnaji v Pezinku zvíťazil náš hráč Simon.
V dňoch 17. až 19. augusta prebehol turnaj mužov aj žien sk. C v Zohore. Turnaja mužov sa zúčastnilo 27 hráčov, z toho 6 za Zohor. Zvíťazil Heriban zo Slávie STU Bratislava.
29. júna konal sa I. zohorský športový deň. Zúčastnilo sa ho 54 športovcov vo veku od 10 do 42 rokov. Súťažilo sa v troch disciplínach: beh okolo školského areálu, nohejbal a volejbal.
Víťazi boli odmenení keramikou, ktorú vyrobil náš keramikár Milan Vlček. Sponzorom bol Obecný úrad v Zohore.
26. decembra uskutočnil sa vianočný volejbalový turnaj, za účasti 33 štartujúcich.

POBYB OBYVATEĽSTVA

V tomto roku sa narodilo 34 detí a zomrelo 36 občanov. K trvalému pobytu sa prihlásilo 84 osôb a odhlásilo 45. Manželstvo uzavrelo 26 manželských párov. Konečný počet obyvateľov k 31.12.1996 bol 2.981. Prevahu mali ženy 1.550, mužov bolo 1.431.

DODATOK - Dr. Milan Struhár, CSc.

V tomto roku zomrel náš spoluobčan Dr. Milan Struhár. Keďže patril medzi významných slovenských farmaceutov, uvádzam niekoľko údajov z jeho života.
Narodil sa 2.1.1931 v Zohore. Rodičia Anton a Eliška Struhároví bývali na terajšej Struhárovej ulici.
Milan v roku 1956 ukončil štúdium na farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave s vyznamenaním. Nadanému, talentovanému absolventovi ponúklo vtedajšie vedenie fakulty miesto vysokoškolského učiteľa - asistenta na Katedre galenickej farmácie. Na tomto pracovisku popri pedagogickej práci aktívne pracoval na riešení výskumných úloh z oblasti stability liečivých prípravkov a z tejto problematiky obhájil aj vedeckú prácu a získal hodnosť kandidáta vied.
Dr. Milan Struhár bol autorom a spoluautorom viacerých učebných pomôcok. Výsledky svojej vedecko-výskumnej činnosti z oblasti stability liečivých prípravkov a syntézy nových koordinačných zlúčenín ako nových potencionálnych liečiv, prezentoval na rôznych vedeckých podujatiach a publikoval v početných prácach v domácich a zahraničných odborných časopisoch. Bol tiež spoluautorom viacerých patentov a zlepšovacích návrhov, zaoberajúcich sa zvýšením stálosti vybraných liečivých prípravkov, niektoré z nich sa realizovali v praxi.
Bol erudovaným pedagógom, neskoršie významným samostatným vedeckým pracovníkom. Študenti pod jeho vedením s veľkým záujmom pracovali v krúžkoch odbornej vedeckej činnosti na svojich diplomových a rigoróznych prácach.
Svojou prácou a činnosťou sa navždy zapísal do histórie Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Zomrel dňa 25.5.1996. Pochovaný je na našom cintoríne v Zohore.
Dodatočne opravujem miesto narodenia. Správne má byť Kostelec nad Orlicí, odkiaľ pochádzala jeho matka. Do Zohoru prišli keď mal Milan 2 roky.

Rok 1997

Rok 1997 poznačili veľké povodne, ktoré boli označené ako 100-ročná voda a niekde - napr. v Nemecku ju nazvali tisícročnou. Obrovské prívaly vôd spôsobené výdatnými zrážkami zaplavovali dediny a mestá v Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Česku a neobišli ani Slovensko.
Nám narobila starosti rozvodnená Morava. Vysoký stav vody v rieke spôsobili prudké dažde na severe Moravy, ale aj u nás. Záplavy postihli Olomouc, Kroměříž, pri ktorom sa vytvorilo jedno veľké umelé jazero - tlač uviedla, že zasiahlo 83 km2 pôdy - Uherské Hradiště a voda postupovala ďalej na juh. Obyvateľov postihnutých oblastí postupne evakuovali. Voda brala mosty, cesty, ale aj domy. Tragédiu zväčšovali opakované dažde. Evakuovali obyvateľov Hodonína a voda sa blížila k Břeclavi a k nám. Hladina rieky Moravy sa zvýšila aj na Slovensku. V Kopčanoch dosiahla 440 cm, v Moravskom Jáne 565 cm a v Záhorskej Vsi až 625 cm. Evakuovali obyvateľov Kátova, Brodského a Kopčian. Hrozila evakuácia obciam Malé Leváre, Gajary, Suchohrad, Záhorská Ves a Vysoká pri Morave. Najvyšší stupeň pohotovosti bol vyhlásený aj v našej obci. Vodou preplnený kanál za dedinou vo dne, v noci strážili vojaci. Za pomoci armády a dobrovoľných pracovníkov z radov občanov a požiarnikov, hrádze na rieke Morave ustavične spevňovali. Nápor vody hrádze vydržali a voda sa k nám nedostala.
V januári nás zastihla iná smutná udalosť. V Bratislave, v nemocnici zomrel náš rodák, vynikajúci maliar, známy svojim dielom vo svete - Albín Brunovský. V decembri by sa bol dožil 62 rokov. Nepodarilo sa mu namaľovať sľúbený obraz sv. Michala archanjela pre náš kostol. Chystal ho ako dar k 100. výročiu nášho kostola.
K príjemnejším udalostiam v našej obci patrila návšteva našej bývalej občianky pani Vilmy Schwachovej, vydatej Hoferovej. Aj keď sa narodila v Sološnici, časť detstva a mladosť prežila v Zohore. Tu bol jej otec rechtorom a je na našom cintoríne pochovaný. Koncom II. svetovej vojny emigrovala do USA. Žije s rodinou v Atlante. Bola prvou slovenskou ženou - pilotkou.
Pri príležitosti Dňa detí 2. júna prijal prezident Michal Kováč v prezidentskom paláci skupinu žiakov našej ZŠ.
Nevyrovnaná politická situácia na Slovensku, napäté vzťahy medzi koalíciou a opozíciou vyvolávala nervozitu a nespokojnosť medzi občanmi. Raz to bola výzva predsedu vlády Vladimíra Mečiara, aby zo svojho úradu prezidenta odstúpil Michal Kováč, potom zase zo strany prezidenta požiadavka, aby z úradu odstúpil predseda vlády. Nehorázne a stále stupňujúce sa požiadavky zo strany politikov zastupujúcich maďarskú menšinu na Slovensku, veľká kriminalita, vyrovnávanie si účtov medzi mafiami vraždami svojich protivníkov a Slovensko neuspelo ani v Madride, kde nás neprijali medzi čakateľov pre vstup do NATO a ani v Štrasburgu, kde sa opäť Slovensko nedostalo medzi prvé krajiny uchádzajúce sa o prijatie do Európskej únie.
Pozitívne pre Slovensko vo svete bolo víťazstvo slovenskej strany nad maďarskou pred medzinárodným súdnym dvorom v Haagu v Holandsku, kde sa riešil spor o vodné dielo Gabčíkovo na Dunaji. Súdny tribunál rozhodol v prospech Slovenska.

POČASIE

Nový rok a teda aj január začal niekoľkohodinovým hustým snežením pri teplote -7 stupňov C. Slabé mrazy od 0 - -7 stuzpňov C trvali do 20. januára, kedy nastalo oteplenie do +4 stupňov C do konca mesiaca.
Prvé februárové dni boli jasné a mrazivé od -7 stupňov C do -10 stupňov C. 5. februára mrholilo a nastalo oteplenie. V ďalších dňoch sa pohybovala teplota do +6 stupňov C. 13. februára sa oteplilo až na +16 stupňov C a prišla búrka. Ďalšie dni boli striedavo dážď, jasno, polojasno s teplotami od +1 - +14 stupňov C.
Marec bol podobný februáru. Teploty +8 až +15 stupňov C. V dňoch 16.-17. sa slabo ochladilo a snežilo. V tomto mesiaci bola mimoriadne jasno pozorovateľná kométa.
1.-3. apríla bolo teplo až +21 stupeň C. 4.- ho prišla víchrica s ochladením. Nasledujúce dni zasnežilo a teplota poklesla na -4 stupne C. Po 10. apríli sa oteplilo. Počasie bolo aprílové - dážď, sneh, slnko, silný vietor. Koniec mesiaca 25. apríla bolo +20 stupňov C.
Začiatok mája bol pekný a teplý. 5.-ho bolo až +26 stupňov C. Nastalo slabé ochladenie a opäť teplo. 14. mája bolo +29 stupňov C. Po 25.-tom sa ochladilo na +17 stuzpňov C.
Jún bol veľmi teplý. Po slabom ochladení 4. júna bolo +21 stupňov C a 13.-ho +29 stupňov C. Do konca mesiaca boli teploty okolo 20 stupňov C a v dňoch 28. a 29.-ho bolo horúco +30 - +34 stupňov C. Dve noci mali teplotu +18 a +20 stupňov C.
Po slabom ochladení sa oteplilo a 4. júla teplota dosiahla až +30 stupňov C. Na druhý deň sa ochladilo a začalo husto pršať. Pršalo takmer nepretržite štyri dni. Teplota nepresiahla +17 stupňov C. To bol začiatok povodňového obdobia. Vystúpila voda v Morave a tým sa aj zvýšil stav vody v kanáli. 9. júla sa oteplilo na +20 stupňov C a aj ďalšie dni bolo pekne až +25 stupňov C.
19. júla opäť začalo silne pršať a vyhlásený bol III. stupeň pohotovosti. Aj keď dážď na chvíľu ustal, ďalšie dni zasa pršalo. 20. júla bol najvyšší stav na Morave v Záhorskej Vsi - 628 cm. 23.-ho bolo pekne, aj ďalšie dni nepršalo. Teploty cez deň boli od +26 do +30 stupňov C.
Takmer celý august bolo pekne, striedavo polooblačno, denné teploty sa pohybovali od +21 do +30 stupňov C. prudko sa ochladilo až 29. augusta na +15 stupňov C s dažďom.
V septembri sa opäť oteplilo. 5.-ho bolo až +30 stupňov C. Ďalšie dni až do konca mesiaca teploty cez deň sa pohybovali od +20 do +24 stupňov C.
Do 16. októbra bolo pekne, polojasno, s teplotami medzi +16 až +20 stupňov C. 17.-ho ráno bol prvý mráz -1 stupeň C a cez deň +10 stupňov C. Posledný deň v mesiaci ranný mráz bol až -6 stupňov C. Bolo veľmi sucho.
1. novembra nemrzlo a ľudia z opatrnosti nosili na hroby viac umelých kvetov ako živých. No 2.-4.-ho opäť slabo mrzlo. Ďalšie dni sa oteplilo a až do 18.-ho sa denné teploty pohybovali v rozpätí +5 až +17 stupňov C. 21. novembra zasnežilo, teplota poklesna na -2 stupne C. Do konca mesiaca bolo sychrravo, bez mrazu.
Začiatok decembra bol sychravý. Po 13.-tom začalo mrznúť od -3 do -8 stupňov C. Oteplilo sa na Štedrý deň, na Vianoce bolo +8 stupňov C. Do konca mesiaca bolo pekne. Mráz -2 stupne C bola až ráno na Silvestra.
Celý rok bol uznačený ako mimoriadne teplý.

POVODEŇ

Po peknom a teplom dni, kedy teplota vystúpila na +30 stupňov C, 5. júla začalo pred obedom pršať. Dážď bol čoraz hustejší. Teplota poklesla na +20 stupňov C. Pršalo celý deň, celú noc a s občasným stíšením až do 8. júla, kedy asi o 17,00 hod. dážď ustal.
Keďže predtým pršalo v Česku a na Morave, voda nielen v Morave, ale aj v Dunaji začala stúpať. Zvýšená hladina riek sa prejavila aj na našom kanáli, kde voda prudko stúpla.
Už 7. júla sme sa dozvedeli o záplavách v Čechách a na Morave, ale aj v Nemecku, Rakúsku a Poľsku.
Na Slovensku povedeň postihla Myjavu, Senicu, ale aj Kysuce, Čadcu.
Dažde na Morave a v slovenskom povodí Moravy spôsobili, že rieka Morava 8.-ho dosiahla 360 cm v Záhorskej Vsi a zároveň sa zvýšila hladina kanála. Bol vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity. V Stupave voda zaplavila kaštieľ - dom dôchodcov, poškodila most a strhla cestu, ktorá sa stala na niekoľko dní neprejazdná.
Hoci ďalšie dni nepršalo a bolo pekné letné počasie, od 10. júla armáda zabezpečila ochranu hrádze kanála. Vo dne v noci boli vojenské hliadky na násype pripravené, pre prípad, že by hrozilo pretrhnutie hrádze a zaplavenie dediny, prerušiť násyp smerom do polí.
15.-ho opäť prišiel dážď a ďalšie dni boli aj búrky. Napriek tomu hladina v rieke trochu poklesla, ale III. stupeň pohotovosti trval.
19.-ho zase pršalo. Voda v Morave začala prudko stúpať, lebo sa blížila povodňová vlna z Moravskej časti.
20.-ho výška hladiny v Záhorskej Vsi dosiahla vrchol až 628 cm a Dunaj pod Devínom 800 cm.
V našej obci bola vyhlásená pohotovosť pre prípadnú evakuáciu. Aj keď najstarší naši obyvatelia hovorili, že voda pri povodniach v minulosti sa ďalej ako po kaplnku sv. Jána nedostala, odborníci z Povodia Moravy a Dunaja mali iný názor. Preto hrádze Moravy boli stále spevňované, pretože voda na niektorých miestach začala presakovať.
Pohotovosť a III. stupeň povodňovej aktivity stále trval až do 1. augusta, kedy bol znížený na II. stupeň a 8. augusta bola povodňová pohotovosť zrušená.
Naša obec má šťastie, že leží ďalej od Moravy a nadmernú vodu zachytáva kanál. Ale aj iné obce ležiace pri Morave boli uchránené od záplav asi preto, že najväčšia povodňová vlna sa zachytila v okolí Kroměříža a Uherského Hradišťa, ale zaplavila aj Otrokovice, Zlín, Hodonín a ďalšie dediny a mestá. Hovorilo sa o storočnej vode. Narobila obrovské škody. Zničila cesty, mosty, strhla alebo zaplavila domy, zničila úrodu.
Ľudia boli ochotní pomáhať. Po dedinách a mestách organizovali sa zbierky pre ľudí postihnutých povodňou. U nás zbierku zorganizovali SDSS a SDĽ s požiarnikmi, ktorí na tento účel zapožičali v dňoch 22. a 23. júla požiarnu zbrojnicu. Zbierali sa čistiace prostriedky, hygienické potreby, voda, trvanlivé potraviny a peniaze. Súhrnom sa nazbieralo v hodnote 60.500,- Sk.
Podobne v nedeľu prebehla finančná zbierka v kostole, ktorá vyniesla 51.740,- Sk. V celej Bratislavsko-trnavskej diecéze sa v kostoloch vyzbieralo 8 miliónov Sk.
15. augusta v Šaštíne sa konala ďakovná omša za pomoc a ochranu pri povodni za účasti kňazov a predstaviteľov obcí Pomoravia.

VEREJNÝ ŽIVOT

V januári zdraželo mlieko, mliečne výrobky a cigarety. Nebol to najlepší vstup do nového roka.
18. januára detský spevácky zbor "Kvapky", ktorý vedie p. Ing. Mária Mackovičová, navštívil deti v Detskom domove v Malackách. Zaspievali im niekoľko pesničiek a odovzdali im peniaze z vianočného koncertu a hračky, ktoré im poslali zohorské deti. Sprevádzala ich aj p. riaditeľka ZŠ T. Masarovičová.
V rámci Evanjelizačnej prípravy na rok 2000, konalo sa 26. januára v KC stretnutie občanov. Téma stretnutia bola "Boh sa stal človekom". Za účasti asi stovky občanov, p. dekana J. Slamku, d. p. J. Klima odznel príhovor, krátka diskusia a kultúrny program skupiny mladých hudobníkov a spevákov.
Vo februári niekoľko aktivistov zbieralo podpisy pre vyhlásenie referenda o voľbe prezidenta republiky občanmi.
20. februára vyšlo posledné číslo Zohorských ozvien. V decembri vyšlo nulté číslo Zohorských novín, ktoré vydával OÚ v Zohore.
11.-16. marca boli v našom kostole "Malé misie" za účasti kňazov zo susedných obcí - Stupavy, Lozorna, Kuchyne, Jakubova, Marianky a Malaciek. Každý deň slúžil omšu iný z kňazov a takto sa striedali aj v už spomínaných obciach.
18. apríla pri príležitosti 50. výročia smrti - popravy Dr. Jozefa Tisa, prvého slovenského prezidenta z obdobia II. svetovej vojny, konala sa spomienková sv. omša. Podobné sa konali aj v iných kostoloch Slovenska. V Nitre ju slúžil o. kardinál Ján Chryzostom Korec.
20. apríla sa uskutočnilo druhé evanjelizačné stretnutie našich veriacich - teraz poobede v kostole. V programe vystúpil detský spevácky zbor Kvapky, mládežnícka hudobno-spevácka skupina, odznela báseň P. O. Hviezdoslava "Vzkriesenie". Okrem našich domácich kňazov - p. dekana Slamku, d. p. Klimu, hosťom bol náš rodák d. p. Stanislav Sabol, ktorý v tom čase pôsobil na fare vo Veľkom Záluží pri Nitre a na tomto stretnutí mal aj príhovor.
V predvečer 1. mája boli v obci postavené 2 máje.
4. mája v Malackách sa konala okresná oslava Dňa matiek. Z našej obce bolo pozvaných 5 žien. Pani Anka Havlíková, Cilka Lacková, Margitka Štibraná, Neli Rohrerová a Ľ. Zálesňáková. Na stretnutí, ktoré vypĺňal program ĽŠU v Malackách a deti zo škôl, bola prítomná aj poslankyňa Národnej rady Slovenska, p. Marta Aibeková z HZDS.
11. mája sme oslávili Deň matiek v našom kultúrnom centre. Deti pozdravili svoje mamy a staré mamy kultúrnym programom, v ktorom vystúpili deti z MŠ, Kvapky, Vega a dychová hudba Zóhranka.
Zároveň začala predvolebná kampaň k referendu o vstupe Slovenska do NATO a voľbe prezidenta republiky občanmi.
17. mája sa konal v našej obci jarmok. Bol to skôr pokus o obnovenie starej tradície jarmokov. No boli tu iba asi 3 či 4 stánky.
25. mája bola v našom kostole birmovka. Slávnostne vyzdobený kostol privítal p. biskupa V. Filu, d. p. Flajžíka a Sabola, rádové sestry - jedna pôsobiaca v Indii a ďalšia v Bosne-Hercegovine, no a samozrejme, birmovancov. Sviatosť birmovania bola udeľovaná v poobedňajších hodinách za veľkej účasti veriacich.
V dňoch 23. a 24. mája konalo sa na Slovensku referendum. Pôvodne malo obsahovať 4 otázky. 3 z nich sa týkali vstupu Slovenska do NATO a posledná mala znieť - "Súhlasíte, aby prezidenta SR volili občania SR podľa priloženého návrhu ústavného zákona priamo?" V poslednej chvíli štvrtá otázka sa z referenda vytratila po zásahu ministra vnútra Krajčiho. Toto vyvolalo medzi časťou obyvateľstva pobúrenie a preto účasť na tomto referende bola malá.

Výsledky referenda v našej obci:

      okrsok č.     1 okrsok č. 2    Spolu:
Počet oprávnených voličov zapísaných          
v zoznamoch na hlasovanie v referende:     1.118 1.193 2.311
Počet oprávnených občanov, ktorým          
boli vydané hlasovacie lístky:     28 70 98
        t. j. 4,24%
Počet odovzdaných hlasovacích lístkov:     28 70 98
Počet platných hlasovacích lístkov:     25 66 91
Počet neplatných hlasovacích lístkov:     3 4 7
Výsledky hlasovania spolu za oba okrsky:             

1, Ste za vstup SR do NATO?
2. Ste za rozmiestnenie jadrových zbraní na úzení SR?
3. Ste za rozmiestnenie vojenských základní na území SR?

    Áno    Nie  
Otázka č. 1      51 39  
Otázka č. 2   9 64  
Otázka č. 3   14 61.  

Keďže účasť na referende v celej republike bola veľmi nízka, bolo vyhlásené za neplatné.
Na pozvanie prezidenta republiky Michala Kováča, pri príležitosti Dňa detí 2. júna, päť zohorských žiakov ZŠ bolo na prijatí v prezidentskom paláci v Bratislave. Zúčastnili sa ho: Zuzka Valovičová, Ivanka Kimličková, Maroš Dudek, Marek Hladík, Peter Lysý a sprevádzala ich p. učiteľka Jana Smutná.
21. júna nezúčastnili sme sa na rakúsko-slovenskej slávnosti letného slnovratu - púšťanie svetielok po rieke Morave. Snáď bol príčinou rozmoknutý terén po predchádzajúcom daždi. Vatru na našom brehu pripravili vodáci z Vysokej pri Morave.
25. júna pri príležitosti ukončenia školského roku bolo v kostole slávnostné "Te deum". O 18,00 hod. bola sv. omša, na ktorej ako hosť hral Pavol Varga a spievala jeho dcéra Janka. Po omši bol slávnostný koncert zohorských konzervatoristov v tomto zložení: Silvia Matlovičová - organ, Samuel Šimek - trubka, Dominika Haramiová - flauta a Soňa Urbaničová - flauta.
26. júna nás navštívila naša bývalá občianka pani Vilma Hoffer-Schwachová. Bola prvou slovenskou ženou - pilotkou. Vzácnu návštevu na Obecnom úrade prijala p. starostka Ľ. Havranová a vykonal sa slávnostný obrad zápisu a podpisu do pamätnej knihy obce. Prišli ju pozdraviť aj tí spoluobčania, s ktorými sa priatelila a poznala. Navštívila cintorín a neobišla ani p. Anku Havlíkovú. Návštevu zaznamenala aj televízia a tlač.
5. júla pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda uskutočnil sa I. ročník Cyrilo-Metodského putovania Pomoravím. Štart bol na brehu Moravy vo Vysokej pri Morave. Po príhovoroch, krátkom kultúrnom programe, ale aj pri dychovej hudbe Záhorienka, boli účastníci odštartovaní v 3 kategóriách. Vodáci po Morave, peší a bicyklisti. Tých posledných bolo najviac. Účastníci pochádzali z okolitých obcí, počnúc Malackami cez Láb, Záhorskú Ves, Stupavu, Lozorno a ďalšie. Nechýbali ani Zohorania. Bolo  nás asi 20 na bicykloch, ale prišli aj starší, ktorých do Devína doviezol autobus. Najväčšiu skupinu tvorili bicyklisti, asi do 90 dospelých, ale aj detí. Bolo postarané o občerstvenie pri štarte, na oddychovej zastávke u Vačkovej a v cieli na Devíne, kde vojaci prichystali aj guláš. Kultúrny program sa nekonal a dychová hudba "Záhorienka" vyhrávala pod veľkým stanom za ustavičného dažďa.
Počasie tomuto podujatiu neprialo. Ráno bolo polojasno, ale postupne sa začali zháňať mraky. Prvé kvapky dažďa nás pokropili pri Marcheggskej "orlici" - ako nazývame pamätník na rakúskej strane Moravy v Marcheggu. Potom pršalo čoraz viac a na Devíne už to bol dobrý lejak. Pršať neprestávalo, vodáci nedorazili, tak sme sa v daždi na bicykloch dali na cestu domov. Práve tento dážď bol začiatkom veľkej povodne, ktorú som už opísala. Bol to posledný deň, kedy sa po chodníku dalo prejsť. Potom ho zaplavila voda a vzniklo veľké jazero, ktoré trvalo až do augusta.
12. júla, aj napriek vysokej vode, konali sa vo Vysokej primície novokňaza Kováčika. Pretože bol pekný slnečný deň, veľa Zohoranov sa vybralo na omšu na bicykloch, ale išli aj autami. Ktosi poznamenal, že na tejto omši bolo viac Zohoranov, než obyvateľov Vysokej.
13. júla boli hody. Tradičné kolotoče, hodová zábava, na ihrisku futbal a pred kultúrnym centrom vyhrávala Vega. Letná pohoda, nič nenaznačovalo, že je III. stupeň povodňovej aktivity.
30. augusta v Jabloňovom sa konali I. Dni Pomoravia, ktoré organizovalo občianske združenie Inforeg Záhorie. Pôvodne mali byť v Zohore, no neboli na to vhodné podmienky. Jedným z hlavných organizátorov bol J. Hladík.
V septembri, v dňoch 21.-24. septembra bola v Zohore pani Helga Amesberger, ktorú doprevádzala tlmočníčka. Pani Helga bola z Rakúska a v našej obci robila výskum, či skôr anketu, ktorá sa týkala našich vzťahov k Rakúsku. Zaujímali ju názory občanov, chodila po dedine, navštívila Obecný úrad, Základnú školu, zastavila sa v obchodoch, hostincoch, zastavovala ľudí na ulici, zašla aj na pozvanie do domu. 24. septembra v kultúrnom centre stretla sa s niekoľkými občanmi na besede. Aj keď účasť nebola veľká, o to priateľskejšie boli rozhovory. Zaujímali ju najmä 4 otázky. Za prvé - otvorenie hraníc, ako sme to prežívali a čo sme od toho očakávali. Druhá otázka sa týkala nášho vzťahu k Rakúsku ako k susedovi, aké boli kontakty, čo máme spoločné, v čom sa líšime a čo sa môžeme navzájom od seba niečo naučiť. Tretia - aký bol náš vzťah k Európskej únii, jej rozširovaniu na východ. Štvrtá - naša spoločná budúcnosť, naše kontakty, spoločné akcie, styky. Hovorilo sa aj o malom pohraničnom styku, o otvorení prechodov cez Moravu do Rakúska.
27., 28. a 29. septembra boli jesenné hody. Počasie bolo dobré a bohatý bol aj program. Okrem tradičných kolotočov, stánkov, hodovej zábavy či diskotéky, hrali sa futbaly. V nedeľu poobede pred KC vyhrávali kapely. Detská skupina Iris a Vega a dychová hudba "Veselá muzika" zo Stupavy. Pondelok patril predovšetkým športu. Vo futbalovom predzápase hrali oproti sebe "Bufet stanica" a Šenk Kratochvíla". Stav bol 3:1 pre "Bufet". Potom nastúpili bývalí hráči Zohora proti bývalým hráčom Interu, ku ktorým sa pripojili aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky /NR SR/ Andel a Šepták, ale aj niektorí novinári. Ich vedúcim bol Rudolf Janček. Zvíťazil Inter 0:3. K tejto udalosti sa vraciam v stati - Šport.
Tlačiareň Jozefa Gerthofera vytlačila pre Obecný úrad sériu kalendárov pre r. 1998 s vyobrazením obecného úradu, alebo kostola starého, či nového. Zdá sa, že tlačiareň dobre prosperuje a je sponzorom pri rôznych podujatiach v obci.

KULTÚRA

Zmiešaný cirkevný spevácky zbor Glória usporiadal dva koncerty mimo obce. 5. januára vystúpil v kostole v Lozorne a 12. januára v kostole v Lábe.
16. januára v KC vystúpila populárna hudobná skupina Senzus. Toto a potom aj ďalšie vystúpenia boli pripravené pre natáčanie televízie. Tieto programy potom SLovenská televízia príležitostne vysielala a program mal dosť veľkú ozvenu medzi slovenskými divákmi. Do nášho kultúrneho domu sa dostal pričinením Janka Hladíka, ktorý mal účasť aj na úprave scény. V programe popri skupine Senzus, účinkovali aj ďalšie hudobné skupiny, rozprávači, imitátori, speváci. Hosťom na tomto prvom programe bol známy slovenský hokejista, neskôr tréner nášho reprezentačného mužstva, olympionik Jozef Golonka.
Podobný program s natáčaním televízie sa uskutočnil 6. apríla. Hosťom bol herec Divadla A. Bagara v Nitre Jozef Dóci. V programe účinkoval černošský spevák Ibrahim Maiga a veľmi obľúbený a populárny spevák Jožka Černý zo susednej Moravy. Medzi návštevníkmi boli aj J. Golonka a poslanec M. Andel. Tretie vystúpenie a televízne natáčanie bolo 26. júna.Tentokrát hviezdou večera bol obľúbený slovenský spevák Robo Kazík. Bolo to posledné natáčanie tohoto programu STV u nás. Ďalšie už boli z iných miest.
1. februára - vo svadobke - hornej časti nášho KC sa konal II. požiarnický fašiangový ples. Príležitostne sa zatĺkali pamätné klince do žrde za zosnulých bývalých členov požiarneho zboru. Vyhrávala hudobná skupina Valéra Ščepánka.
11. februára bol koniec fašiangov. Opäť to bol sprievod masiek cez dedinu. Začiatok bol pred KC, odkiaľ  už tradičnou trasou cez Kováčsku ulicu, k obecnému úradu, so zastávkami v obchodoch, hostincoch, u p. A. Havlíkovej a neobišli ani faru, vrátili sa do KC. Sprievod trval asi 3 hodiny, aj masiek sa naschádzalo až 26. Atmosféra bola vynikajúca aj na zábave, kde pochovali basu. Prítomná bola aj televízia. STV pripravila z celého fašiangového poobedia asi 15 minútový dokumentárny film a televízia VTV krátky záznam do večerných aktualít. Treba ešte spomenúť, že fašiangovú atmosféru podporili hudobné skupiny Vega a Country, Veselá muzika a DJ Borák, no a mnohí sponzori a nadšenci z radov občanov.
"Občianske združenie Inforeg Záhorie pre  deti". Asi takýto oficiálny názov mala akcia 14. júna venovaná deťom, pred našim KC. Program bol zostavený tak, aby deti sa mohli zúčastniť rôznych hier, súťaží a tomboly s rôznymi cenami. V stánku im ponúkali drobné keramické predmety a hračky a pritom vyhrávala skupina Vega. Toto úspešné poobedie ukončil dážď. celá akcia bola pod patronátom Inforegu Záhorie a organizátormi boli manželia Hladíkoví a Štefanovičoví.
Večer mali športovci zábavu pri príležitosti ukončenia futbalovej sezóny.
22. júna pri príležitosti ukončenia školského roku 1996/97, konala sa v KC akadémia. Po príhovore riaditeľky školy p. Tatiany Masarovičovej, v kultúrnom programe vystúpili žiaci. O akadémiu bol z radov rodiov veľký záujem.
24. júna bolo v KC vystúpenie dychovej hudby Záhorienka so spevákom Jozefom Zímom z Prahy.
10. augusta na spríjemnenie nedeľného popoludnia pred KC vyhrávala dychová hudba "Veselá muzika" zo Stupavy. Ľudia posedávali na lavičkách, alebo pri stoloch. Niektorí blízko bývajúci si priniesli stoličky z domu, či okoloidúci sa iba na chvíľu zastavili.
16. augusta v kostole bol koncert speváckeho zboru mladých "Melódia" z Považskej Bystrice.
20. septembra bola zábava MO rybárskeho zväzu.
27. septembra bola hodová zábava.
25. decembra - detský spevácky zbor Kvapky pod vedením p. Ing. M. Mackovičovej vystúpil v kostole s hrou "Vianočné pastorále". S týmto programom sa predstavili 26. decembra aj vo Vysokej pri Morave.
26. decembra bol v kostole vianočný koncert cirkevného zboru Glória. Aj na tomto vystúpení bolo veľa ľudí.
31. decembra bola "Silvesrovská zábava" a o polnoci pri vítaní nového roka sa dedina ozývala výbuchmi a výstrelmi za množstva svetiel vystrelovaných farebných rakiet.

ŠPORT

V zohorskom športovom živote bola pozornosť upriamená predovšetkým na futbal. Predsedom futbalového oddielu FC Družstevník bol Karol Sabol. Trénerom I. mužstva bol bývalý hráč Interu Bratislava Milan Hrica. Pod jeho vedením sa zohorský futbal doslova dral do popredia. Z V. ligy v sezóne 1996/97 postúpili do IV. so ziskom 54 bodov, skóre 76:24. Keďže boli úspešní, dobre hrali, získali si veľa fanúšikov, ktorí ich s veľkým nadšením sprevádzali na zápasy aj mimo obce. Po sérii výhier - bolo to 12 zápasov - prišlo 11. mája v Kráľovej pri Senci sklamanie. Remízovali 2:2. Nepomohlo ani povzbudzovanie fanúšikov s veľkým transparentom "Valcovňa Zohor" doplnené modro-bielou zástavou. Toto sa napravilo 15. júna v Kostolišti. Opäť za veľkej účasti fanúšikov, medzi ktorými nikdy nechýbala naša starostka p. Havranová, naši hráči zvíťazili 4:0 a tak si vybojovali postup do IV. ligy. O tomto zápase sa písalo aj v novinách pod titulom "Futbalové schow v Kostolišti". V článku okrem iného sa hovorilo o diváckej kulise fanúšikov s pomaľovanými tvárami, rachote bubnov, rozbušiek, pestrofarebných mávadlách a o oslave a veľkej radosti z víťazstva futbalistov a ich trénera Milana Hricu. Veľká bola aj účasť Zohoranov v Kostolišti. Hovorí sa, že ich bolo asi 500. No nielen v Kostolišti, ale aj na iných miestach býva niekedy viac Zohoranov ako domácich. A nie sú to iba muži, ale aj veľa žien a medzi nimi nechýba ani p. starostka. Treba spomenúť aj sponzorov futbalu, ale nielen toho, športu vôbec. Sú to - Obecný úrad, fy Sibamac, ASA, Agroslužba, Hoffer - nábytok a ďalší podnikatelia.
Nie iba prvé mužstvo je úspešné. Výborný je aj dorast. Zohorskí dorastenci zvíťazili vo futbalovom ročníku v I. A triede skupiny Bratislava úplne s istotou. Postúpili do III. ligy bratislavskej skupiny a prebojovali sa aj do finále Slovenského pohára v oblasti Bratislava. Vedúci družstva bol P. Štefanovič, tréneri J. Polgár a J. Masarovič. Hráči dorastenci: M. Kovár, P. Jánoš, R. Piaček, T. Hesek, R. Stroš, L. Križan, R. Šubjak, P. Kovár, A. Mackovič, J. Matlovič, P. Rybár, D. Goga, R. Ondrík, M. Rybár, R. Cabadaj, J. Vlček, P. Chvíla, M. Valovič, L. Piaček, M. Havlík.
Snažili sa aj zohorskí žiaci. Pod vedením trénera I. Doku a vedúceho V. Honza v 1. A skupine v sezóne skončili na 5. mieste.
Ešte treba doplniť mená hráčov I. mužstva: Granec, Polakovič, Valovič, Havlík, L. Filip, M. Rybár, Mifkovič, Jakab, A. Filip, Šodek, Polák, P. Rybár, Štefanovič, Biksárdsky, Piaček a Vlček.
V takejto futbalovej pohode sa niesli aj septembrové hodky. Pod patronátom našej starostky sa na ihrisku konal futbalový zápas, na ktorý Milan Hrica pozval svojich bývalých kolegov z Interu. Pozvanie prijali a prišli Jakubička, Buberník, Barmoš, Krnáč, Mráz st., Obložinský, Hrivnák, Ducký, Šajánek, Levický, poslanci NR SR Andel a Šepták, ale aj novinári Wallner, Tomášik a Mikula. Vedúcim hostí bol Rudolf Janček, tréner Jozef Čapkovič a jeho asistent Jozef Jankech. Za Zohor hrali - Polakovič, Vlček, Stipanitz, Honz, Havlík, Šodek, Piaček, Kostka, Pogač, Polgár, Dujnič, R. a J. Havranovci, Samochin, Šteffek a predseda TJ K. Sabol. Zvíťazil Inter v pomere 0:3. Najstarším hráčom na ihrisku bol JUDr. Titus Buberník - 62 ročný.
Zohorský šport nie je iba futbal. Výborný je aj tenis. Tento rok bol doteraz najúspešnejší. A mužstvo mužov sa prebojovalo do II. Slovenskej ligy. O tieto úspechy sa zaslúžili nielen hráči, ale aj funkcionári, ktorí po celých 10 rokov poctivo pracovali pre zohorský tenis bez nároku na odmenu.
Tenisový klub Zohor má v súťažiach organizovaných Slovenským tenisovým zväzom tri družstvá dospelých. Mal 60 členov, z toho 18 registrovaných hráčov a 20 detí, dvoch trénerov II. triedy, piatich III. triedy a 7 rozhodcov III. triedy.

VÝSTAVBA A SLUŽBY

Po kanalizácii časti obce ulice Sadová, Záhradná, Na dieloch, Hviezdoslavova a Kvetná zostali v dezolátnom stave. Opravená bola iba jedna z nich - Kvetná. Ostatné čakajú na opravu a vzbudzujú hrôzu najmä u automobilistov. Nakoľko nie je ešte ani čistička odpadových vôd, ani kanalizácia spomínaných ulíc sa nemôže použiť.
Zato stred obce sa premenil na stavenisko. Firma Sibamac, a. s. začala s výstavbou 97 bytov v troch bytových súboroch. Výstavba má byť ukončená v r. 1998.
Služby ako aj obchodná sieť sa v obci stále menia. Niektoré predajne zanikajú, ďalšie sa otvárajú.
Tak v areáli strediska Jednoty SD /za rampami/ pôsobia nasledovné firmy:
Firma TITTL, v. o . č. zaoberajúca sa klimatizačnou a chladiarenskou technikou, opravou motorových vozidiel.
Sahnebohm - veľkoobchod jogurtov, pudingov a syrov.
Papier JV plast - výroba potravinárskej PE fólie na rôzne výrobky a ich predaj.
Centrepack, s. r. o. - skladovanie obalového materiálu.
Gastroimex, s. r. o. - sklad mäsových výrobkov a polotovarov.
AJM, s. r. o. - skladovanie kancelárskych stoličiek a konferenčného nábytku.

ZDRAVOTNÍCTVO

V obci aj naďalej pôsobia tri ambulancie. Detská s MUDr. Jenisovou, všeobecná s MUDr. Grancovou a zubná, u aj s bytom na Kvetnej ulici s MUDr. Veselou. Lekáreň "Encián" je skúkromná.
Členovia MO Slovenského červeného kríža niekoľkokrát v roku organizujú odbery krvi od bezplatných darcov.

ŠKOLSTVO

V obci aj naďalej sú 3 školské zariadenia. Materská škola, Základná škola a Osobitná škola. V ich vedení sa nič nezmenilo. Zostal aj počet tried.
Základná škola mala v tomto školskom roku 304 žiakov a do prvého ročníka zapísali 47 detí. Škola sa orientovala na projekt "Zdravá škola" a žiaci sa aj naďalej zapájali do súťaží či už umelecko-výtvarných, športových alebo náučných.
Mimoriadnou udalosťou bolo už spomenuté pozvanie piatich žiakov k prezidentovi republiky Michalovi Kováčovi. Boli to: Zuzana Valovičová, Ivana Kimličková, Marek Hladík, Peter Lysý a Marián Dudek. Sprevádzala ich p. uč. Jana Smutná.

NEHODY A KRIMINALITA

15. mája ráno, na ceste medzi Zohorom a Lozornom pod podjazdom, našli zhorené osobné auto s človekom, ktorý mal zviazané ruky.
10. októbra, náš občan Pavol Kača v podnapitom stave a bez vodičského preukazu viedol osobné vozidlo zn. Trabant, nezvládol riadenie, vybehol s autom na chodník. Po chodníku išla práve s kočíkom, v ktorom bolo 5-mesačné dieťa, pani Hilda Michalovych. Autom vrazil do nich. Dieťa zostalo mŕtve a jeho matka sa zo zranení liečila v nemocnici. P. Kača z miesta ušiel a dlho sa skrýval mimo našej obce.
25. apríla bola v novinách uverejnená správa kriminálnej polície, ktorá ešte stále pátra po nezvestnom našom občanovi Ing. Jánovi Ščasnom, nar. 28. júna 1943 v Zohore. Nezvestný je od 27. augusta 1994, kedy odišiel z domu "na pivo" a viac sa nevrátil.
31. decembra pred polnocou vznikol požiar v byte nášho občana Ruda Ulehlu, ktorý je známy pod menom Koro. Oheň bol včas uhasený, bez tragických následkov.

POHYB OBYVATEĽSTVA

Stav obyvateľstva k 1. januáru 1998 v našej obci bol nasledovný:

narodených bolo      38
zomrelo   43
prihlásených   44
odhlásených   35.

Počet všetkých obyvateľov obce bol 2.986.

DODATOK - A. BRUNOVSKÝ

20. januára večer, oznámil Slovenský rozhlas aj televízia, že v ranných hodinách zomrel v nemocnici náš rodák, popredný slovenský výtvarný umelec - grafik, ilustrátor a maliar, "Posol Slovenska", Albín Brunovský vo veku nedožitých 62 rokov. Narodil sa 25. decembra 1935 v Zohore. Matka karolína rod. Rybárová bola Zohoranka, otec František pochádzal z Modry. Mal mladšiu sestru Marcelu a brata Daniela.
Do prvej triedy začal chodiť do Rímsko-katolíckej ľudovej školy v Zohore. Vždy mal veľa kamarátov najmä z dediny, pretože rád chodil k starej mame, ktorá bývala na Dolnej ulici, vedľa hostinca U Vendelína. Po skončení základného vzdelania chcel pokračovať v štúdiu na Strednej priemyselnej škole strojníckej. V tom mu zabránio vtedajšie vedenie obce - z kádrových dôvodov - nemal robotnícky pôvod. Doporučili mu iba Strednú školu umeleckého priemyslu. Pri jednej besede so žiakmi povedal, že to bolo za trest. Tento trest bol vďaka Bohu osožný nielen pre neho, ale pre celé Slovensko. Ešte ako študent umeleckej priemyslovky kamarátil sa s Lackom Hančokom. Pretože L. Hančok bol členom ochotníckeho divadla, pri nacvičovaní hry J. Záborského "Najdúch", chýbali herci, presvedčil Albína, aby si s nami zahral. Dostal úlohu maďarského zemana - a tak sa stal aj hercom. Oženil sa hneď po maturite so svojou spolužiačkou Klárou.
V štúdiách pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení grafiky u vynikajúceho profesora, grafika Vincenta Hložníka. Po skončení štúdia na vysokej škole bol od r. 1966 asistentom a od r. 1970 docentom VŠVU v Bratislave. V r. 1981 ho vymenovali za profesora. Od r. 1990 až do smrti pôsobil ako umelec v slobodnom povolaní. Jeho tvorba - to bola voľná grafika, maľba, knižná ilustrácia, plagáty, návrhy poštových známok a bankovek a aj scénografia.
A. Brunovský patril k popredným slovenským výtvarníkom, ktorý sa svojim dielom presadil aj vo svete. Získal množstvo ocenení a vyznamenaní doma aj vo svete. Nám je blízky cez jeho prekrásne ilustrácie detských kníh, no a niekoľko rokov sme platili bankovkami vytlačenými podľa jeho návrhu. Medzi jeho posledné diela patrí kolekcia obrazov umiestnená vo vstupnej hale novej budovy Národnej rady Slovenskej republiky.
Nám v Zohore ako dedičstvo zostal krásny obraz "Bohyňa Záhoria". Ďalší obraz sv. Michala, ktorý mal byť umiestnený v našom kostole, už nenamaľoval. Čestný občan Zohora zomrel. Rozlúčka s ním sa konala v bratislavskom krematóriu. Prišlo sa s ním rozlúčiť veľa priateľov, umelcov a známych, ale aj veľa Zohoranov. Na pohrebe boli aj vysokí štátni predstavitelia - predseda Národnej rady SR Ivan Gašparovič, jej podpredseda Augustín Marián Húska, minister kultúry SR Ivan Hudec.
Slovenské výtvarné umenie stratilo veľkého umelca.

Rok 1998

Keď sa minulý rok pri povodniach hovorilo o storočnej vode, nikto netušil, akú tragickú pohromu prinesie voda na východnom Slovensku v okresoch Sabinov a Levoča. Po silnom daždi s krúpami a prietrži mračien, prívalová voda v obce Jarovnica zmietla rómsku osadu aj s časťou jej obyvateľov. Zahynulo 44 osôb, z veľkej časti to boli deti. Voda brala všetko, čo jej prišlo do cesty - domy, mosty, cesty, úrodu. Postihnutých bolo 32 dedín.
Správy o horúčavách, požiaroch, suchu a záplavách prichádzali z celého sveta. Záplavy v Kórey a Číne si iba v Číne vyžiadali viac ako 2.000 obetí, na ostrove Nová Guinea - Papua pri Austrálii, 10 m vysoká a 27 km dlhá prílivová vlna zmietla do mora dediny na pobreží aj s ich obyvateľmi. Požiare zúrili v Grécku, Juhoslávii, na Sibíri horela tajga, horúčavy postihli Indiu a Cyprus a na Kube bolo veľké sucho.
Neboli len prírodné katastrofy, ale opäť sa ozvala Juhoslávia. Nepokoje v Kosove, ktoré skončili vojnou medzi Srbmi a Kosovcami, ktorí žiadali autonómiu.
V Rusku, v Petrohrade, 17. júla slávnostne pochovali v hrobke v Petropavlovskej pevnosti ostatky posledného ruského cára Mikuláša a cárskej rodiny, ktorých počas revolúcie zavraždili boľševici. Na pohrebe bol prítomný aj Boris Jeľcin.
U nás sa volilo. Predvolebná kampaň bola vedená pod heslom o potrebe zmeny vlády. Najaktívnejší v tejto kampani bol Mikuláš Dzurinda, ktorý prebicykloval takmer celé Slovensko.
Volil sa niekoľkokrát aj prezident. No ani jeden z kandidátov neprešiel. Tak sme boli bez prezidenta, pretože Michalovi Kováčovi volebné obdobie v marci skončilo.
Pre nás v Zohore najvýznamnejšou udalosťou bola 100-ročnica nášho kostola. Pri tejto príležitosti bola v kostole inštalovaná pamätná doska nášmu významnému rodákovi Dr. Petrovi Jozefovi Esterlemu OFM. Pozornosť upútalo aj 110. výročie hudobného života v Zohore.

POČASIE

Takmer celý január bol bez mrazu. Denné teploty sa pohybovali od +6 až do +13 stupňov C. Trocha zapršalo, trochu zasnežilo, ale všetko bez mrazu. Mrznúť začalo 25. januára -6 stupňov C, na druhý deň -9 stupňov C, až 1. februára  bolo -15 stupňov C. Dni boli jasné a mrazy pomaly slabli a začalo oteplovanie tak, že 16. februára bolo už +16 stupňov C. Teploty do +16 stupňov C trvali do konca mesiaca.
V marci sa ochladilo. Od 10. asi do 13. mrzlo od -1 do - 6 stupňov C so snehovými preháňkami. Ďalšie dni boli slabšie mrazy nad ránom do -4 stupňa C, cez deň +7 až +14 stupňov C pri občasnom daždi alebo snežení. Posledné marcové dni mali až +18 stupňov C.
1. apríla bolo +22 stupňov C. Ďalšie dni boli chladnejšie od +14 do +17 stupňov C. Bolo veterno, občas dážď, 12.-ho búrka s krúpami. Posledné aprílové dni sa oteplilo, 28.-ho bolo +24 stupňov C.
Prvé dni v máji boli  teplé od +20 do +27 stupňov C. 24. mája sa ochladilo na +14 stupňov C. Potom sa opäť oteplovalo až do +28 stupňov C. Občas v noci zapršalo.
1. jún prišiel s lejakom a ochladením, ale ďalšie dni boli teplé a až horúce. 5. až 7. mája teploty dosahovali +32 až +34 stupňov C. V noci do +24 C. 12.-ho sa začalo ochladzovať tak, že 14.-ho bolo iba +10 stupňov C. Dni boli daždivé. Posledné dni v mesiaci opäť bolo +30 stupňov C.
Prvé júlové dni sa ochladilo a občas zapršalo. Silné a krátke lejaky, pri denných teplotách +20 až +28 stupňov C trvali od 5. júla do 16. júla. Opäť stúpanie teploty. 20.-ho bolo už +34 stupňov C. Takéto teplé boli aj ďalšie 3 dní. Po slabšom ochladení prišla búrka s lejakom. Do konca mesiaca bolo polojasno s občasným dažďom, teploty od +20 do +25 stupňov C.
1. august mal teplotu +27 stupňov C, v noci prišla silná búrka, po nej sa oteplilo na +34 stupňov C a ďalšiu noc na + 20 stupňov C. Až do 18.-ho boli teploty vyše +30 až +34 stupňov C. Po 19.-tom nastalo slabé ochladenie. Až na konci mesiaca bolo iba +19 stupňov C.
September bol daždivý a chladný. Teploty boli v rozpätí od +17 do +23 stupňov C. Takýto bol aj október. Dážď, polojasno a opäť dážď. Pekne bolo v dňoch 19.-20.-ho +20 stupňov C. Ostatok mesiaca bol chladný do +13 stupňov C.
1. november bol daždivý, večer silný vietor. 3.-ho sa oteplilo na +15 stupňnov C. Až 12.-ho bol slabý prímrazok. Zostali jesenné práce, do rozmoknutého poľa sa nedalo ísť ani orať ani siať. 20.-ho bol ráno mráz -5 stupňov C a cez deň slabo snežilo. Do konca mesiaca boli mrazy ráno od -3 do -8 stupňov C, pritom raz zasnežilo.
Začiatok decembra mal asi -3 stupne C. 4. decembra napadlo asi 10 cm snehu. 11.-ho bolo -16 stupňov C. 13.-ho poľadovica, cesty samý ľad. Potom bol odmäk, ale 20.-ho opäť mrzlo - 4 stupňov C. Mrzlo až do konca mesiaca, ale bez snehu.

VEREJNÝ ŽIVOT

1. január bol 5. výročím vzniku Slovenskej republiky. S novoročným príhovorom a blahoželaním občanom v miestnom rozhlase vystúpila p. starostka.
13. januára v kultúrnom centre bolo stretnutie s poslancom NR SR, predsedom strany Združenie robotníkov Slovenska, Jánom Luptákom. Na besedu s ním prišlo asi 100 občanov.
23. februára sa konala výročná schôdza MO Jednoty dôchodcov Slovenska. Zároveň prebiehala aj výstava ručných prác členiek Klubu dôchodcov.
5. marca bol v obci pristavený autobus, ktorý odviezol priaznivcov HZDS na míting s Vl. Mečiarom a ďalšími predstaviteľmi, ktorý sa konal v bratislavskej hale Na pasienkoch. Na podobné mítingy sa išlo aj 11. júna a 20. septembra. Podobne viezol autobus našich občanov 27. marca do Malaciek, kam na besedu s občanmi opäť prišiel predseda Slovenskej vlády Vladimír Mečiar.
Pre zábavnú reláciu v televízii si v tento deň niektorých našich občanov vybrali pracovníci televízie Markíza. Skrytou kamerou v hostinci "U Vendelína" zinscenovali akýsi "mliečny deň". Návštevníkom tohoto hostinca ponúkali iba mlieko. Teda žiadne pivo, ani víno, ani iný alkohol. Vraj dostali taký príkaz, že iba pohár mlieka. Niektorí návštevníci to celom v pohode prijali. No boli aj takí, čo buchli päsťou a k tomu pridali pár šťavnatých slov, ktoré v tejto relácii radšej vynechali. Jednoducho - vypadol zvuk. Relácia sa objavila na obrazovkách v máji a dobre sme sa pri nej zabavili.
30. mája sa naši mladí požiarnici zúčastnili na požiarnickom cvičení v rakúskom Bergu. Umiestnili sa na 3. mieste.
31. mája oslávili deti našej obce svoj sviatok - Deň detí v miestnej cukrárni. Na dvore vyhrávala Vega, pripravené boli rôzne hry a súťaže. Odmeny - sladkosti a drobné predmety - pripravili naši sponzori.
V prvej polovici júna v Bratislave prebiehali dni pod názvom "Západoslovenský a Bratislavský kraj sa predstavuje". Nás sa dotýkala časť "Záhorie a vinárska oblasť Modra". V budove Únie slov. žien na Štefánikovej ulici Zohor prezentoval Ferko Hubek svojimi keramickými výrobkami. Napr. Láb vystavoval kroje.
15. júna bol sviatok Božieho tela. Bolo veľmi zlé počasie. Studeno - iba +8 stupňov C a dážď. V daždi sa stavali aj oltáre a slabo pršalo aj počas procesie.
V dňoch 20. a 21. júna bol na rieke Morave "Sviatok letného slnovratu" a v Marcheggu aj "Deň bocianov". Na tieto dni bol urobený aj prechod - pontónový most cez Moravu. Na rakúskej strane sa program sústredil do zámockého parku. Tu na pódiu vystupovali rôzne súbory, školské deti. Z našich to bola hudobná skupina Vega a dychová hudba Záhorienka. Množstvo stánkov ponúkalo občerstvenie, ale aj rôzne propagačné materiály ekologického zamerania. Na našej strane prevládali stánky s občerstvením a vozy s konským záprahom, ktoré poriadali prehliadkové jazdy pre záujemcov. Večer to boli tradičné plávajúce svetielka a vatry.
Na slávnostnom ukončení školského roka v kostole vystúpili Kvapky.
V kultúrnom centre 27. júna mali žiaci končiaci školskú dochádzku na našej základnej škole večer zábavu "Venček".
4. júla sa uskutočnil II. ročník Cyrilometodského putovania popri rieke Morave. Štart bol vo Vysokej pri Morave a cieľ na Devíne. Opäť boli 3 kategórie - peší, vodáci a cyklisti. Na Devíne bolo prichystané občerstvenie a bohatý kultúrny program. Tentokrát prialo aj počasie.
11. a 12. júla boli hody. Opäť kolotoče, diskotéka a futbal. Pred cukrárňou vyhrávala Vega. Večerná diskotéka bola obohatená o živého vyzdobeného kohúta, ktorého doniesli do sály nadšení futbaloví fanúšikovia od radosti, že Francúzsko sa stalo svetovým majstrom vo futbale.
28. júla sa konala slávnostná svätá omša pri príležitosti 60. výročia vysvätenia za kňaza Dr. Jána Rybára, nášho bývalého kňaza.
Začiatkom augusta prebiehala podpisová akcia z iniciatívy HZDS o vypísaní referenda o neprivatizácii niektorých energetických a plynárenských podnikov.
2. augusta, v nedeľu, asi o 17,00 hod. v rámci predvolebnej kampane zastavil sa v našej obci Mikuláš Dzurinda, B. Orava a ďalší, ktorí na bicykloch prechádzali po Slovensku. Pelotón, asi 20 cyklistov, prišlo od Lábu na parkovisko pri štadóne, kde vyhrávala kapela a bola pojazdná tribúna s veľkým nafúknutým balónom SDK. Zišlo sa tu asi do 100 občanov, veľa detí. M. Dzurinda sa prihovoril k prítomným, oslovili aj mladých. Z radov občanov bolo aj niekoľko dotazov. Na občerstvenie sa zastavili v cukrárni. Na parkovisku najlepšie obišli deti. Ponúkali im cukríky, malinovku, čiapky a rôzny propagačný materiál.
21. augusta na niekoľko dní k nám prišlo na pozvanie zohorských požiarnikov 13 mladých požiarnikov z nemeckého Hannoveru, Limmeru. Hosťom pripravili bohatý program. Okrem prijatia u starostky obce zúčastnili sa súťaže požiarnických družstiev v Šenkviciach. Navštívili Bratislavu, Malacky, Stupavu, jaskyňu Driny, uskutoočnili spoločný splav rieky Moravy zo Suchohradu do Vysokej.
V septembri pokračovala predvolebná kampaň.
4. septembra prišli zástupcovia Slovenskej národnej strany, Skupinu viedol Ing. Ondrejko. Prišlo málo ľudí, stretnutie bolo krátke.
20. septembra v kultúrnom centre malo stretnutie HZDS. Prišli kandidáti Jozef Brhel, Doc. Ing. Zdenek Žídek, CSc., sprevádzali ich predsed. OÚ v Malackách p. Hrúzová, novinárka Večeríková a p. Dulanský.
Na stretnutie prišlo asi 120 občanov. Beseda bola bohatá. Účastníci dostali tričná s nápisom HZDS, rôzne drobné predmety a pohostenie.
Výsledky volieb do Národnej rady SR v dňoch 25. a 26. septembra v našej obci:

Zapísaných voličov:     2.337
Počet voličov, ktorým boli odovzdané obálky:        1.935
Počet odovzdaných obálok:     1.932
Počet platných hlasov:     1.923.

V obci sa volilo v dvoch okrskoch a hlasovací listok sa vkladal do obálky, ktorá bola označená špeciálnou pečiatkou.

Umiestnenie - poradie:     Počet hlasov:
1. SDK - Slovenská demokratická koalícia     842
2. HZDS - Hnutie za demokratické Slovensko        446
3. SDĽ - Slovenská demokratická ľavica     217
4. SNS - Slovenská národná strana     205
5. SOP - Strana občianskeho porozumenia     121
6. KSS - Komunistická strana Slovenska     27
7. ZRS - Združenie robotníkov Slovenska     21
8. Naše Slovensko     14
9. SMK - Strana maďarskej koalície     8
10. Nezávislá iniciatíva     6
Ostatné strany spolu     16.

Celkom sa volieb na Slovensku zúčastnilo 17 politických strán a hnutí.
Na celom Slovensku najviac percent získalo HZDS - 27%, SDK - 26,33%, SDĽ - 14,66%, SMK - 9,12%, SNS - 9,07%, SOP - 8,01% a tieto strany utvorili nový slovenský parlament.
Referendum o neprivatizácii strategických podnikov, ktoré prebiehalo paralalne s voľbami do parlamentu, pre nedostatočnú účasť voličov bolo vyhlásené za neplatné.
Na deň 26. septembra mali pripadnúť zohorské jesenné hody. Keďže tohoročné boli mimoriadne tým, že na toto obdobie pripadlo 100. výročie vysvätenia nášho kostola sv. Margity, po dohode p. dekana a občanov boli preložené na 4. októbra.
Oslavy tejto 100-ročnice začali už 20. septembra o 15,00 hod. v kostole. Na tento deň bola pripravená prednáška o histórii farnosti a kostola, ktorú predniesol Dr. Ivan Mrva z Historického ústavu SAV. Poobedie doplnili spevy - schóla zo seminára.
27. septembra poobede bol v kostole slávnostný koncert speváckeho zboru Glória, ktorý sa mimoriadne vydaril. Pred koncertom prebehlo odhalenie obrazu sv. Michala, ktorý pre kostol namaľoval výtvarník Ján Hladík. Pôvodne namaľovať takýto obraz sa chystal majster Albín Brunovský, no prekazila mu to smrť. Na koncerte medzi hosťami boli aj hostia z Rakúska.
V dňoch 28. septembra až 2. októbra prebiehala v kostole pri večernej sv. omši duchovná obnova, ktorú viedol kňaz - jezuita MUDr. Aurel Štefko. Spoluúčinkovali zbory Glória, Kvapky, mládežníci a sólisti.
Hlavný deň slávnosti bol v sobotu, 3. októbra poobede. Vzácnym hosťom bol p. biskup Vladimír Filo. O 15,00 hod. pohol sa slávnostný sprievod s o. biskupom z fary do kostola. Sprievod tvorilo veľa miništrantov, niekoľko bohoslovcov, kňazi z okolia, krojovaná skupina mladých ľudí a detí, požiarnici v slávnostných rovnošatách so zástavou a veľa našich občanov. Treba spomenúť, že prišli mnohí, aj tí, ktorí už bývajú mimo Zohora, ale aj tí, ktorí žijú v ďalekej cudzine v Amerike. /Manželia Schwachovci, Betka Kimličková, Ing. Karol Valovič./. Sprievod sa zastavil pri kostole, kde bola zasadená a p. biskupom posvätená pamätná lipka. Vo vchode kostola bola odhalená pamätná doska nášmu slávnemu rodákovi Dr. P. Petrovi Jozefovi Esterlemu, profesorovi a prvému riaditeľovi františkánskeho gymnázia v Malackách a profesorovi františkánskej teológie v Bratislave a Žiline. Nasledovala slávnostná sv. omša s požehnaním kostola. Spieval spevácky zbor Glória. Slávnosť trochu narušil výpadok elektrického prúdu na začiatku slávnostnej sv. omše. Kostol bol doslova preplnený. Veď málokto chcel prísť o takú vzácnu príležitosť.
Program pokračoval slávnostnou večerou v novootvorenej reštaurácii U Šulaja. Po večeri bol komorný koncert našich konzervatoristov, pesničkami speváckeho zboru Glória a prezentáciou knihy p. Anky Havlíkovej "Zápisky z minulosti obce Zohor". O knihu bol veľký záujem, no škoda, že bolo z nej k dispozícii iba málo exemplárov. Záznam z tejto slávnosti  vysielala aj Slovenská televízia.
Keďže boli hody, program pokračoval v nedeľu. Na sv. omši spieval spevácky zbor z Vysokej pri Morave.
O 16,00 hod. bol kultúrny program v kultúrnom centre. Niesol sa v duchu folklóru a hudby. Detská folklórna skupina pripravila pod vedením p. uč. Didákovej pásmo "Leto miué" - zvyky z Kvetnej nedele. Dospelí folkloristi zatancovali staré tance a predviedli "Čepčenie nevesty". Veľký podiel na tejto folklórnej časti má p. Anka Havlíková, ktorá sa snaží udržať ešte tých niekoľko zohorských krojov v takom stave, aby pri výnimočných udalostiach boli funkčné. Druhú časť programu vyplnila hudobná skupina Vega a dychová hudba Zóhranka. Bol to skutočne pekný a hodnotný program.
Pondelok - 5. október - hodky boli venované futbalu. Opäť prišli bývalí Interisti, aby s našimi futbalistami odhorali zápas. Za inter hrali - J. Šajánek, L. Hudec, M. Novotný, R. Ducký, M. Levický, A. Obložinský, E. Kopča, J. Barmoš, P. Mráz, M. Mentel a M. Krupčík.
V decembri prišiel Mikuláš. 2. decembra so sladkosťami do kostola, 4. decembra s darčekmi do školy.
18. a 19. decembra sme opäť volili. Prebiehali komunálne voľby. Obec bola rozdelená do dvoch volebných obvodov.

1. volebný obvod - časť obce od nám. Mládeže k dolnému koncu - boli navrhnutí kandidáti:
1. Renáta Duffeková Ing., 31 r., HZDS
2. Rudolf Šurica, 36 r., Naše Slovensko
3. Jozef Fumač, 48 r., HZDS
4. Štefánia Gerthoferová, 41 r., HZDS
5. Viera Gréliková, 35 r., HZDS
6. František Hubek, 35 r., nezáviský kandidát NEKA
7. Karol Lacko, 52 r., KDS-SDSS-SDĽ-SOP
8. Ján Mallík Ing., 54 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
9. František Nerád Ing., 44 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
10. Valentín Partl, 45 r., KDH-SDSS-SDŠ-SOP
11. Stanislav Polakovič Ing., 50 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
12. Terézia Strošová, 58 r., HZDS
13. Anna Ščasná Ing., 52 r. KDH-SDSS-SDĽ-SOP
14. Jozef Ščasný, 49 r., HZDS
15. Karol Šteffek, 51 r., HZDS
16. Marcel Šteffek, 61 r. HZDS
17. František Vachálek Ing., 55 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
18. Andrej Valent, 35 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
19. Dušan Valovič, 24 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP.
V tomto obvode z uvedených kandidátov mohlo byť zvolených 9.

2. volebný obvod - časť obce k stanici - boli navrhnutí kandidáti:
1. František Bertovič, 50 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
2. Jozef Brezanský PhDr., 56 r., HZDS
3. František Fumač, 49 r. HZDS
4. Ladislav Fóra, 47 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
5. Gomáš Fóra Mgr., 23 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
6. Jozef Gerthofer, 46 r., nezáviský kandidát
7. Alojz Kimlička, 38 r., HZDS
8. Vladislav Kimlička Ing., 38 r., nezávislý kandidát
9. František Kluka Ing., 34 r., nezáviský kandidát
10. marián Kubala, 49 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
11. Tomáš Mackovič, 54 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
12. Milada Mackovičová, 42 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
13. Emil Malý, 54 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
14. Eva Matlovičová Ing., 39 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
15. Vladimír Mifkovič, 49 r., HZDS
16. Margita Mifkovičová, 45 r., HZDS
17. Kornélia Rohrerová Mgr., 55 r., HZDS
18. Vladimír Struhár Ing. 37 r., nezávislý kandidát
19. Tibor Špalek Ing., 32 r., HZDS
20. Milan Vachálek, 50 r., HZDS
21. Benjamín Valent, 47 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
22. František Valovič, 43 r., KDH-SDSS-SDĽ-SOP
23. Martin Zálesňák, 26 r., nezáviský kandidát. 

Na funkciu starostu boli kandidáti:
1. Ľubica Havranová, 44 r., nezávislá kandidátka
2. Vladimír Sloboda, 52 r., nezávislý kandidát.

Výsledky volieb:

Za starostku obce bola zvolená opäť Ľubica Havranová, nezávislá kandidátka.
Vladimír Sloboda, nezávislý kandidát, bol druhý.

Za poslancov boli zvolení:
1. obvod:
Ing. Renáta Duffeková, HZDS
František Hubek, nezávislý kandidát
Karol Lacko, KDH-SDSS-SDĽ-SOP
Ing. František Nerád, KDH-SDSS-SDĽ-SOP
Valentín Partl, KDH-SDSS-SDĽ-SOP
Ing. Stanislav Polakovič, KDH-SDSS-SDĽ-SOP
Karol Šteffek, HZDS
Andrej Valent, KDH-SDSS-SDĽ-SOP
Dušan Valovič, KDH-SDSS-SDĽ-SOP.

2. obvod:
František Bertovič, KDH-SDSS-SDĽ-SOP
František Fumač, HZDS
Mgr. Tomáš Fóra, KDH-SDSS-SDĽ-SOP
Jozef Gerthofer, nezávislý kandidát
Ing. Vladislav Kimlička, nezávislý kandidát
Ing. František Kluka, nezávislý kandidát
Vladimír Mifkovič, HZDS
Mgr. Kornélia Rohrerová, HZDS
Ing. Vladimír Struhár, nezávislý kandidát
Martin Zálesňák, nezávislý kandidát.

KULTÚRA

4. januára spevácky zbor Glória mal koncert v Lozorne a Jablonovom. Na pozvanie starostu obce p. Kotesa v Jablonovom pripravili zboru posedenie na Obecnom úrade. 22. februára spievali v kostole v Jakubove.
24. januára bola zábava pre rodičov žiakov našej základnej školy.
14. februára bola požiarnicka zábava v hostinci "U Kratochvíla".
17. februára naši dôchodcovia boli v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave na predstavení "Višňový sad".
21. februára spevácky zbor Glória uskutočnil zájazd do Mikulova a Valtíc. Po prehliadke Mikulova večer skončil v pivnici pri cimbalovej muzike a dobrom víne vo Valticiach. Odznela aj prednáška profesora vinárskej školy o pestovaní vína v tejto oblasti spojená s ochutnávkou vín.
23. februára Slovenská televízia zaradila do programu 15-minútový film o fašiangoch v našej obci. Okrem sprievodu masiek vo filme vystúpili aj p. Mária Fórová, ktorá predvádzala praženie šišiek a p. Anka Havlíková hovorila o fašiangových zvykoch.
24. februára tradičný fašiangový sprievod masiek cez dedinu. Zakončenie bolo na zábave s pochovávaním basy.
13. apríla bola veľkonočná zábava.
27. júna žiaci, ktorí končili školskú dochádzku na ZŠ, mali zábavu "Venček".
24. júna v televíznej relácii, ktorú vysiela Markíza, nazvanej "Slávici na ulici", úplnou víťazkou vo finále sa stala naša občianka, učiteľka Nela Rohrerová. Za víťazstvo získala zájazd na Kanárske ostrovy.
11. júna bola hodová diskotéka.
2. august bol v hudobnom živote našej obce veľkým sviatkom. V tomto roku zohorská dychovka si pripomenula 110. výročie založenia. Prvú dychovú hudbu v našej obci založil r. 1888 vtedajší učiteľ Gažo. Jej najstaršia fotografia sa zachovala z r. 1910 a podľa nej ju tvorili desiati hudobníci. V roku 1925 vedenie dychovky prevzal Blažej Rybár a bol jej kapelníkom 40 rokov. Počas tejto činnosti vychoval veľa mladých hráčov. Dvaja najnadanejší, Peter Jurkovič a Jozef Ščepánek ako vojaci základnej vojenskej služby boli členmi Posádkovej hudby v Bratislave.
Jozef Ščepánek po príchode do civilu utvoril vlastnú dychovku. Tak pôsobili v obci 2 kapely.
V r. 1943 začal Blažej Rybár učiť novú dychovku - mladých. V päťdesiatich rokoch sa dychovka načas odmlčala, lebo sa začali presadzovať univerzálne kapely, ktoré okrem valčíka a polky hrali aj iné tanečné skladby. V r. 1958 sa utvorila kapela bratov Ščepánkovcov, ktorá s malými zmenami pôsobí dodnes.
V osemdesiatich rokoch začala v Zohore hrať skupina "Satani", neskôr "Biela ruža". Z mladších je to hudobná skupina "A TYP", skupina "Country" a najmladšie "Vega" a "Iris" - detské kapely.
Vrátim sa k dychovke. V r. 1979 Alojz Križan, jeden z členov "mladej kapely" Blažeja Rybára, získal staršie hudobné nástroje a tak pod jeho vedením začala v Zohore opäť pôsobiť dychová hudba. Túto snahu podporil vtedajší starosta obce V. Sloboda, ktorý nechal pre dychovku zakúpiť nové nástroje a oblečenie. V tejto dychovke hrali najstarší hudobníci až po školákov. Pri niektorých vystúpeniach účinkovali aj speváčky - Milka Štefanovičová, Jana Valovičová, Anna Gréliková, Eva Krajčíkov, Oľga Hladíková a o niekoľko rokov neskôr Martina Šimeková.
Dychovka dostala názov "Zóhranka" a po Alojzovi Križanovi sa vystriedali ďalší kapelníci: Vendel Fumač, Tomáš Dudek, Peter Blažíček p. Melich, František Haramia a Ľudovít Ščasný, ktorý okrem toho, že je bubeníkom, stará sa o všetky organizačné veci. Veľa pre kapelu urobil jeden z jej posledných kapelníkov p. Vladimír Jurčo. V súčasnosti sa stal kapelníkom p. Michal Ščepánek, ktorý veľa rokov bol členom Slovenskej filharmónie. Bol to práve on, ktorý venoval veľa času tomu, aby zozbieral všetky dostupné materiály o hudobnom živote v našej obci a pri príležitosti 110. výročia založenia dychovej hudby v Zohore vydal bulletin, z ktorého som aj ja teraz čerpala.
Oslava tohoto výročia začala v kostole slávnostnou sv. omšou za živých i mŕtvych muzikantov. Na omši hrala dychovka.
Poobedie pred kultúrnym centrom opäť vyplnila hudba, aby potom večer pokračovala dychovým koncertom. Našich jubilantov prišli pozdraviť a spolu s nimi vystúpiť kapela "Veselá muzika" zo Stupavy a známa "Záhorienka", zložená z hudobníkov z blízkych záhorských obcí. Pekným príspevkom večera bolo vystúpenie ľudového rozprávača p. Barabáša, ktorý niekoľko rokov z detstva prežil v Zohore a teraz prišiel i so synom z Banskej Bystrice. Bola to skutočne krásna oslava tohoto výročia, o úroveň ktorého sa postarali nielen oslávenci a účinkujúci, ale aj hlavný organizátor Michal Ščepánek spolu s Ludvikom Ščasným. Celé toto dopĺňala výstavka fotografií z hudobného života obce.
21. augusta v kostole spievali mládežnícke zbory.
20. septembra v kostole bola prednáška Dr. Ivana Mrvu a koncert bohoslovcov.
27. septembra v kostole konal sa koncert speváckeho zboru Glória pri príležitosti 100. výročia kostola spojené s odhalením obrazu sv. Michala. Obraz namaľoval Ján Hladík.
24. októbra v kultúrnom centre bolo stretnutie dôchodcov. V kultúrnom programe vystúpil bratislavský detský folklórny súbor "Lúčka", ktorý vedie naša rodáčka E. Šalátová-Uchálová. V druhej časti predviedol zohorské fašiangové zvyky. Do tanca a k dobrej nálade vyhrávala stupavská "Veselá muzika" a to všetko bolo doplnené občerstvením.
28. novembra mali požiarnici "Katarínsku zábavu".
25. decembra v kostole vystúpili deti s Vianočnou hrou s hudbou a spevom. Na réžii sa podielali Tomáš Fóra, Marienka Pavlásková a Zuzka Valovičová.
26. decembra bol vianočný koncert speváckeho zboru Glória. Naa organe hrala Zuzka Valovičová.
31. decembra bola silvestrovská zábava.

VÝSTAVBA A SLUŽBY

Pokračovala výstavba bytov v strede obce.
Po čiastočnej rekonštrukcii hornej časti budovy kultúrneho centra, tá časť, ktorú sme zvykli nazývať - svadobka, bola prenajatá p. Havlíkovi. Renováciou vytvoril tu reštauračné priestory na vysokej úrovni. Aj keď pripravované otvorenie mu prekazil lejak, ktorý cez poškodenú strechu zničil omietku na plafóne a táto celá spadla, aj tak na konci júla bola otvorená "Pizzeria u Šulaja".
V časti pod javiskom bolo otvorené reštauračné zariadenie prenajaté bratmi Mifkovičovými, ktoré návštevníci nazvali - ponorka. Názov "Ponorka" podniku aj zostal.
V tomto roku bola otvorená predajňa - darčeky, kvety na Lozornianskej ulici, na Dolnej predajňa lacných odevov a na stanici pri veľkosklade potravín, predajňa potravín.
Pri príležitosti 100 rokov vysvätenia nášho chrámu už dlhší čas prebiehala jeho oprava a renovácia interiéru. Okrem kúrenia boli osadené nové okenné rámy, oprava elektrického vedenia, nové elektrické naťahovanie vežových hodín, kostol bol vymaľovaný, bohostánok pozlátený, opravené vitrážne okná, nové bočné lavice, ale aj nový obetný stôl.
Za obdobie od augusta 1995 do septembra 1998 sa preinvestovalo na prestavbu fary, opravu kostola a úpravu pred kostolom 3.185.170,70 Sk.
Zdroje finančných zdrojov boli tieto:

- pravidelné mesačné zbierky      540.000,- Sk
- zvonček   720.000,- Sk
- milodary   522.000,- Sl
- sponzori   480.000,- Sk
- Obecný úrad   930.000,- Sk
Spolu:   3.192.000,- Sk.

Toto všetko sa mohlo urobiť vďaka pomoci mnohých našich občanov a hlavne obetavosti a cieľavedomosti nášho d. p. Jozefa Slamku.
Posledné mesiace v roku bola urobená Záhradná ulica. Asfaltovú cestu lemujú chodníky a vývozy urobené zo zámkovej dlažby.
Pokračovalo budovanie čističky odpadových vôd.

POĽNOHOSPODÁRSTVO

Tak ako na celom Slovensku, aj naše roľnícke družstvo má finančné problémy. Dokonca pre nedostatok nafty musela byť spomalená žatva. Pre zlé počasie a málo osiva boli problémy aj s jesennými prácami. Polia boli rozmoknuté a mechanizmy nemohli pracovať.
1. júla vznikol v kravínoch požiar. Zhorel seník aj s uskladneným senom. Hasiť prišlo 5 požiarnickych áut. Hasili celú noc a ešte niekoľko dní sa z neho dymilo.

NEHODY A KRIMINALITA

2. apríla horelo za cigánskou kolóniou. Pri vypaľovaní na poli chytila sa suchá tráva a požiar sa rozrastal. Keďže to bolo večer asi o 20,30 hod. žiara bola veľká. Na pomoc prišli požiarnici z Malaciek.
1. júla asi o 13,00 hod. horel v kravínoch seník. Keďže bol naplnený senom, asi 5 požiarnych áut hasilo požiar celú noc. Ešte aj niekoľko nasledujúcich dní sa z pohoreniska dymilo.
12. februára sa po dedine potuľovala skupinka asi 3-4 neznámych ľudí. Ponúkali na predaj koženú bundu. Prišli aj do domu Valenta Ščasného a využili skutočnosť, že doma boli iba dvaja starí  ľudia. Kým pani bola v kúpeľni, p. Ščasnému skúšali ponúkanú bundu. Časť neznámych stačila zatiaľ ukradnúť z bytu peniaze a šperky. Kým domáci zistili stratu, neznámi už boli preč. Obecný úrad vyzval rozhlasom obyvateľov k opatrnosti a aby si zamykali brány.
17. júla dvaja neznámi muži prišli do hostinca U Kratochvíla. Jeden z nich zabavil výčapníčku, druhý sa tváril, že chce telefonovať. Miesto toho ukradol tržbu a obaja ušli na pripravenom aute.
20. septembra sa vlámali do požiarnej zbrojnice. Stratili sa poháre a predmety získané v súťažiach.
Krádeže bicyklov, zeleniny z poľa alebo záhrad nie sú ojedinelé.

POHYB OBYVATEĽSTVA

Stav obyvateľstva k 1. januáru 1999 bol 2.979 obyvateľov.

Narodených:   32
Zomrelo:   37
Prihlásených k pobytu:      50
Odhlásených:   48.

Rok 1999

Posledný rok pred očakávaným jubilejným rokom 2000 nepriniesol veľa pokoja. Neustále napätie vo svete či už na Blízkom Východe, na Kaukaze v Čečensku a predovšetkým v Juhoslávii, skončilo vojnou v Kosove medzi srbskými a albánskymi obyvateľmi. Do vojny zasiahlo NATO, keď 24. apríla začalo Kosovo bombardovať. Tieto udalosti postihli aj Slovensko, keď naša vláda súhlasila s preletmi bombardérov NATO nad naším územím a neskôr aj s transportom vojenského materiálu a vojsk do Juhoslávie. Nasledovali protesty našich občanov pred Vyslanectvom USA v Bratislave, ktoré podporovala predovšetkým SNS. 10. júna vojna v Kosove oficiálne skončila, no skutočný pokoj na tomto území nenastal.
Nespokojnosť a napätie na Slovensku spôsobili stále sa prehlbujúce hmotné rozdiely medzi obyvateľstvom. Rast nezamestnanosti, vzrastajúca chudoba a najmä zvyšovanie cien elektriny, plynu, poplatkov za telefón, cestovné a zároveň aj rast cien základných potravín asi o 10%, vyvolávajú nervozitu a neistotu.
V máji sa konala voľba prezidenta SR. Z pôvodných 11 kandidátov do druhého kola postúpili dvaja - Vladimír Mečiar a Rudolf Schuster. Prezidentom sa stal Rudolf Schuster, ktorý získal 57% hlasov, kým V. Mečiar 42%.
Rôzne prírodné katastrofy neobišli svet ani v tomto roku. Zosuvy pôdy a lavíny v Rakúsku, zemetrasenia v Grécku a Turecku, kde zahynulo až 12.000 ľudí, víchrice vo Francúzsku postihli najmä Paríž, kde v decembri chystali veľkolepé privítanie roku 2000, ale aj v Nemecku a Rakúsku.
Veľká záľaha snehu vo februári postihla naše východné Slovensko. Záveje do výšky 2-3 m odrezali niektoré dediny a zásobovanie fungovalo pomocou helikoptér. Podobne v Maďarsku bolo od sveta odrezaných 400 dedín a zahynulo 18 ľudí.
Zohorské hody 11. júla boli upršané. Nad Malými Karpatami sa nahromadili mraky a priniesli obrovské prívalové dažde, kedy počas jednej hodiny spadlo 55 mm zrážok. Postihnuté obce boli predovšetkým Pernek, Lozorno, Borinka a Stupava. Najhoršie to odniesla Borinka, kde voda strhla päť mostov, rekreačnú oblasť na Košariskách odrezala od sveta a detský prázdninový tábor museli okamžite evakuovať. V borinskom lome voda vytvorila jeden obrovský vodopád, ktorý pohotovo nazvali "niagarským". Lozorno bolo ohrozené vodou z preplnenej priehrady, no voda aj tak zaliala časť obce, predovšetkým ich športový areál. Pre prípad evakuácie lozorských obyvateľov bol pripravený náš kultúrny dom, škola a ďalšie priestory. Lozorská priehrada vydržala. V našom chotári sa to prejavilo na Frikáve a kanáli, kde voda na čas zaplavila priľahlé pole a prerušila cestu medzi Zohorom a Lábom. Našťastie nikto neprišiel o život, ani žiadne vážne zranenie nebolo.
Tragickým dňom v Zohore bol 24. august, kedy pri havárii osobného auta prišli o život traja 18-20-roční chlapci - Peter Goldschmidt, Juraj Višváder a Roman Sloboda.
Rok 1999 sme skončili o pol noci na námestíčku pred požiarnou zbrojnicou pri množstve odpálených svetlíc a výbuchov, prípitkoch a pozdrave našej starostky, ktorý však v tom veľkom hluku zanikal.
Zohorská tlačiareň J. Gerthofer vytlačila kalendár pre rok 2000 "Podpajštúnske obrázky", v ktorom boli použité veľmi staré pohľady na okolité dediny. Zohoru patril mesiac júl.
Tento rok začal vychádzať aj regionálny mesačník "Podpajštúnske zvesti", ktorý vydávalo Mestské kultúrne stredisko Stupava.

POČASIE

Nový rok prišiel so silným vetrom a teplotou -1 stupeň C. Po 5. januári sa oteplilo až na +10 stupňov C. Takmer celý mesiac sa vyznačoval predjarným počasím bez mrazu, občas hmla a teploty okolo +7 stupňov C. Až 29. januára sa ochladilo najprv na bod mrazu a potom až na -10 stupňov C a začalo silne snežiť.
Sneženie a mráz do -8 stupňov C bol aj prvé dni februára. Oteplilo sa až 4.-ho na +2 stupne C a začalo pršať. Na druhý deň prišla búrka s krúpami. Ďalšie dni boli veterné a opäť so slabým mrazom. Po 15.-tom nastal slabý odmäk, občasný dážď so snehom a teploty do +5 stupňov C.
Prvá polovica marca bola bez mrazu, daždivá a teplota dosiahla až +17 stupňov C. Voda v Morave a kanáli vystúpila. Mráz sa objavil v noci z 13. na 14. marca -4 stupne C. Do konca mesiaca bolo chladno a daždivo s teplotami okolo +8 stupňov C.
Začiatok apríla bolo pekne a teplo až +18 stupňov C. V polovici mesiaca sa asi na dva dni ochladilo. 20.-ho prišiel lejak so snehom a -2 stupne C v noci. Koniec mesiaca bol teplý až +22 stupňov C.
1. a 2. mája bolo pekne a teplo +24 stupňov C. Ďalšie dni sa ochladilo na +15 stupňov C. Po 21.-om sa začalo oteplovať od +21 až na +30 stupňov C posledný májový deň.
Jún začal horúčavami do +30 stupňov C. 8.-ho prišiel lejak s vetrom a teplota klesla na +21 stupňov C. Aj ďalšie dni boli daždivé a veterné, chladné iba +10 stupňov C. Počasie sa začalo zlepšovať po 23.-om, do konca mesiaca až na +28 stupňov C.
Pekné a teplé dni trvali až do 7. júla, kedy teplota pri ochladení poklesla na +21 stupňov C. 11. júla bola búrka s lejakom. Veľké prívaly vody z hôr prekvapili obyvateľov Perneka, no najmä Lozorna, Borinky a Stupavy, kde voda brala všetko, čo jej prišlo do cesty. Tento príval vody nestačil brať ani Frikáv a voda zaplavila cestu a pole medzi Lábom a Zohorom. 13.-ho bol už len slabý dážď a opäť sa začalo oteplovať. Do konca mesiaca sa teploty pohybovali do +30 stupňov C.
Dni v prvej polovici augusta boli podobné posledným júlovým. Bolo pekne, teplo, občas v noci búrka a teploty cez deň až +32 stupňov C. 11. júla bolo zatmenie slnka. V tento deň bolo od rána oblačno. Pred obedom sa oblaky rozišli a mohli sme toto zatmenie pozorovať. V našej oblasti bolo 98%. Na oblohe asi na 2 minúty zostal iba úzky pásik slnka. Bolo nezvyklé šero a ticho. Potom zatmenie pomaly ustupovalo. K večeru sa obloha znova zatiahla. Po 13.-tom sa začalo ochladzovať na +14 stupňov C. No v druhej polovici mesiaca bolo polojasno, občas slabý dážď a teploty od +22 do +24 stupňov C. Posledné dva dni iba +16 stupňov C.
Prvé septembrové dni mali teplotu od +18 do +20 stupňov C. Oteplilo sa po 14.-tom až na +27 stupňov C. Až do konca mesiaca bolo pekne a teplo od 24 do 27 stupňov C.
Do polovice októbra bolo pekne s teplotami okolo +18 stupňov C. 20. októbra sa ochladilo. Ráno bol mráz -2 stupne C, cez deň +11 stupňov C. Aj ďalšie dni bolo chladno od 14 do 17 stupňov C. Iba 25. októbra teplota vystúpila na +24 stupňov C.
1. novembra bolo v noci 0 stupňov C. Nastali daždivé veterné dni okolo +20 stupňov C. 16.-ho mrzlo -6 stupňov C. Do konca mesiaca občas snežilo s teplotami okolo -1 stupeň C.
V decembri sa oteplilo. Až do 20.-ho bolo bez mrazu, do +5 stupňov C. Potom nasledovalo ochladenie. 22. decembra bol zimný slnovrat so splnom mesiaca a teplotou v noci -10 stupňov C. Bola to najjasnejšia noc za posledných 130 rokov. Cez Vianoce slabo snežilo, ráno bolo -7 stupňov C, cez deň -2 stupne C. 26.-ho sa oteplilo s mrznúcim dažďom. Posledné dni opäť mrzlo -6 až -7 stupňov C a snežilo.

VEREJNÝ ŽIVOT

Dňa 14. januára konalo sa 1. zasadanie novozvolených poslancov Obecného zastupiteľstva pri Obecnom úrade v Zohore. Pod vedením starostky Ľ. Havranovej boli odsúhlasené a vytvorené komisie:
Finančná a inventarizačná komisia. Pre finančnú komisiu bolu ustanovení členovia - Ing. Renáta Duffeková, Ing. Vladislav Kimlička a Dušan Valovič. Ako aktivistka bola určená Terézia Strošová a tajomníčka Žofia Bertovičová. Inventarizačnú komisiu tvoria - Ing. Vladimír Kimlička, Ing. František Nerád, Dušan Valovič, Andrej Valent, Mgr. Kornélia Rohrerová, Žofia Bertovičová.
Komisia výstavby, územného plánovania a životného prostredia má členov - Ing. Vladimír Struhár, Ing. František Nerád, Ing. František Kluka, František Bertovič, Andrej Valent. Aktivisti sú - Ing. Jozef Pavlásek, Milan Hrica a Elena Valovičová. Súčasťou je komisia pre výberové konania podľa príslušných zákonov s členmi - Ing. Vladimír Struhár, Ing. Renáta Duffeková, Karol Lacko, Ing. Stanislav Polakovič, František Hubek, Ing. František Kluka, Jozef Gerthofer, František Fumač, Ľubica Havranová, Elena Valovičová.
Komisia pre sociálnu oblasť - starostlivosť o rodinu a o starších občanov. Jej členovia sú - Karol Lacko, Mgr. Kornélia Rohrerová, František Hubek, Tomáš Fóra, Karol Šteffek. Aktivistka je Margita Štibraná a tajomníčka Gabriela Kafková.
Komisia kultúry, mládeže a športu má členov - pre kultúru - Jozef Gerthofer, Valentín Partl a Vladimír Mifkovič, pre šport - Ing. Stanislav Polakovič, Martin Zálesňák a František Fumač. Tajomník - Gabriela Kafková a Milan Hrica.
Keďže p. Ľ. Havranová bola dlhší čas pre ochorenie práceneschopná, v úrade starostky ju zastupoval p. F. Hubek.
V máji sme volili prezidenta Slovenskej republiky. Prvý raz v histórii mali občania Slovenska voľbu hlavy štátu vo vlastných rukách. 15. mája do prvého kola kandidovali 12.-ti kandidáti. Tesne pred voľbami sa Michal Kováč, bývalý prezident, kandidatúry vzdal. Zostali - Rudolf Schuster, Vladimír Mečiar, Magda Vášáryová, Ivan Mjartan, Ján Slota, Juraj Švec, Boris Zala, Juraj Lazarčík, Ján Demikát. V prvom kole prezident nebol zvolený. Do 2. kola postúpili Rudolf Schuster a Vladimír Mečiar. 29. mája v 2. kole zvíťazil Rudolf Schuster, ktorý získal 57% hlasov z celého Slovenska, kým Vladimír Mečiar iba 42%.
V Zohore sa hlasovalo vo dvoch volebných okrskoch. V I. volebnom okrsku bolo zapísaných 1.161 oprávnených voličov, z nich sa volieb zúčastnilo 770 osôb. V II. volebnom okrsku bolo zapísaných 1.205 oprávnených voličov a volieb sa zúčastnilo 881 osôb. Zvíťazil Rudolf Schuster, ktorý od našich občanov dostal 983 hlasov, kým Vladimír Mečiar 656 hlasov.
Politické strany HZDS a SNS iniciovali petíciu "O spisovnom jazyku a proti privatizácii strategických podnikov", ktorú podpisovali aj niektorí naši občania.
11. júla, na zohorské hody, bola v našej obci významná slávnosť. Odhalenie erbu obce Zohor na Obecnom úrade. Tento erb je umiestnený na jeho stene a je dielom nášho keramikára Františka Hubeka. Slávnosť odhalenia a posvätenia erbu začala o 10,00 hod. Pred obecným úradom vyhrávala dychová hudba "Zóhranka", nastúpený bol požiarnický zbor v slávnostných uniformách, pripravený Zmiešaný cirkevný spevácky zbor "Glória" a folklórna skupina v krásnych zohorských krojoch.
Po príchode d. p. dekana J. Slamku so sprievodom miništrantov, zaspieval spevácky zbor Glória a Ing. Stanislav Polakovič prečítal expertízu k zohorskému erbu, ktorú vypracoval  prof. Jozef Novák, odborník na heraldiku, ako aj vyjadrenie a súhlas Ministerstva vnútra SR, odboru heraldiky, používať tento erb. Nasledovalo posvätenie erbu d. p. dekanom. Po slávnostnom akte posvätenia nasledovalo vystúpenie folklórnej skupiny, ktorá zatancovala "šotyš-polku" a "šátečková". Zahrala dychová hudba a smerom ku kostolu sa pohol sprievod, ktorého sa zúčastnili aj niekoľkí naši poslanci so starostkou, ktorá niesla ďalší znak obce - richtársku palicu z 19. storočia, požiarnici, spevácky zbor, krojovaná skupina a naši občania. Po príchode do kostola začala sa slávnostná sv. omša, na ktorej bola posvätená richtárska palica.
Zohorský erb tvorí modrý štít, na ktorom je zobrazená sv. Margita v striebornom odeve so zlatou listovou korunou na hlave, v pravej pozdvihnutej ruke drží zlatú palmovú ratolesť. Sväticu z ľavej strany sprevádza strieborná halúzka so striebornými bobuľami. Sv. Margita stojí na zlatom drakovi.
Dokladom toho, že sv. Margita sa stala symbolom obce, je pečatidlo Zohora z 18. storočia. Na tomto pečatidle je upravené spomínané štítové znamenie a vyrytý text: Osadi Zohor. Toto obecné pečatidlo sa zachovalo v Štátnom oblastnom archíve v Bratislave.
Ďalším znakom obce je richtárska palica z 19. storočia. Keďže sa našla značne poškodená, zreštauroval ju vo svojej reštaurátorskej dielni Vladimír Zálesňák. Zobrazený je na nej kôň, no vzťah k tomuto symbolu je neznámy.
Posledným symbolom je vlajka obce. Túto vlajku tvoria štyri pozdĺžne pruhy vo farbách modrej /1/6/, bielej /2/6/, modrej /1/6/ a zlatej /2/6/. Ukončená je dvojitým lastovičím chvostom. /Spracované podľa textu prof. Jozefa Nováka, uverejnenom v 11. čísle revue Verejná správa z r. 1999./
28. augusta sme mali ďalšiu slávnosť. 120 rokov Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Zohore. Túto udalosť už vopred propagovali pozvánkami, skôr letáčikmi pekne farebne vytlačenými v miestnej tlačiarni p. Jozefa Gerthofera. Na vrchnej strane bola fotografia zástavy Spolku dobrovoľných hasičov v Zohore r. 1901 so sv. Floriánom a vyšitým nápisom "Bohu ku cti, bližným ku pomoci" a s programom slávnosti. Vo vnútri okrem príhovoru k občanom, boli zreprodukované dve fotografie prvých zohorských hasičov v parádnych uniformách z r. 1908 a fotografia z vysvätenia hasičskej striekačky r. 1926.
Slávnosť sa začala rámo o 8,00 hod. slávnostným budíčkom v obecnom rozhlase. Pokračovala poobede na miestnom štadióne nástupom hasičských družstiev. Prišli družstvá z Lozorna, Lábu, Záhorskej Bystrice, Podunajských Biskupíc, ale aj zo zahraničia - z Dolných Kouníc, Marcheggu a Hannoveru. Predviedli ukážky z požiarnickej zručnosti. Pre obveselenie na štadióne vyhrávala dychová hudba Zóhranka, skupina Vega, Iris a hostia - dychová hudba z Hannoveru. Prítomní boli aj funkcionári okresu - prednosta OÚ v Malackách Dr. Milan Vaškor a za Ústredný výbor ZPO p. Vendelín Horváth. Doprevádzala ich naša starostka p. Ľuba Havranová
Po súťažiach pred požiarnou zbrojnicou bola slávnostná sv. omša, ktorú slúžil d. p. dekan J. Slamka a spieval spevácky zbor Glória. Večer bola zábava.
Dobrovoľný požiarny zbor v Zohore má v súčasnosti 30 aktívnych členov a 45 prispievajúcich. Veľkú pozornosť venujú mládeži. V tomto roku sa 3 družstvá mladých zúčastnili na súťaži Plameň v Lábe. Najlepšie bolo družstvo starších dievčat, ktoré obsadilo 2. miesto, mladšie dievčatá boli tretie a najmenší spomedzi 14 družstiev boli siedmi. Odmenou týmto mladým bol desaťdenný pobyt v Tirolských Alpách. Zúčastnili sa na sústredení pre  požiarnicku mládež spolu s mládežou Nemecka a Rakúska. Pobyt bol zadarmo, rodičia čiastočne hradili cestovné, na ktoré finančnou čiastkou prispel obecný úrad.
Predsedom DPZ v Zohore je p. Valentín Partl a veliteľom p. Vladimír Bojkovský.
Iná skupina našej zohorskej mládeže aj s niekoľkými mladými z okolia, koncom augusta sa zúčastnila zájazdu do Ríma. Okrem prehliadky mesta zúčastnili sa aj na audiencii u Svätého Otca. Vrátili sa domov s jeho požehnaním a množstvom krásnych zážitkov.
V lete sa uskutočnili aj pútnické zájazdy do Turzovky a Littmanovej.
Okrem týchto zájazdov, ktoré organizovali naši občania, uskutočnilo sa niekoľko zájazdov, ktoré poriadali rôzne obchodné firmy, spojené s ponukou ich tovaru. Účastníci po zaplatení určitej sumy šoférovi autobusu od 100,- do 150,- Sk, dostanú zadarmo obed. Zúčastňujú sa najmä dôchodcovia.
2. septembra odišiel do Kremnice d. p. Ján Klimo. Rozlúčil sa na sv. omši v Lábe, kam prišlo aj niekoľko našich občanov, aby mu poďakovali.
31. mája bolo prvé sväté prijímanie.
6. júna konala sa slávnosť Božieho tela s procesiou a zastaveniami pri štyroch oltároch.
V tomto roku bolo 50. výročie postavenia "Študentského kríža". V r. 1949 zohorskí študenti a ochotníci nacvičili a zahrali dve divadelné hry, z ktorých výťažok spolu s peniazmi zo zbierky venovali na postavenie kríža. Kríž stojí pri ceste do Vysokej pri Morave. Je to cesta, ktorá vedie k západnej hranici, cez ktorú mnohí naši občania utekali pred nastupujúcim komunizmom. "Ja som cesta, pravda, život..." hlása nápis na kríži, ktorí naši občania nazvali - študentským. Pri spomienke na toto výročie pri kríži bola položená kytica, ozdobená trikolórou. 

KULTÚRA

3. januára spevácky zbor "Glória" predviedol koncert v kostoloch v Lozorne a Jablonovom.
23. januára bola fašiangová hasičská zábava a 13. februára podobne fašiangovú zábavu mali športovci. 7. februára fašiangovali žiaci ZŠ na svojom karnevale. 16. februára bol koniec fašiangu a tento sa neobišiel bez tradičného sprievodu "maškár" po dedine. Nevadilo im ani sneženie a chlad, najmä, keď sa zohrievali alkoholom, ktorým ich hojne častovali pri každej zastávke pri obchodoch a hostincoch, kde im ešte aj na cestu pridali fľašu do kočíka, v ktorom viezli už riadne odrastené "bábätko". Samozrejme, že neobišli ani Obecný úrad, kde ich so svojimi spolupracovníkmi vítala usmiata p. starostka a zastávku mali pri pani Fórovej s jej tradičnými šiškami a p. Havlíkovej, ktorá sa zo všetkých síl snaží udržiavať v obci staré zvyky našich predkov a s veľkou starostlivosťou opatruje posledné zvyšky našich krojov. Nezabudli ani na faru a na našich dôstojných pánov.
15. februára bola výročná schôdza Slovenskej jednoty dôchodcov v ich klube spojená s výstavou ručných prác, ktoré oni vytvorili. V januári urobili aj zájazd do Bratislavy do divadla na predstavenie Gogoľovej hry "Ženba".
1. marca vznikla Spoločnosť Albína Brunovského. Vznikla na podnet umelcov a priateľov zosnulého maliara na pôde oficiálneho občianskeho združenia Inforeg Záhorie v Jablonovom, ktorej prezidentom je náš občan Ján Hladík.
11. apríla bol v kostole koncert detského speváckeho zboru "Margarétka".
9. mája sme oslávili Deň matiek. Stretnutie bolo v kultúrnom dome. Pred začatím slávnosti pred kultúrnym domom prichádzajúcich vítala dychová hudba Zóhranka. V programe pre mamičky vystúpili deti z MŠ aj ZŠ. Zaspievali, zarecitovali aj zatancovali. Program doplnila hudobná skupina Vega a Iris. Slávnosť doplnilo bohaté pohostenie.
1. jún bol Deň detí. Deti ho oslávili v škole na diskotéke.
18.-20. júna bol na rieke Morave sviatok letného slnovratu spojený s marcheggským Dňom bociana. Pri tejto príležitosti bol urobený cez rieku pontónový most a otvorený prechod cez hranicu. Väčšia časť slávností bola v Marcheggu. Na našej strane boli stánky s občerstvením, vyhrávala skupina Vega, večer bola vatra a množstvo svetielok plávajúcich po hladine Moravy. Z rakúskej strany prišlo do našej obce posedieť si v cukrárni, alebo pri poháriku v hostincoch viacero hostí.
20. júna pri príležitosti blížiaceho sa konca školského roka, v kultúrnom dome konala sa slávnostná akadémia. V programe vystúpili žiaci ZŠ a na výstave predstavili svoje celoročné výtvarné práce.
27. júna prebehli Dni Pomoravia v Jablonovom. Konali sa za účasti zástupcov troch regiónov Pomoravia - z Moravy, Rakúska a Slovenska. Zohor reprezentoval spevácky zbor Glória.
4. júla na Kamennom Mlyne konal sa I. ročník regionálnych Záhoráckych slávností. Organizátorom bolo Združenie obcí regiónu Lozorno, Malacky, Láb, Plavecký Štvrtok, Stupava, Jablonové, Vysoká pri Morave a Zohor. V programe vystúpili spevácke, folklórne a tanečné skupiny z okolitých obcí, dychové hudby Záhorienka a Moravienka, zohorská Vega a hudba Ščepánkovcov.
11. júla boli hody. V predvečer bola hodová diskotéka, na hody v nedeľu hodová zábava, cez deň tradičné kolotoče so stánkami. Tieto hody boli význačné tým, že bol posvätený erb - znak obce Zohor a richtárske žezlo - túto udalosť som už opísala. Pekný slnečný deň pred večerom prekazila búrka s lejakom. Postihnuté prívalmi vody a povodňou boli podhorské susedné obce.
V rámci kultúrneho leta prebiehali kultúrne akcie na priestranstve za cukrárňou a kultúrnym domom. Takto pri peknom počasí nedeľné poobedie, prípadne sobotný večer, spríjemňovala raz Country - kapela, stupavská Veselá muzika, alebo Vega. Niektorý večer bol spojený s opekačkou klobásy.
1. augusta prišiel do dediny cirkus. Ich návšteva bola pre nich nešťastná. Niekto im ukradol psíka.
Koncom augusta zohorská mládež putovala do Ríma. Zájazd trval päť dní. Vo Vatikáne sa stretli na audiencii so Svätým Otcom a zastavili sa aj v ďalších talianských mestách.
Septembrové hody opäť pritiahli kolotoče a konala sa aj hodová diskotéka. V športovom duchu bola sobota - na štadióne prebiehal futbalový turnaj bánk a na hodový pondelok si "Starí páni" zahrali futbalový zápas so "Starými pánmi" Interu Bratislava.
V novembri bola "Katarínska diskotéka" a na Mikuláša v decembri v kultúrnom dome na detskej diskotéke rozdával Mikuláš darčeky. S darčekmi prišiel Mikuláš aj do kostola a rozdával sladkosti deťom, ktoré prišli na omšu.
Spolok grafikov Slovenska a Inforeg Záhorie pripravili výstavu Slovenská grafika v zámku v Marcheggu, na ktorej vystavovalo 23 slovenských grafikov, medzi nimi aj Ján Hladík. Výstava trvala od 16. októbra do 31. októbra.
18. decembra v kultúrnom dome bol "Deň slovenskej poštovej známky a filatelie" spojený so slávnostnou inauguráciou poštovej známky "Albín Brunovský". Súčasťou podujatia bola výstava poštových známok, poštových pečiatok záhorských pôšt a najstarších pohľadníc záhorských obcí zo zbierok MVDr. Pavla Hallona. Usporiadateľom tejto akcie boli Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, Slovenská pošta, Zväz slovenských filatelistov a Obecný úrad v Zohore.
Na tejto slávnosti sa zúčastnil aj autor návrhu známky rytec a akademický maliar, bývalý žiak a neskôr kolega v pedagogickej činnosti A. Brunovského Martin Činovský, ktorý prevzal z rúk zástupkyne Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií cenu za najkrajšiu známku vydanú v r. 1999. Ocenení boli aj ďalší výtvarníci. Na slávnosti sa zúčastnila aj umelcova manželka p. Klára Brunovská, syn Daniel i jeho sestra Marcela. Medzi hosťami bol p. MVDr. Pavol Hallon, autor výstavy a predseda Klubu filatelistov v Malackách, ako aj zástupcovia Slovenského zväzu filatelistov. Hostí obdarovala starostka našej obce p. Ľuba Havranová soškami od nášho keramika F. Hubeka.
Inaugurovaná známka má hodnotu 5,- Sk. Je na nej portrét A. Brunovského s jeho menom a vyznačením roku narodenia 1935 a úmrtia 1997. Časť známky vyplňuje hlava ženy znázorňujúca Maticu Slovenskú a rozkvitnutý ružový ker nad Tatrami. Táto druhá časť známky je z tvorby A. Brunovského. Pri tejto príležitosti Slovenská pošta vydala aj pamätnú pečiatku a korešpondenčný lístok s farebnou reprodukciou obrazu Bohyňa Záhoria, ktorý je v našom kultúrnom dome.
Kultúra na Vianoce sa sústredila do kostola. 26. decembra zohorská mládež "Ovečky", pod záštitou nášho farského úradu, predviedla muzikál "Dieťa z Betlehema". Autorom aj režisérom bol Andrej Lacko. V hre sa predstavilo viac ako 30 účinkujúcich a ďalší počet technikov, výtvarníkov a ďalších. Hra mala úspech.
V tomto roku začali vychádzať regionálne noviny "Podpajštúnske zvesti" - mesačník pre ľudí dobrej vôle žijúcich v kraji pod Pajštúnom. Vydávalo ich Mestské kultúrne stredisko Stupava a tlačila Kníhtlač Gerthofer Zohor. Títo spolu vydali aj nástenný kalendár na rok 2000 "Podpajštúnske obrázky". Tento kalendár obsahoval obrázky - fotografie dvanástich záhoráckych obcí zo začiatku storočia. Zohoru patril mesiac júl.

ŠKOLSTVO

Základná škola pracovala podľa učebného variantu 3 a pokračovala v projekte "Zdravá škola". Vyučovanie cudzieho jazyka sa začínalo už v 3. ročníku podľa voľby žiakov - jazyk nemecký alebo anglický. V školskom roku 1997/98 bolo otvorených 16 tried. Z deviatich ročníkov okrem 6.-teho a 9.-teho boli otvorené po dve paralelné triedy. V tomto školskom roku školu navštevovalo 321 žiakov. Deviaty ročník okrem našich zohorských detí navštevovalo aj 16 detí zo susedných obcí - z Lábu, Plaveckého Štvrtka a Vysokej pri Morave. Riaditeľkou školy bola T. Masarovičová a zástupkyňa J. Smutná.
V školskom roku 1998/1999 bolo otvorených 17 tried. Deviaty ročník tvorila jedna trieda, ostatné mali po dvoch. V tomto školskom roku školu navštevovalo 317 žiakov, z ktorých na konci školského roku 4 neprospeli a 2 boli neklasifikovaní.
Školská družina si aj v tomto roku udržala dve oddelenia. Na škole sa pracovalo podľa 3. učebného variantu a projektu Zdravá škola. Pokračovalo sa vo vyučovaní dvoch cudzích jazykov, etickej výchovy a náboženskej výchovy, ktorú vyučoval p. dekan a dve katechétky. Etickú výchovu povinne navštevovali tí žiaci, ktorí sa neprihlásili na náboženstvo. Počas školského roka žiaci pracovali v rôznych záujmových krúžkoch napr. literárnom, hudobnom, jazykových - nemeckého a anglického jazyka, zdravotnom, športových. Zúčastňovali sa na súťažiach a olympiádach. Škola organizovala zábavné popoludnie, diskotéky, karneval, ale aj zber papiera, plavecký a lyžiarsky kurz.
Že nie vždy sú bývalí žiaci vďační škole, ktorú kedysi navštevovali, svedčí o tom aj vlámačka do školy 30. marca a devastácia niektorých priestorov. Vlamači boli dvaja chlapci, jeden ešte žiak školy a druhý bývalý žiak. Neobišli ani materskú školu. Prípad riešil Okresný súd v Malackách.
Materská škola mala v tomto školskom roku 4 oddelenia, ktoré navštevovalo 84 detí. Vyučovalo 8 učiteliek. Riaditeľka bola Beáta Dujničová.
Osobitná škola mala 4 triedy. Riaditeľka bola Magda Pravdová. Žiaci boli takmer všetci Rómovia a väčšinou z okolitých obcí.

ŠPORT

Zohorský šport, to je predovšetkým futbal. Zohorské futbalové A-čko 20. júna na štadióne Kablo Bratislava zohralo historický zápas o postup do III. futbalovej ligy s Trnávkou Bratislava. Keďže išlo o výnimočný zápas pre Zohor, našich futbalistov sprevádzalo asi 250 fanúšikov, nielen z našej obce, ale medzi nimi boli aj priaznivci z nášho okolia, nechýbala ani naša starostka. Zápas skončil nerozhodne 2:2 a rozhodli až pokutové kopy, v ktorých zvíťazili naši, keď vyhrali 4:1. Radosť na našej strane bola obrovská. Tešili sa hráči so svojím trénerom Milanom Hricom - bývalým hráčom Interu Bratislava, aj Karol Sabol, predseda futbalového klubu, a samozrejme, naši fanúšikovia. Netešili sa iba rozhodcovia, ktorí Zohoru od začiatku nepriali. Takýto postoj rozhodcu p. Príkopu mal za následok katastrofálne zakončenie futbalového zápasu dňa 7. novembra s mužstvom Devín B, ktorý skončil prehrou Zohoru 1:2. Po skončení zápasu časť hráčov a s niektorými fanúšikmi napadla rozhodcu, ktorý skončil v nemocnici na operačnom stole so slomenou lícnou kosťou. Zohoranom zato disciplinárna komisia uzavrela na tri zápasy, hráči dostali zákaz hrať zápasy na rôznu dobu od 12 až po 24 mesiacov a pokutu 50 tisíc Sk. Nakoniec ich z III. ligy vylúčili.
Okrem futbalového mužstva dospelých boli aj dve družstvá žiakov a jedno družstvo dorastu.
Na tenisových kurtoch sa odohralo tiež niekoľko úspešných stretnutí.

VÝSTAVBA

V tomto roku sa začala robiť cesta a chodníky na ulici Na dieloch a Hviezdoslavovej.
25. mája bola skolaudovaná čistička odpadových vôd a po krátkom čase aj daná do prevádzky, zároveň bola napojená aj časť kanalizácie obce.
V lete bola ukončená aj výstavba bytov v strede obce a tak 97 majiteľov bytov sa mohlo nasťahovať.

POHYB OBYVATEĽSTVA

Stav obyvateľstva k 1. januáru 2000 bol 2983 osôb, čo bolo o 16 viac ako pred rokom.
V tomto roku sa narodilo 20 detí a zomrelo 38 občanov. K pobytu sa prihlásilo 63 osôb. Odhlásilo sa 42.

NEHODY

Tohtoročné leto prinieslo niekoľko tragických úmrtí. 10. júla zahynula 45-ročná Marta Mifkovičová. V kúpeľni pri kúpaní použila sušič na vlasy. Zabila ju elektrina. V tomto mesiaci na zlyhanie srdca zomrel 47-ročný Ing. F. Matlovič. 29. júla našli v bahne malého kanála utopeného asi 70-ročného Jozefa Granca. Pohyboval sa s barlami a zrejme keď nešťastne spadol, nemal dosť síl, aby sa z blata kanála dostal von. 3. augusta opäť na zlyhanie srdca zomrel 47-ročný Arnold Vrablec.
22. augusta z detskej roztopašnosti 11-ročný Mišel Mízner začal vylezať na železnú konštrukciu elektrického stĺpa vysokého napätia. Keď dosiahol výšku transformátora, zasiahol ho elektrický prúd a zrazil ho na zem. Utrpel niekoľko popálenín 3. stupňa. Pobudol dlhší čas v nemocnici s následnými transplantáciami kože na popálených miestach.
Najväčšia tragédia sa stala 24. augusta. Pri autohavárii osobného auta, ktoré riadil Jozef Havel, zahynuli 3 mladí chlapci a štvrtý bol ťažko zranený. Auto havarovalo na ceste medzi Lábom a Zohorom pri hospodárskych budovách zohorského roľníckeho družstva, keď vo veľkej rýchlosti vybehlo zo zákruty a narazilo do betónového stĺpa. 22-ročný Peter Goldschmid, 18-ročný Juraj Višvader a 19-ročný Roman Sloboda, ktorý prišiel do Zohoru na dovolenku z USA, boli na mieste mŕtvi. Martin Sloboda skončil v nemocnici a po dlhšom liečení bol znova v poriadku. Šofér auta bol bez zranenia. Chlapci sú všetci traja pochovaní na našom cintoríne.

Rok 2000

Rok 2000 nazvaný aj "Nové milénium", alebo kresťanské "Jubileum 2000". Jeho privítanie bolo veľkolepé na celom svete. Zvlášť veľké mestá sa v oslavách predbiehali. Rímsko-katolícka cirkev obrátila pozornosť na Vatikán. Sv. otec otvoril v troch najväčších rímskych bazilikách Sväté brány, aby pútnici po celý rok mohli nimi prechádzať. Kresťania začali putovať do Ríma. Slovenská celonárodná púť sa uskutočnila vo februári. Zúčastnili sa jej kardináli J. Tomko, J. Ch. Korec, ďalší biskupi, prezident R. Schuster, ďalší verejní činitelia a pretože táto púť bola ekomenická, aj zástupcovia 9-tich cirkví na Slovensku a veľa ďalších našich pútnikov. Od nás zo Zohora v auguste putoval do Ríma cirkevný spevácky zbor Glória spolu s p. dekanom Slamkom. V Ríme pobudli tri dni a večer ukončili na pláži.
Opäť zvýšenie cien. Stúpla cena benzínu, poplatky za autá, tabakové výrobky. Vo veľkom sa začalo chodiť na nákupy na Moravu, kde ešte aj niektoré slovenské výrobky boli lacnejšie ako u nás. Ľudia boli nespokojní, stúpala nezamestnanosť najmä na východnom Slovensku. Zárobky boli u niektorých také nízke, že radšej volili podporu v nezamestnanosti, ako dopravou dochádzať do práce. Prichádzalo k potýčkam medzi skínmi a Rómami. Niektoré rómske rodiny odchádzali do zahraničia, najčastejšie do Belgicka žiadať o politický azyl, no skoro ich vrátili na Slovensko.
V tomto roku stúpla aj hodnota amerického dolára až na 51,- Sk.
Z nespokojnosti s pomermi v štáte na podnet HZDS a petícií prišlo v novembri k referendu o predčasných voľbách do parlamentu. Nezáujem obyvateľstva bol veľký. V našom okrese Malacky, kde bolo 41 okrskov, malo právo hlasovať 49.969 občanov. Toto právo využilo len 6.613 občanov, teda 13,23%. Referendum bolo neplatné.
O rozruch sa postaral aj prezident Schuster, ktorého ochorenie - perforácia hrubého čreva - stálo ministra zdravotníctva Šagáta ministerské kreslo. Ukázalo sa ako biedne je materiálne zabezpečenie nášho zdravotníctva a prezidenta vo vážnom zdravotnom stave museli previesť na kliniku do Insbrucku, kde predtým liečili aj českého prezidenta Havla, kde ho vyliečili. Rodina prezidenta Schustera vyslovila podozrenie, že ho chcel niekto odstrániť.
Priaznivejšie pre náš región je budovanie projektu "Priemyselný park Záhorie". Vzniknú tu nové pracovné príležitosti.
V apríli bol slávnostne otvorený cyklochodník Devín - Vysoká pri Morave a v máji podobný na rakúskej strane Moravy z Angru do obcí ležiacich v oblasti Moravského poľa, nazvaného aj Weinviertel. V Záhorskej Vsi sa pripravuje aj stály hraničný prechod do Rakúska.
V rámci cezhraničnej spolupráce regiónov Záhorie, Weinviertel a Južná Morava a pod záštitou občianskeho združenia Inforeg Záhorie, Spolok Záhorákov a finančnej podpory fondu Phare CBC, bol v Jablonovom vybudovaný areál euroregionálneho centra, ktoré sa stalo miestom Euroregio festivalu Sviatok Pomoravia.
Svet sa opäť nevyhol katastrofám. Či už to boli lavíny v rakúskych Alpách, záplavy v Maďarsku a Rumunsku spôsobené riekou Tisou, ako aj ekologická havária na tejto rieke, lesné požiare aj na našom Slovenskom raji a v lesoch pri Perneku, havárie vlakov a lietadiel, tragická havária lanovky v tuneli v Rakúsku v Alpách v športovom stredisku Kaprun, kde zahynulo 156 turistov, havária ruskej atómovej ponorky "Kursk" so 118-timi námorníkmi v Severnom mori, alebo extrémne vysoké horúčavy 38 až 40 stupňov C v Bulharsku, Rumunsku, Grécku a Turecku.
Horúčavy a sucho neobišli ani nás. Tohoročný jún bol najsuchším mesiacom za posledných 100 rokov. 22. júna v Kuchyni na letisku namerali +37 stupňov C a v Bratislave na Kolibe +36 stupňov C.

POČASIE

Počasie v tomto roku sa vyznačilo veľkým suchom. Mimoriadne suchý bol jún - údajne najsuchší za posledných sto rokov. Sucho malo dopad najmä na obilniny, ich výnosy boli až o 60% nižšie.
Január začal mrazmi od -2 do -6 stupňov C. 18.-ho husto snežilo mokrým snehom. Slabé mrazy boli takmer do konca mesiaca. Zľadovatelá cesta medzi Stupavou a Zohorom zapríčinila haváriu autobusu. 21. januára sa prehnala menšia snehová búrka. Posledný deň mesiaca sa oteplilo.
Prvé februárové dni boli pekné, slnečné s teplotou až +16 stupňov C. Ďalšie dni boli chladné, daždivé, bez mrazu. Koncom mesiaca sa objavil prímrazok, posledný deň sa oteplilo.
Marec bol bez mrazu, daždivý, trochu zasnežilo, koncom mesiaca sa pohybovali teploty okolo +13 stupňov C.
V apríli prvé tri dni boli pekné s teplotou +17 stupňov C. Potom sa ochladilo až k slabým prímrazkom. Oteplenie nastalo po 15. apríli až na +26 stupňov C a až do konca mesiaca bolo sucho.
V máji pekné počasie pokračovalo. 11.-ho bolo +30 stupňov C a 17.-ho +32 stupňov C. Stále bolo sucho a muselo sa zavlažovať. Ochladenie na +16 stupňov C s dažďom nastalo po 20. máji, ale posledné dni bolo opäť teplo a sucho. Zapršalo až 31. mája.
Po májovom daždi na začiatku júna sa ochladilo, no iba do 10. júna, kedy teplota v nasledujúcich dňoch sa pohybovala od +30 do +34 stupňov C. 16.-ho sa na 3 dni ochladilo na +18 až +21 stupňov C. Po 20. júni znova +30 stupňov C horúčavy. 22.-ho až +36 stupňov C. Na druhý deň sa ochladilo. 25. júna už bolo iba +14 stupňov C s dažďom. Do konca mesiaca teploty už nepresiahli +26 stupňov C. Tohoročný jún bol označený za najsuchší za posledných 100 rokov v Európe.
Do 13. júla denné teploty boli v rozmedzí +20 až +28 stupňov C. Ďalšie dni nastalo ochladenie od +16 do +20 stupňov C s občasným dažďom. Od 23.-ho znova teplo od +25 do +30 stupňov C, až do konca mesiaca. Iba 28.-ho bolo chladnejšie sa dažďom. 11. júla ráno asi o 5,00 hod. zasiahlo našu oblasť slabé zemetrasenie s epicentrom pri Viedni o sile 4,8 stupňa richterovej stupnice. Bolo také slabé, že ho takmer nikto nespozoroval.
Prvé augustové dni boli daždivé s teplotami od +20 do +24 stupňov C. Po desiatom auguste opäť nastalo veľmi teplo. Od 11.-ho nastali tropické horúčavy od +30 do +35 stupňov C, ktoré trvali do 23.-ho, kedy sa slabo ochladilo - v noci slabo pršalo. Do konca mesiaca bolo polooblačno s teplotou do +28 stupňov C.
Na začiatku septembra do 16.-ho boli teploty do +22 stupňov C. potom nastalo ochladenie, dážď a iba +15 až +19 stupňov C. Po 28.-mom sa oteplilo na +24 stupne C.
Aj prvé dni októbra boli pekné a teplota do +23 stupňov C, no od 7.-ho pršalo a teplota klesla na +10 až +15 stupňov C. Po 12.-tom prišlo "babie leto". Oteplilo sa až na +26 stupňov C. Takéto dni vydržali až do 25.-ho. Pekne bolo až do konca októbra, iba chladnejšie +15 stupňov C.
Novembrové dni boli polojasné s občasným dažďom a teplotou +10 až +15 stupňov C. Na Katarínu bolo +10 stupňov C. V oknách kvitli muškáty, sem - tam rozkvitla púpava, alebo nechtíky. Prvý mráz -1 stupeň C sa objavil až 28. novembra.
Podobne ako v novembri, bolo aj v decembri, iba teploty boli nižšie od +5 do +11 stupňov C. Zmena nastala od 17.-ho decembra. Teplota poklesla na bod mrazu a 19.-ho snežilo. 20.-ho bol mráz -7 stupeň C a 24.-ho -11 stupňov C. Na Vianoce bola poľadovica. 27.-ho pršalo, bolo bez mrazu, až posledné dni bolo v noci 0 stupňov C, cez deň napadol hustý mokrý sneh, ktorý sa hneď roztopil.

VEREJNÝ ŽIVOT

Rok 2000 začal množstvom svetlíc po celej dedine a pozdravom z balkóna požiarnej zbrojnice starostky p. Ľuby Havranovej.
V období od Vianoc do Troch kráľov prebieha celoslovenská akcia "Dobrá zvesť", ktorú medzi deťmi a mládežou organizuje cirkev. Deti - koledníci chodia po domoch a peniaze, ktoré získali, sa posielajú na fond pomoci africkým deťom. Pri tohotočnej akcii vyzbierali 18.000,- Sk.
17. januára v klube dôchodcov konalo sa stretnutie občanov, ktorí v tomto roku oslávili okrúhlych 70, 75, 80, 85 a 90 rokov. Stretnutie sa uskutočnilo na podnet Obecného úradu. Jubilantov pozdravila p. starostka Havranová a p. dekan J. Slamka.
Od 18. do 23. januára v kostole prebiehal "Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov". Ukončený bol v nedeľu ekumenickou modlitbou.
7. mája bola pred požiarnou zbrojnicou slávnostná sv. omša. Omša bola spojená s posviackou sošky sv. Floriána - patróna hasičov - požiarnikov. Soška je umiestnená vo výklenku na priečelí požiarnej zbrojnice. Naši požiarnici nastúpili k sv. omši v slávnostných uniformách so zástavou Spolku dobrovoľných hasičov z r. 1901.
10. júna za 31 stupňovej horúčavy na miestnom štadióne pod patronátom OÚ a Základnej školy konal sa "Detský kultúrno-športový deň". Hrali sa futbalové zápasy, prebiehali rôzne hry a súťaže, kreslenie na asfalt a súťaž v speve o "Zohorského slávika". Tejto súťaže sa zúčastnilo až 80 detí. Večer bola "opekačka" a Vega vyhrávala zabávajúcim sa deťom na priestranstve za kultúrnym domom a cukrárňou asi do 22,00 hod. Súťažiaci vyhrali rôzne ceny ako tričká, knihy, albumy, omaľovánky a rôzne drobné pamiatkové predmety, ktoré venovali mnohí sponzori.
16., 17. a 18. júna pri príležitosti "Dňa bocianov" bol opäť otvorený prechod do rakúskeho Marcheggu. Sprievodné akcie na našej strane boli vo Vysokej pri Morave.
18. júna bolo prvé sv. prijímanie.
25. júna bol sviatok Božieho Tela. Napriek zlému počasiu bola procesia so zastavením pri štyroch oltároch.
2. júla na slávnosti "Sviatok Pomoravia" v Jablonovom účinkoval spevácky zbor "Glória" a hudobná skupina Vega.
20. júla odišla skupina našich požiarnikov s 10 deťmi do letného tábora v nemeckom Hannoveri - Hartzi.
V júli sa v Zohore stretli miništranti z Jakubova, Palárikova, Šulekova a Zohora, aby spolu prežili niekoľko prázdninových dní. Chlapci boli ubytovaní v rodinách a na fare sa stretali pri súťažiach, futbale a na záver pri obľúbenej opekačke.
V tomto mesiaci sa v kostole podpisovala "Petícia proti eutanázii, potratom a pornofilmom v Slovenskej televízii".
Na fare sa uskutočnila akcia zberu šatstva pre telesne postihnutých občanov.
2. septembra našou obcou prechádzala trasa "Veterán rellye Malačan 2000". Bol to už siedmy ročník tohoto podujatia, ale prvý raz trasa viedla z Malaciek do Vysokej cez Zohor, Láb a späť do Malaciek. Kontrolné stanovište bolo pri požiarnej zbrojnici, odkiaľ autá a historické motorky pokračovali smerom na Láb. Organizátorom tejto akcie bol "Veteran car club Malačan".
30. septembra bola v obci birmovka. Sviatosť birmovania birmovancom udelil o. biskup Štefan Vrablec. Sám Záhorák, rodák s neďalekého Závodu, prežil veľa rokov v Ríme. Pred jeho návratom na Slovensko bol v Ríme riaditeľom "Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda". Do tohoto ústavu, kde sa venovali slovenským bohoslovcom, viedli cesty aj našich slovenských pútnikov v Ríme, kde sa zúčastnili na omši. Tu bola aj prvá rímska zastávka a prvá ranná omša speváckeho zboru Glória koncom augusta. O. biskup v kázni pri birmovke nezabudol pripomenúť, že hoci v minulosti viackrát cestoval okolo našej obce, až teraz prvý raz sa dostal aj do nášho kostola.
21. októbra v kultúrnom dome bolo stretnutie s dôchodcami od 65 rokov. Po príhovore p. starostky a kultúrnom programe, ktorý pripravili deti z našej materskej školy a rovnako staré malé mažoretky z Lábu, zábava pokračovala s dychovou hudbou "Záhorienka".
16. novembra v krajských mestách Slovenska konali sa protesty učiteľov za lepšie financovanie školstva a vyššie platy učiteľov. Časť zohorských učiteľov sa zúčastnila protestu v Bratislave.
19. novembra sa uskutočnil priamy prenos Slovenského rozhlasu sv. omše z nášho zohorského kostola. Počas omše spieval spevácky zbor Glória a mládežnícky súbor. Na faru prišlo niekoľko pochvalných a ďakovných listov.
18. novembra prebehlo na Slovensku z iniciatívy HZDS referendum o predčasných voľbách do parlamentu. Pre nezáujem občanov a pre nízku účasť na hlasovaní, referendum bolo neplatné. V našej obci bolo 2.387 oprávnených voličov. Hlasovania sa zúčastnilo 346 občanov, z týchto 4 odovzdali neplatné hlasovacie lístky. Z 342 platných hlasov za predčasné voľby, hlasovací lístok s odpoveďou "áno", odovzdalo 337 občanov. Počet hlasovacích lístkov s odpoveďou "nie", bolo 5.

KULTÚRA

2. januára v kostole bol už tradičný vianočný koncert cirkevného speváckeho zboru Glória. Spoluúčinkoval Malý dychový orchester pod vedením Michala Ščepánka.
9. januára opäť v kostole sa uskutočnila repríza divadelného predstavenia mladých "Dieťa z Betlehema", ktoré so zohorskou mládežou pripravil Andrej Lacko. Návštevníkov bol plný kostol. Zo susedného Lozorna na predstavenie prišiel aj d. p. Flajžik s miništrantami a p. kostolníkom.
13. februára bol detský fašiangový karneval, 18. februára sa konal cigánsky bál a 4. marca fašiangový večierok mali hasiči. Koniec fašiangu patril už tradičnému sprievodu masiek cez dedinu. Sprievod bol aj napriek nepríjemnému daždivému počasiu. Fašiangy ukončili "pochovávaním basy" na zábave v kultúrnom dome. Kedysi pochovaním basy ukončili zábavy až do Veľkej noci. Dnes sa mládež zabáva na diskotékach aj počas pôstu.
Tento rok mládež nepostavila máje.
1. mája za pekného a teplého počasia k prvomájovej nálade vyhrávala pri "Ponorke" hudobná skupina Vega.
7. mája pri cukrárni hrala kántry kapela.
2. júna pri príležitosti Dňa detí, v škole bolo predstavenie bábkového divadla.
23. júna žiaci 9. triedy ZŠ mali rozlúčkový večierok.
25. júna v kultúrnom dome bola slávnostná akadémia žiakov Základnej školy pri príležitosti ukončenia školského roka. Účasť rodičov bola slabá.
1. júla bola diskotéka FUN RADIA.
8. júla opäť pri "Ponorke" hrala hudobná skupina A-TYP.
9. júla na Kamennom Mlyne konal sa II. ročník Záhoráckych ľudových slávností, ktoré pripravilo Združenie obcí regionu Záhorie, ktoré tvoria obce Lozorno, Láb, Malacky, Zohor, Plavecký Štvrtok, Stupava, Jablonové, Vysoká pri Morave a mestské časti Bratislava-Záhorská Bystrica a Devínska Nová Ves. Tohoročné slávnosti prebiehali pod gestorstvom Zohora. Privítací príhovor mala p. starostka Havranová. Zohor na týchto slávnostiach reprezentovala folklórna skupina, ženská spevácky skupina pod vedením N. Rohrerovej, hudobné country - skupiny Vega a Iris a na záver hudba Ščepánkovcov. Okrem Zohoranov v programe účinkovala dychová hudba Moravanka a Záhorienka, folklórne a spevácke skupiny z okolitých obcí.
15. júla boli hody s kolotočami, futbalom a večer diskotékou. 14. júla mali zábavu rybári. Počasie hodom neprialo, bolo chladno, dážď, pri kolotočoch blata a tak aj nálada taká.
3. septembra bol sviatočný deň pre hudobnú skupinu Vega, ktorá oslavovala svoje 10. výročie svojho založenia.
Z pôvodného hudobného krúžku pri ZŠ vznikla detská hudobná skupina "Vega". Deti vyrastali, z hudobnej skupiny odchádzali a bolo trba ich nahradiť ďalšími. V r. 1996 manželia Štefanovičovci vytvorili z mladších detí skupinu "Iris". Za 10 rokov činnosti Vegy boli to desiatky vystúpení nielen v Zohore a okolí, ale ich vystúpenia so rozšírili aj do rakúskeho Marcheggu, Břeclavi, Skalice, Trnavy a aj vzdialenejšieho Uhrovca. S populárnym Senzusom účinkovali v televízii. V súťaži mladých country spevákov a skupín "Senický kľúčik" získali zvláštne ocenenie za "pódiovú show". V autorskej súťaži 2. miesto získala pieseň Andrejky Štefanovičovej "Splnená túžba".  Veľká časť vystúpení sa nesie v rámci dobročinných vystúpení najmä pre deti v detských domovoch a pre telesne postihnutú mládež. V r. 1994 začali spolupracovať so Združením na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím "Svitanie". Keďže pri takýchto bohatých vystúpeniach získali veľa priateľov, na slávnostnú akadémiu do kultúrneho domu ich prišli pozdraviť a prispieť do programu. Program bol pestrý a bohatý. Vystriedala sa tanečná country skupina "Silmarion", skupina historického šermu "Ursus" zo Stupavy, speváci a hudobníci zo združenia "Svitanie" a samozrejme hudobné skupiny "Vega" a "Iris". Bolo to skutočne krásne podujatie vďaka mnohým sponzorom, OÚ v Zohore a manželom Štefanovičovcom.
15. septembra pri príležitosti "Skalických slávností" bola v Skalici vernisáž výstavy obrazov Jána Hladíka a koncert speváckeho zboru Glória. Po koncerte bolo krátke stretnutie s primátorom mesta Skalice p. Srholcom na Skalickej radnici.
25. novembra mali poľovníci Katarínsku zábavu.
26. novembra v kostole bol koncert mladých.
1. decembra do kultúrneho domu prišiel Mikuláš.
27. decembra bol v kostole Vianočný koncert speváckeho zboru Glória a Malého dychového orchestra.
29. decembra v kultúrnom dome bol benefičný koncert. Vo svete je veľa ľudí čo potrebujú pomoc. No mnohí žijú aj v našej bllízkosti, v našej obci. Choroba si vyžaduje drahé lieky a náročné liečenie. Na podnet Farského a Obecného úradu uskutočnil sa koncedrt, z ktorého zisk sa rozdelil tým, čo to najviac potrebujú. Z koncertu sa získalo 16.700,- Sk. Sála kultúrneho domu bola zaplnená. Po príhovore p. dekana Slamku a poslanca Obecného zastupiteľstva p. Polakoviča nasledoval bohatý kultúrny program, v ktorom účinkovali hudobná skupina Vega, detský spevácky zbor Margarétky, ktorý vedie Z. Valovičová a M. Pavlásková a spievajú v kostole, mládežnícky zbor Ovečky, spevácky zbor Glória a dievčenská tanečná skupina "Petra + kamarátky". O sponzorské pohostenie - koláče a víno, sa postarala p. Gitka Mifkovičová.
31. decembra bola v kultúrnom dome Silvestrovská zábava a o polnoci po dedine svetlicový ohňostroj.

ŠKOLSTVO

Na konci školského roka 1999/2000 Základnú školu ukončilo 325 žiakov, z nich 36 ukončilo povinnú školskú dochádzku. Neprospelo 12 žiakov. Zameškaných bolo 28.548 vyučovacích hodín. Pohoruhodné je, že na škole bolo 50 rómskych detí, ale k rómskej národnosti sa ich rodičia nehlásia.
Škola pokračovala v projekte "Zdravá škola". Od r. 1997 je škola členom celonárodnej siete škôl podporujúcich zdravia.
Aj v tomto školskom roku sa žiacu zapojili do olympiád - fyzikálnej, matematickej a biologickej a mladší žiaci do pytagoriády. Vo fyzikálnej jeden žiak postúpil z okresného do krajského kola a v matematickej tiež jeden žiak v krajskom kole bol na 7. mieste. Úspešný bol aj 1 žiak v súťaži v nemeckom jazyku, v krajskom kole obsadil 7. miesto. Žiaci sa zúčastnili aj literárnych súťaží "Príroda je život pre každého", kde sme v krajskom kole obsadili 1. miesto "Čo mi rozprávala starká", "Prečo mám rád slovenčinu" a v prednese Hviezdoslavov Kubín, žiačka opäť v krajskom kole získala čestné uznanie.
V športových súťažiach súťažilo v halovom futbale, vybíjanej a atletike.
Z kultúrnych akcií boli to diskotéky, výchovné koncerty, kultúrne programy na Mikuláša a Deň matiek, slávnostná akadémia na záver školského roka a zaujímavá "Šarkaniáda", ktorej sa zúčastnilo 70 šarkanov. Počas školského roka prebehli 2 zbery odpadových surovín, exkurzie do firmy ASA, do Planetária v Hlohovci, besedy o sexuálnej výchove, o boji s drogami, o ochrane životného prostredia. Uskutočnili sa školské výlety a cyklistický výlet na Devín.
Škole pomáhali rôzni sponzori. Okrem Obecného úradu bol to p. Jozef Majerník, ktorý bezplatne previedol revíziu telocvične a príslušného náradia, p. Gerthofer poskytoval kopírovanie a papier a veľa ďalších, ktorí príležitostne poskytovali pomoc.
Školský rok 2000/2001 začal slávnosťou v kultúrnom dome. Na začiatku školského roka bolo do základnej školy zapísaných 329 žiakov. Otvorených bolo 15 tried. Riaditeľkou školy bola aj naďalej Mgr. T. Masarovičová a zástupkyňa riaditeľky Mgr. J. Smutná.
Materská škola mala zapísaných 96 detí, ktoré boli rozdelené do 4 tried. Na škole pracovalo 8 učiteliek. Riaditeľka bola B. Dujničová. Počas školského roka učiteľky pripravovali s deťmi kultúrne vystúpenia či už na Deň matiek, na stretnutie dôchodcov, Mikulášsku besiedku alebo karneval. Počas školského roka zapojili sa do výtvarnej súťaže a súťaží v speve "Zárorácky sláviček" a "Mám pesničku na jazýčku".
Deti sa zúčastnili aj na plaveckom výcviku a pobudli aj v "Škole v prírode".
V marci sa uskutočnilo stretnutie učiteliek materských škôl okresu "Materinka". Tesne pred touto akciou stihli neznámi páchatelia vlámať sa do priestorov materskej školy, kde zničili alebo poškodili to, čo im prišlo pod ruku.
Špeciálna škola, bývalá Osobitná mala 3 triedy. Vyučovali tu 3 učiteľky a riaditeľka Mgr. Magda Pravdová.   

VÝSTAVBA A SLUŽBY

V časti priestoru družstevného hospodárskeho dvora bola otvorená nová benzínová pumpa "Jurki" a zariadenie na výrobu bionafty z repky olejnej.
V strede obci pri nových bytovkách boli postavené a otvorené 2 predajne. Jedna je predajňa mäsa - M. Kupka, presťahovala sa z obchodných priestorov pri obecnom úrade a druhá je predajňa zeleniny a ovocia p. D. Spustovej. Tretia, pri ktorej sa stavia aj byt, bude predajňa textilu a obuvi p. Duffeka.
V nákupnom stredisku zanikla predajňa železiarstva. Miesto nej bola otvorená drogéria. Na poschodí bola otvorená predajňa hračiek veľkoobchodu "Macko".
V tomto roku bola obnovená kaplnka sv. Izidora a začalo sa s opravou kaplnky sv. Rozálie.
V decembri sa uskutočnilo stretnutie našich občanov a predstaviteľov obce so zástupcami firmy ŠTÚDIO 21 z Bratislavy, ktorí predviedli projekt výstavby 1.000 bytov na území nášho chotára. Mnohí občania sa k tomuto postavili kriticky.

POHYB OBYVATEĽSTVA

Počet obyvateľov

k 1. januáru 2000 bol   2.983 osôb
k 31. decembru 2000 bol      3.040 osôb.
V tomto roku sa    
prihlásilo   83 obyvateľov
odhlásilo   30 obyvateľov
narodilo   31 obyvateľov
zomrelo   27 obyvateľov.

Sobášov bolo 13, z toho 3 civilné, ostatné cirkevné.

ŠPORT

Po minuloročnom incidente na našom futbalovom ihrisku, boli naši futbalisti kategórie Senior preradení z III. ligy do súťaže I. triedy. Niektorí prešli dočasne hrať futbal do okolitých obcí. No to, že máme dobré futbalové mužstvo dokázali tým, že sa stále držali na horných miestach tabuľky.
Starší a mladší dorast súťažil v III. lige. Obe mužstvá sa pohybovali v druhej časti tabuľky. Žiaci súťažili v I. tr. skupiny A.
V tomto roku vznikol aj oddiel ženského futbalu. Na jesenné hody 25. septembra zohrali na našom štadióne turnaj s družstvami Lábu a Vysokej pri Morave. Konečný výsledok bol - I. miesto Vysoká pri Morave, II. miesto Zohor, III. miesto Láb.
Na zohorských tenisových kurtoch, ktoré patria Tenis klubu Zohor, konali sa v máji Majstrovstvá Bratislavského regiónu mužov a žien. Za Zohor dvojhry mužov sa zúčastnili Valent a Simon. V dvojhre žien hrala Hubeková. V štvorhre žien za TK Zohor hrali Hubeková, Križanová a Vicenová. Hubeková postúpila do semifinále.
V auguste bol turnaj kategórie C. Za mužov hrali zo zohorských hráčov Vicena, Struhár, Leskovský, Hubek a Valent. Najúspešnejší boli Valent a Hubek. V dvojhre žien za náš TK hrali Hubeková, Vicenová, Križanová.
V septembri bol turnaj kategórie D. Za TK Zohor súťaže sa zúčastnili v dvojhre Hubek a Simon. Štvorhru hrali Hubek, Simon, Valent. Do semifinále postúpil Hubek.
Tenisový klub sa venuje aj deťom. Asi 20-tim sa venujú skúsené hráčky A. Hubeková a A. Struhárová.

KRIMINALITA

Vlámačky do školy a materskej školy nie sú ničím novým, ani často rozbité okná na škole, najmä po diskotékach. Po vlámaní do materskej školy zostali zničené hračky a časť zariadenia. Zlodeji neobišli ani požiarnu zbrojnicu, kde zobrali čo im prišlo pod ruku. Tratili sa bicykle a úroda z poľa.
No najsmutnejšie sú vandalské návštevy cintorína. Zostávajú zničené a pokradnuté kvety a dreviny z hrobov. Z pomníka M. Móza ukradli kovové trojvŕšie s dvojramenným krížom a orlom, keď už dávnejšie predtým odcudzili bielu sošku plačúcej ženy. Poškodený bol aj náhrobok z bieleho mramoru rod. Struhárovej.